Περίληψη ενός μαθήματος για την καλλιτεχνική και αισθητική ανάπτυξη στην ανώτερη ομάδα. Σχέδιο «Ανοιξιάτικο τοπίο. Σχέδιο με τσαλακωμένο χαρτί με θέμα «Εαρινό τοπίο Διαμόρφωση καθολικών εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων

Σχέδιο μαθήματος με θέμα: "Ήρθε η άνοιξη"

Στόχοι μαθήματος:

Μάθετε στα παιδιά να αναγνωρίζουν τις αλλαγές στη φύση με τον ερχομό της άνοιξης. εισαγάγετε λαϊκά σημάδια και ανοιξιάτικες διακοπές. να αναπτύξουν προσοχή, παρατηρητικότητα και ενδιαφέρον για την εκμάθηση νέων πραγμάτων. επεκτείνετε το λεξιλόγιό σας χρησιμοποιώντας επιθέματα για να περιγράψετε την ομορφιά της ανοιξιάτικης φύσης. μυήσει τα παιδιά στα έργα του I. Levitan. καλλιεργούν την αγάπη και προσεκτική στάσηστη φύση.


Προγραμματισμένα αποτελέσματα:

Μάθετε να βρίσκετε τις ανοιξιάτικες αλλαγές στη φύση, μάθετε λαϊκά σημάδια και διακοπές. περιγράψτε σωστά και συνοπτικά την ομορφιά της ανοιξιάτικης φύσης και των έργων τέχνης, παρατηρήστε τον καιρό.

Εξοπλισμός:πίνακας του I. Levitan (1η εικόνα), αφίσες με λίστα εορτών, σταυρόλεξο.

Προκαταρκτικές εργασίες:σχεδιάστε ένα σταυρόλεξο στον πίνακα, κρεμάστε αναπαραγωγές και αφίσες.

Σχέδιο μαθήματος:

ΕΓΩ. Οργανωτική στιγμή.

II.Επανάληψη καλυμμένου υλικού.

III. Γνωριμία νέο θέμα.

IV.Εκμάθηση νέου υλικού.

V. Σωματική άσκηση.

VI. Ενοποίηση.

VII. Ανακεφαλαίωση.

VIII. Σχολική εργασία στο σπίτι.

* Στην εικόνα υπάρχει ένας πίνακας του I. Levitan “The Last Snow”

Πρόοδος μαθήματος

ΕΓΩ.Οργανωτική στιγμή. Χαιρετίσματα.

II.Η επανάληψη του προηγουμένως μελετημένου υλικού ελέγχεται ανάλογα σχολική εργασία στο σπίτι.

III. Εισαγωγή των παιδιών σε ένα νέο θέμα και σε επερχόμενες εργασίες.

Ήρθε η άνοιξη

Το μάθημα ξεκινά με τον δάσκαλο να διαβάζει το ποίημα «Άνοιξη» του K. Kubilinskas

Η άνοιξη έφτασε στο χιόνι,
Σε ένα υγρό χαλί,
Σκόρπια χιονοστιβάδες
έσπειρα χόρτο.
Οφειλόμενες οικογένειες ασβών
Το μάζεψα από τις τρύπες μου,
Χυμός σημύδας
Το έδωσα στα παιδιά.
Κοίταξα στο κρησφύγετο:
- Λοιπόν, σήκω, αρκούδα! -
ανέπνευσε στα κλαδιά -
Ήρθε η ώρα για πράσινο!
Τώρα η άνοιξη είναι όμορφη
Καλώντας από παντού
Χήνες, σβούρες και πελαργοί,
Κούκους και ψαρόνια.

Έτσι, όπως ίσως έχετε μαντέψει, το θέμα του σημερινού μαθήματος είναι «Άνοιξη». Σήμερα θα μάθετε με ποια δώρα μας περιποιείται, τι αλλαγές φέρνει στη ζωή ανθρώπων, ζώων, φυτών, ας θυμηθούμε τους ανοιξιάτικους μήνες και τις διακοπές που λατρεύουμε να γιορτάζουμε αυτή την υπέροχη εποχή του χρόνου.

IV. Εκμάθηση νέου υλικού

Τα παιδιά καλούνται να δουν τον πίνακα του Isaac Levitan «The Last Snow». Ο δάσκαλος θέτει βασικές ερωτήσεις: Ποια εποχή απεικόνισε ο καλλιτέχνης; Τι μήνα της άνοιξης ακριβώς; Τι σας βοήθησε να προσδιορίσετε; Τι συναίσθημα προκαλεί ο πίνακας; Ποιος ξέρει πότε γιορτάζεται η πρώτη συνάντηση της άνοιξης στο λαϊκό ημερολόγιο (15 Φεβρουαρίου) σωστά, παιδιά, ο χειμώνας δεν έχει υποχωρήσει ακόμη, αλλά η άνοιξη θυμίζει ήδη τον εαυτό της και ήδη έρχονται ζεστές μέρες τον Φεβρουάριο (λέγονται και παράθυρα Φεβρουαρίου ). Τα παιδιά προσπαθούν εκ περιτροπής να περιγράψουν αυτό που είδαν, χρησιμοποιώντας επίθετα και συγκριτικές φράσεις. Στη συνέχεια, τα παιδιά απαριθμούν πώς αλλάζει η φύση και η ζωή γύρω τους με τον ερχομό των ανοιξιάτικων ημερών (οι μέρες μεγαλώνουν, ο ήλιος λάμπει όλο και πιο ζεστός, το χιόνι λιώνει, το γρασίδι γίνεται πράσινο, τα πρώτα λουλούδια εμφανίζονται στο ξέφωτα, αποδημητικά πουλιά επιστρέφουν, οι χειμερινές καλλιέργειες αυξάνονται και πρασινίζουν στα χωράφια, μπουμπούκια φουσκώνουν στα δέντρα και εμφανίζονται τα πρώτα φύλλα, η σημύδα δίνει νόστιμο χυμό, πολλά έντομα ξυπνούν, αλλαγές συμβαίνουν στη ζωή των ζώων και ούτω καθεξής). Στη συνέχεια ο δάσκαλος ρωτά τα παιδιά αν ξέρουν τι είναι το λαϊκό ζώδιο, γιατί χρειάζεται, μπορεί κάποιος να δώσει ένα παράδειγμα; (Συζητήστε κάθε ζώδιο με τα παιδιά, δώστε ένα παράδειγμα από τη ζωή)

Αν το νερό λιμνάσει στο χωράφι, τα βοοειδή θα τραφούν καλά.
Δεν μπορείτε να εργαστείτε σκληρά την άνοιξη - είναι μια πεινασμένη χρονιά.
Το πουλί επιστρέφει σε ένα κοπάδι - μια φιλική πηγή.
Το πουλί χτίζει μια φωλιά στην ηλιόλουστη πλευρά - κρύο καλοκαίρι.
Για να συναντήσετε έναν λαγό με λευκό γούνινο παλτό την άνοιξη σημαίνει ότι θα υπάρχει ακόμα χιόνι.
Η έναρξη της αρχής της άνοιξης είναι σημάδι ενός μακρού καλοκαιριού.
Εάν το χιόνι λιώσει νωρίς, θα υπάρξει μακρά απόψυξη.
Το χιόνι λιώνει γρήγορα - θα είναι ένα βροχερό καλοκαίρι.
Μια αφράτη χτένα εμφανίστηκε στη ιτιά - και έφτασε η άνοιξη.
Τον Απρίλιο υπάρχει γρασίδι, τον Μάιο υπάρχει γρασίδι.
Ζεστός Απρίλιος και υγρός Μάιος - να έχουν όλοι μια καλή σοδειά.
Αν η μέλισσα απογειωθεί νωρίς, θα υπάρχει μια φωτεινή άνοιξη.
Στη συνέχεια, τα παιδιά μπορούν να απαριθμήσουν ποια αποδημητικά πουλιά επιστρέφουν στο χώρο σας την άνοιξη. πατρίδα(ψαρόνια, γερανοί, πάπιες), ποια είναι τα πρώτα λουλούδια που φύτρωσαν (κρόκος, χιονοστιβάδα, κρίνο της κοιλάδας, τουλίπα, ασφόδελος, κολτσόποδος, σκύλα)

Ανοιξιάτικους μήνες

Πορεία

Ο δάσκαλος διαβάζει ένα ποίημα γρίφων στα παιδιά:

Ένας ζεστός νότιος άνεμος φυσάει,
Ο ήλιος λάμπει πιο λαμπερός.
Το χιόνι αραιώνει, μαλακώνει, λιώνει,
Ο δυνατός πύργος πετάει.
Τι μήνα;
Ποιος θα μάθει; (Πορεία). Τα παιδιά καλούνται να θυμηθούν ποιες γιορτές γιορτάζονται αυτόν τον μήνα. (μια λίστα με τις διακοπές είναι αναρτημένη στον πίνακα)

Απρίλιος

Το ποτάμι βρυχάται με μανία και σπάει τον πάγο.
Το ψαρόνι επέστρεψε στο σπίτι του,
Και στο δάσος ξύπνησε η αρκούδα.
Ένας κορυδαλλός τριγυρίζει στον ουρανό.
Ποιος ήρθε σε εμάς; (Απρίλιος).

Μάιος

Η απόσταση των γηπέδων είναι πράσινη,
Το αηδόνι τραγουδάει,
ΣΕ λευκόο κήπος είναι ντυμένος,
Οι μέλισσες είναι οι πρώτες που πετούν.
Η βροντή βροντάει.
Μαντέψτε τι μήνας είναι αυτός; (Μάιος). Μπράβο παιδιά, ας ξεκουραστούμε τώρα.

V.Σωματική άσκηση. Τα παιδιά στέκονται το ένα μετά το άλλο και επαναλαμβάνουν τις ασκήσεις μετά τον δάσκαλο.

Ο άνεμος φυσάει στα πρόσωπά μας (Κουνούν τα χέρια τους στα πρόσωπά μας).
Το δέντρο ταλαντεύτηκε (Σηκώστε τα χέρια σας και κουνήστε το).
Ο άνεμος γίνεται όλο και πιο ήσυχος. (Κάτσε κάτω)
Το δέντρο ολοένα και ψηλότερα (σηκωθείτε και τεντώστε ψηλά)
Εάν θέλετε, μπορείτε να το επαναλάβετε, μόνο ο μαθητής μπορεί να ενεργήσει ως ηγέτης.

VI. Στερέωση του υλικού.

Ο δάσκαλος ζητά από τον μαθητή να επαναλάβει τον ανοιξιάτικο μήνα. Αφού ολοκληρώσετε το μάθημα, λύστε ένα σταυρόλεξο ως ενίσχυση, χρησιμοποιώντας λέξεις από το θέμα του μαθήματος.

1) Το πιο δυνατό έντομο (μυρμήγκι).
2) Δεύτερος ανοιξιάτικος μήνας (Απρίλιος).
3) Αποδημητικό πουλί (Starling).
4) Πρώτον ανοιξιάτικο λουλούδι(λευκόιο);
5) Ένα δέντρο που παράγει νόστιμο χυμό (σημύδα).
6) Ποιος είναι ο καλλιτέχνης του πίνακα που εξετάσαμε (Levitan);
7) Ανοιξιάτικη πλημμύρα ποταμών (πλημμύρα).
8) Δάσος μυρωδάτο λουλούδι (κρίνος της κοιλάδας).
9) Ποιον μήνα γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας; (Πορεία);

VII. Τα αποτελέσματα συνοψίζονται και ο δάσκαλος ανακαλύπτει αν άρεσε στους μαθητές το μάθημα. Στη συνέχεια, αξιολογούνται τα παιδιά. Υποβολή βαθμών σε ημερολόγια και ημερολόγια.

VIII. Ανατίθενται εργασίες για το σπίτι. Τα παιδιά πρέπει να ζωγραφίσουν με αυτήν την άνοιξη, δηλαδή τον ανοιξιάτικο μήνα, που τους άρεσε περισσότερο χαρακτηριστικά γνωρίσματα. Ετοιμάστε μια όμορφη ιστορία για εικονογράφηση.

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

Όνομα του εκπαιδευτικού κέντρου: Παρουσιάσεις πολυμέσων: «Ι.Ι. Shishkin", "Spring is red!", "Sequence of design a landscape", βίντεο "Spring", πίνακες ζωγραφικής καλλιτεχνών που απεικονίζουν ένα ανοιξιάτικο τοπίο, μεθοδολογική ανάπτυξημάθημα. Είδος:καλές τέχνες

Τάξη: 2

Θέμα μαθήματος: «Ανοιξιάτικο τοπίο».

Η θέση και ο ρόλος του μαθήματος στο υπό μελέτη θέμα: Ζωγραφική. Ανοιξιάτικο τοπίο. 2 ώρες. Πρώτο μάθημα.

Τύπος μαθήματος:Ένα μάθημα εκμάθησης νέων γνώσεων.

Στόχος του μαθήματος:δημιουργία συνθηκών για την ανάπτυξη της καλλιτεχνικής εκπαίδευσης στα παιδιά, διευρύνοντας την κατανόηση του ανοιξιάτικου τοπίου.

Στόχοι μαθήματος:να σχηματίσουν συναισθηματικές και αισθητηριακές συνδέσεις μεταξύ της εκδήλωσης του χρώματος στη φύση και της χρωματικής δομής της εικόνας. να αναπτύξουν καλλιτεχνικές και γραφικές δεξιότητες. χρησιμοποιήστε την τεχνική της γραμμικής προοπτικής στο σχέδιό σας, συνδυάστε τα κύρια και πρόσθετα στοιχεία στο τοπίο στη σύνθεση. να αναπτύξουμε μια κατανόηση του κόσμου γύρω μας, καθώς και μια αντίληψη για τη φύση και την τέχνη. όταν εργάζεστε από τη ζωή και τη μνήμη, αναπτύξτε τη συνειρμική αντίληψη των χρωμάτων στα παιδιά. Να εμφυσήσει στα παιδιά μια στοργική στάση απέναντι στη γηγενή τους φύση και φιλικές σχέσεις μεταξύ τους.

Στάδιο μαθήματος

Χρόνος, min

Μέθοδοι και τεχνικές εργασίας

μορφές οργάνωσης εκπαιδευτικές δραστηριότητες

Δραστηριότητες εκπαιδευτικών

Δραστηριότητες μαθητών

FUUD (σχηματισμός

καθολικές εκπαιδευτικές δραστηριότητες)

ΕΓΩ. Οργανωτικός

Γεια σας φίλοι!

Χαίρομαι που σε γνωρίζω!

Ας ενώσουμε τα χέρια

Ας μαζευτούμε σύντομα σε κύκλο.

Ο ήλιος λάμπει από το παράθυρό μας:

Μου έλειψες λίγο

Περιμένω με τους φίλους μου!

Ετοιμαστείτε γρήγορα!

Χαιρετίστε ο ένας τον άλλον και ευχηθείτε καλή διάθεσηστην τάξη.

Συλλογικός

Ρύθμιση για δουλειά.

Έλεγχος ετοιμότητας του χώρου εργασίας.

Χαιρετίσματα,

έλεγχος της ετοιμότητας των μαθητών για προπονητική συνεδρία;

οργάνωση της προσοχής του μαθητή.

II. Προετοιμασία των μαθητών για εργασία στην κύρια σκηνή.

Μυστήριο. Αν δείτε ένα ποτάμι ζωγραφισμένο σε μια εικόνα, ή μια ελάτη και μια λευκή παγωνιά, ή έναν κήπο και σύννεφα. Ή μια χιονισμένη πεδιάδα, ή ένα χωράφι και μια καλύβα. Ο πίνακας πρέπει να ονομάζεται (τοπία). Ποιος μάντεψε ποιο θα είναι το μάθημα; Μπράβο! Δικαίωμα! Θα μιλήσουμε για το τοπίο.

Καταιγισμός ιδεών. Συνομιλία.

Μετωπικός

Συζήτηση με ενεργά παιδιά.

Συζήτηση με τον δάσκαλο. Απαντήστε σε ερωτήσεις.

Βεβαιωθείτε ότι οι μαθητές έχουν κίνητρα για μάθηση και ότι αποδέχονται τους στόχους του μαθήματος.

Επικαιροποίηση της υποκειμενικής εμπειρίας των μαθητών (προσωπικές έννοιες, βασικές γνώσεις και μέθοδοι δράσης, σχέσεις αξίας).

III. Αφομοίωση νέων γνώσεων και μεθόδων δράσης.

Ποιος μπορεί να με βοηθήσει να δώσω την έννοια του τοπίου; Οι προετοιμασμένοι μαθητές κάνουν μηνύματα.

Το τοπίο είναι μια απεικόνιση της φύσης. Εμφανίστηκε για πρώτη φορά στην Κίνα, την Ιαπωνία και άλλες ανατολικές χώρες τον 7ο-10ο αιώνα.

Το τοπίο είναι ένα είδος ζωγραφικής που ασχολείται με την απεικόνιση απόψεων της φύσης και τη μεταφορά της διάθεσης που ενσταλάζει η περισυλλογή τους.

Για να διευκρινιστεί ποιο τοπίο θα συζητηθεί, ο δάσκαλος διαβάζει ένα ποίημα του A. Pleshcheev.

Το χιόνι έχει ήδη λιώσει, τα ρυάκια κυλούν,

Υπήρχε μια ανάσα άνοιξης από το παράθυρο,

Τα αηδόνια σύντομα θα σφυρίξουν,

Και το δάσος θα ντυθεί στα φύλλα!

Για να μιλήσετε για την άνοιξη και τα σημάδια της, παρακολουθήστε την παρουσίαση "Spring is Red!" Εγγενής γηεμφανίζεται σε μια νέα εικόνα: αφύπνιση και ποικιλία χρωμάτων. Παίξτε το παιχνίδι: "Τι σχετίζεται με τα χρώματα του ουράνιου τόξου;" Άσκηση για τα μάτια Ας ξεκουραστούν τα μάτια μας και ας κάνουμε λίγη άσκηση για τα μάτια. Παρακαλώ σηκωθείτε και απλά αναβοσβήνει. Ας κοιτάξουμε 10 φορές πάνω-κάτω, δεξιά και αριστερά, σε κύκλο προς τα αριστερά, σε έναν κύκλο προς τα δεξιά Και μόλις κλείσαμε τα μάτια.

Κατά την προβολή αναπαραγωγών έργων ζωγραφικής του I. I. Shishkin και υλικού βίντεο, δώστε προσοχή συναισθηματική κατάσταση.

Η παρουσίαση "Ακολουθία σχεδίασης ενός τοπίου" θα σας βοηθήσει να επιλέξετε τις σωστές τεχνικές και τεχνικές σχεδίασης, να προσδιορίσετε με ακρίβεια τα χρώματα και τις αποχρώσεις τους.

Λεκτική οπτική διαδραστική. Συνειρμική σειρά.

Σε ζευγάρια. Συλλογικός.

Εξήγηση. Επίδειξη τεχνικών σχεδίασης. Οργάνωση παιδικής αναψυχής.

Δείτε νέο υλικό. Άσκηση για τα μάτια. Δυναμική προθέρμανση.

Για να εξασφαλιστεί η αντίληψη, η κατανόηση και η πρωταρχική απομνημόνευση των μαθητών του υλικού που μελετάται «Ανοιξιάτικο Τοπίο».

Βοηθήστε τους μαθητές να μάθουν νέο υλικό που θα οδηγήσει σε

βέβαιο συμπέρασμα (γενίκευση).

Δημιουργήστε ουσιαστικές και οργανωτικές συνθήκες ώστε οι μαθητές να κατακτήσουν τις μεθόδους αναπαραγωγής του υλικού που μελετούν.

Να εξασφαλιστεί η κατανόηση και η πρωταρχική απομνημόνευση από τους μαθητές της ύλης που μελετάται «Ανοιξιάτικο Τοπίο».

Να διευκολυνθεί η αφομοίωση της νέας ύλης από τους μαθητές που θα οδηγήσει σε ένα συγκεκριμένο συμπέρασμα (γενίκευση).

IV. Εμπέδωση νέων γνώσεων και μεθόδων δράσης.

Δυναμική παύση.

Συλλογικός

Εμπέδωση νέας γνώσης.

Βεβαιωθείτε ότι οι μαθητές διατηρούν στη μνήμη τους τις γνώσεις και τις μεθόδους δράσης που χρειάζονται ανεξάρτητη εργασίασε νέο υλικό.

Κατά την ενοποίηση, εξασφαλίστε αύξηση του επιπέδου κατανόησης του μελετημένου υλικού και του βάθους κατανόησής του.

V. Εφαρμογή γνώσεων και μεθόδων δράσης.

Προσκαλέστε τα παιδιά να σκιαγραφήσουν τις εντυπώσεις τους Για ατομική εργασία με παιδιά, μπορούν να δοθούν οι ακόλουθες συστάσεις:

Μην παρασύρεστε όταν σχεδιάζετε μικρές λεπτομέρειες, αυτό θα κατακερματίσει το έργο και θα διαταράξει τη γενική του διάθεση,

Χρησιμοποιήστε φωτεινά, αλλά όχι φανταχτερά χρώματα στη δουλειά σας, γιατί ζωγραφίζουμε τη φύση και όλα σε αυτήν είναι αρμονικά.

Κλιπ "Άνοιξη". Η μουσική θα σας φτιάξει τη διάθεση και θα σας εμπνεύσει να δημιουργήσετε φωτεινά έργα.

Πρακτικό, δημιουργικό

Ενσωματωμένο (με χρήση μουσικής)

Ατομο

Παρακολουθήστε την ορθότητα της εργασίας και τη συμμόρφωση με τους κανονισμούς ασφαλείας.

Δημιουργήστε το δικό σας τοπίο χρησιμοποιώντας διάφορες τεχνικές και μέσα.

Ολοκληρώστε την εργασία στο ακέραιο. Αναπτύξτε τεχνικές για την εργασία με χρώματα. Βοηθήστε στην κατάκτηση της τεχνικής σχεδίασης με βαμβακερή μπατονέτα. Βεβαιωθείτε ότι οι μαθητές αποκτούν γνώσεις και μεθόδους δράσης στο επίπεδο της εφαρμογής τους.

Βεβαιωθείτε ότι οι μαθητές αναπτύσσουν την ικανότητα να εφαρμόζουν ανεξάρτητα τη γνώση.

VI. Αντανάκλαση. Επίδειξη έργων.

Παιδιά, πείτε μου σε παρακαλώ τι καινούργιο μάθατε στο μάθημα;

Ποιο ήταν το πιο ενδιαφέρον πράγμα για εσάς; Τι θυμάσαι περισσότερο;

Δημιουργικός. Προφορικός.

Δημιουργήστε μια συλλογή έργων. Βοηθήστε στην εδραίωση της εργασίας.

Προσπαθήστε να ολοκληρώσετε την εργασία με όλη την τάξη. Καρφιτσώστε την εργασία σας στον πίνακα.

Ξεκινήστε και εντείνετε τον προβληματισμό των μαθητών σχετικά με την ψυχοσυναισθηματική τους κατάσταση, τα κίνητρα, τις δραστηριότητές τους και τις αλληλεπιδράσεις τους με τον δάσκαλο και τους συμμαθητές τους.

VII. Περίληψη μαθήματος.

Παιδιά, δείτε τον πίνακα, η έκθεση είναι ήδη έτοιμη εκεί. Ας αξιολογήσουμε τη δουλειά σας. Ποιος η δουλειά είναι πιο σωστή όσον αφορά τη δημιουργία ενός ανοιξιάτικου τοπίου, χρησιμοποιώντας το χρωματικό σχέδιο και τη σωστή τεχνική σχεδίασης.

Μου άρεσε όλη η δουλειά σου, μπράβο σου, ανταπεξήλθες στο έργο. Έχουμε έναν υπέροχο εκθεσιακό χώρο.

Ερωτήσεις. Συνοψίστε το μάθημα. Σας ευχαριστούμε για την ενεργό συμμετοχή σας στο μάθημα.

Απαντήσεις σε ερωτήσεις.

Αναγνώριση και επίγνωση από τους μαθητές για το τι έχει ήδη μάθει και τι πρέπει ακόμα να μάθουν, επίγνωση της ποιότητας και του επιπέδου αφομοίωσης Δώστε μια ποιοτική αξιολόγηση της εργασίας της τάξης και των μεμονωμένων μαθητών.

Σχέδιο - περίγραμμα ανοιχτή τάξηστο θέμα

"Τοπίο της άνοιξης"

δάσκαλος πρόσθετη εκπαίδευση MBU DO TsDT O.V. Μπελτιούκοβα

Ημερομηνία: 30 Νοεμβρίου 2017

Θέμα: Ανοιξιάτικο τοπίο.

Ηλικία των παιδιών: από 10 έως 13 ετών. Δεύτερο έτος σπουδών.

Στόχος: δημιουργία συνθηκών για την ανάπτυξη της καλλιτεχνικής εκπαίδευσης στα παιδιά, διευρύνοντας την κατανόηση του ανοιξιάτικου τοπίου.

Καθήκοντα

Εκπαιδευτικός:

Όταν εργάζεστε από τη ζωή και τη μνήμη, αναπτύξτε τη συνειρμική αντίληψη των χρωμάτων στα παιδιά. να αναπτύξουν καλλιτεχνικές και γραφικές δεξιότητες. χρησιμοποιήστε την τεχνική της γραμμικής προοπτικής στο σχέδιό σας, συνδυάστε τα κύρια και πρόσθετα στοιχεία στο τοπίο στη σύνθεση.

Διορθωτικά και αναπτυξιακά:

να σχηματίσουν συναισθηματικές και αισθητηριακές συνδέσεις μεταξύ της εκδήλωσης του χρώματος στη φύση και της χρωματικής δομής της εικόνας, να αναπτύξουν την κατανόηση του περιβάλλοντος κόσμου, καθώς και την αντίληψη της φύσης και της τέχνης.

Εκπαιδευτικός:

Να καλλιεργήσουν στα παιδιά μια στάση φροντίδας απέναντι στη γηγενή τους φύση, φιλικές σχέσεις μεταξύ τους.

Σχέδιο:

1. Οργανωτικό μέρος.

2. Εισαγωγή στο θέμα.

3. Μελέτη θεωρητικού υλικού.

4. Σωματική άσκηση.

5. Πρακτική εργασία.

6. Εκθεση δημιουργικές εργασίεςκαι μια σύντομη ανάλυση.

Εξοπλισμός μαθήματος:

Για τον δάσκαλο:

Εικονογραφήσεις που απεικονίζουν ένα ανοιξιάτικο τοπίο

Για φοιτητές:

  • γκουάς
  • βούρτσες
  • παλέτα
  • βάζο για νερό.

Πρόοδος μαθήματος:

1. Οργανωτικό μέρος.

Το πολυαναμενόμενο κουδούνι δόθηκε, το μάθημα ξεκινά!

Έτσι δεν χάνουμε χρόνο και αρχίζουμε να δουλεύουμε.

Σήμερα θα σχεδιάσουμε, θα μάθουμε και θα συλλογιστούμε.

2. Εισαγωγή στο θέμα.

Αν βλέπετε στην εικόνα, σχεδιάζεται ένα ποτάμι,

Ή ελάτη και λευκή παγωνιά, ή κήπος και σύννεφα.

Ή μια χιονισμένη πεδιάδα, ή ένα χωράφι και μια καλύβα.

Ο πίνακας πρέπει να λέγεται...;

(τοπίο).

Ποιος μάντεψε ποιο θα είναι το μάθημα;

Μπράβο! Δικαίωμα! Θα μιλήσουμε για το τοπίο.

Ποιος μπορεί να με βοηθήσει να δώσω την έννοια του τοπίου;

Το τοπίο είναι μια απεικόνιση της φύσης. Εμφανίστηκε για πρώτη φορά στην Κίνα, την Ιαπωνία και άλλες ανατολικές χώρες τον 7ο-10ο αιώνα.

Τοπίο - είδος καλές τέχνες, ασχολούνται με την απεικόνιση απόψεων της φύσης και τη μεταφορά της διάθεσης που ενσταλάζει η περισυλλογή τους.

Για να ξεκαθαρίσω για ποιο τοπίο μιλάμε, θα σας διαβάσω τώρα ένα ποίημα του A. Pleshcheev.

Το χιόνι έχει ήδη λιώσει, τα ρυάκια κυλούν,

Υπήρχε μια ανάσα άνοιξης από το παράθυρο,

Τα αηδόνια σύντομα θα σφυρίξουν,

Και το δάσος θα ντυθεί στα φύλλα!

3. Μελέτη θεωρητικού υλικού.

Και τώρα θα σας δώσω τη σειρά που θα κάνετε τη δουλειά, θα σας πω πότε μπορείτε να ξεκινήσετε και θα κάνω τη δουλειά με συνέπεια μαζί σας!

Όταν σχεδιάζετε, μην παρασυρθείτε με μικρές λεπτομέρειες, αυτό θα κατακερματίσει το έργο και θα διαταράξει τη συνολική του διάθεση,

Χρησιμοποιήστε φωτεινά, αλλά όχι φανταχτερά χρώματα στη δουλειά σας, γιατί ζωγραφίζουμε τη φύση και όλα σε αυτήν είναι αρμονικά.

4. Σωματική άσκηση

Η γκόμενα κοίταξε έξω από τη φωλιά -Το κεφάλι κάτω.

Πω πω, τι ύψος!Κουνώντας το κεφάλι σας.

Αφήστε το ύψος - Κούνια με το δεξί χέρι.

Πετάξτε έξω από τη φωλιάΚούνια με τα δύο χέρια.

Κοιτάξτε τον κόσμο -

Ένα, δύο, τρία... Γυρίζει το κεφάλι προς τα δεξιά,

Αριστερά, εμπρός.

5. Πρακτικό μέρος.

Προσέξτε ποια χρώματα και αποχρώσεις κυριαρχούν στις αναπαραγωγές που απεικονίζουν την άνοιξη. Έτσι, το καθήκον σας είναι να απεικονίσετε ένα ανοιξιάτικο τοπίο!

Ας αρχίσουμε να δουλεύουμε μαζί μου! Δημιουργήστε το δικό σας τοπίο χρησιμοποιώντας διάφορες τεχνικές και μέσα.

6. Έκθεση δημιουργικών έργων και σύντομη ανάλυση.Ανακεφαλαίωση.

Παιδιά, πείτε μου σε παρακαλώ τι καινούργιο μάθατε στο μάθημα; Ποιο ήταν το πιο ενδιαφέρον πράγμα για εσάς; Τι θυμάσαι περισσότερο;

Παιδιά, δείτε τον πίνακα, η έκθεση είναι ήδη έτοιμη εκεί. Ας αξιολογήσουμε τη δουλειά σας. Ποιος η δουλειά είναι η πιο σωστή όσον αφορά τη δημιουργία ενός ανοιξιάτικου τοπίου, χρησιμοποιώντας τον χρωματικό συνδυασμό και τη σωστή τεχνική σχεδίασης.

Μου άρεσε όλη η δουλειά σου, μπράβο σου, ανταπεξήλθες στο έργο. Έχουμε έναν υπέροχο εκθεσιακό χώρο.

Mametova Aida Ayupzhanovna - δασκάλα δημοτικού.

24.04.2014

Αλμάτι

Περίληψη μαθήματος για τις καλές τέχνες στην τάξη 2 "D" με θέμα:

"Ανοιξιάτικο τοπίο"

Στόχος:

Να διευρύνει τις γνώσεις των μαθητών σχετικά με το τοπίο ως ένα είδος τέχνης που περιλαμβάνει έναν αρμονικό συνδυασμό των συναισθημάτων του καλλιτέχνη και της έκφρασής του στη δημιουργική δραστηριότητα.

Καθήκοντα:

Εκπαιδευτικός:

    Ενισχύστε τις ιδέες των παιδιών για την άνοιξη.

    Ενισχύστε τις γνώσεις των παιδιών για χαρακτηριστικά γνωρίσματααυτής της εποχής του χρόνου.

    Τραβήξτε την προσοχή των παιδιών στα πρώτα σημάδια της άνοιξης: σταγόνες, νερό τριγύρω, το πρώτο νεαρό γρασίδι, δέντρα με πρησμένα μπουμπούκια και τα πρώτα φύλλα, τα πρώτα λουλούδια, ο λαμπερός ήλιος.

    Μάθετε να συνθέτετε ανοιξιάτικη σύνθεσηχρησιμοποιώντας χρώματα.

Αναπτυξιακή:

αναπτύξουν ομιλία, μνήμη, σκέψη, φαντασία, προσοχή, ακουστική, οπτική, κινητική μνήμη, λεπτές κινητικές δεξιότητες.

Εκπαιδευτικός:

    Να εμφυσήσει στα παιδιά την αγάπη για την πατρίδα τους.

    Να αναπτύξει το ενδιαφέρον των παιδιών για τη ζωντανή φύση και τη συναισθηματική ανταπόκριση.

    Να εμφυσήσει στα παιδιά μια ευγενική, στοργική στάση απέναντι στη φύση.

    Καλλιεργήστε μια στάση φροντίδας απέναντι στη φύση και διατηρήστε ένα καθαρό περιβάλλον.

    Να καλλιεργήσει μια αισθητική αίσθηση για τη φύση, να προκαλέσει έντονο ενδιαφέρον για τις αλλαγές που συμβαίνουν στη φύση.

Εξοπλισμός: Χαρτί Α3, Α4, χρωματιστά μολύβια, χρώματα, πινέλα, αναπαραγωγές πινάκων που απεικονίζουν τοπία, ποτήρια νερού, μελωδία του Τσαϊκόφσκι «Οι εποχές»

Μεθοδικές τεχνικές: συνομιλία, καλλιτεχνική λέξη, εξετάζοντας και συγκρίνοντας πίνακες με θέμα «Άνοιξη», αίνιγμα, μετατρέποντας τα παιδιά σε καλλιτέχνες, ακούγοντας τις μελωδίες «Εποχές».

Εργασία λεξιλογίου: ενεργοποίηση και εμπλουτισμός του λεξιλογίου: σταγόνες, τα πρώτα διογκωμένα μπουμπούκια, τοπίο, καλλιτέχνες τοπίου, γραμμή ορίζοντα, τεχνική σχεδίασης.

Πρόοδος μαθήματος

Η τάξη χωρίζεται σε 4 ομάδες.

1. Οργανωτική στιγμή.

Δάσκαλος.Παιδιά! Ας ξεκινήσουμε το μάθημα με ένα χαμόγελο, κοιτάξτε, οι καλεσμένοι έχουν έρθει σε εμάς, χαμογελάμε σε αυτούς και ο ένας στον άλλον και ευχόμαστε δημιουργική επιτυχία, τώρα ας ρίξουμε μια ματιά και ας ελέγξουμε αν όλα είναι έτοιμα για το μάθημα. Στο μάθημα των καλών τεχνών, σας εύχομαι καλή διάθεση και δημιουργική επιτυχία στη δουλειά σας!

Το σημερινό μάθημα είναι ασυνήθιστο! Δουλεύουμε ομαδικά σε ομάδες. Ας θυμηθούμε τι κανόνες καταλήξαμε για τις ομάδες; (Τα παιδιά απαντούν)

Κανόνες ομαδικής εργασίας:

    Ακούστε προσεκτικά ο ένας τον άλλον.

    Μην διακόπτετε τον ομιλητή.

    Σεβαστείτε ο ένας τις απόψεις του άλλου.

    Δραστηριότητα.

    Κανόνας στοπ

    Βάλτε έναν στόχο και πετύχτε τον.

    «Η ευφυΐα ενός ατόμου εκδηλώνεται στη σαφήνεια του λόγου του» (ακρίβεια, εκφραστικότητα, προσβασιμότητα, ορθότητα και νόημα)

    Διατηρήστε την καθαριότητα και την τάξη στο χώρο εργασίας.

2. Ενημέρωση βασικών γνώσεων.

Τα ρέματα χτύπησαν,

Οι πύργοι έφτασαν

Σπίτι στην κυψέλη σου, μέλισσα

Έφερα το πρώτο μέλι.

Ποιος μπορεί να πει, ποιος ξέρει πότε συμβαίνει αυτό;

Παιδιά: Άνοιξη (οπτική οθόνη - SPRING)

Τι εποχή του χρόνου είναι στην αυλή μας;

Παιδιά: Άνοιξη.

3.Επικοινωνία του θέματος και του σκοπού του μαθήματος

Τι πιστεύετε ότι θα κάνουμε στην τάξη; (μάθετε, αιτιολογήστε, σχεδιάστε, αξιολογήστε, μιλήστε όμορφα)

Θα συνεχίσουμε επίσης να επεκτείνουμε τις γνώσεις μας για τα είδη της καλών τεχνών και να σχεδιάζουμε ένα ανοιξιάτικο τοπίο.

4. Προετοιμασία για μελέτη νέου υλικού.

Ποιους ανοιξιάτικους μήνες γνωρίζετε;

(απαντήσεις παιδιών) (ΜΑΡΤΙΟΣ, ΑΠΡΙΛΙΟΣ, ΜΑΪΟΣ)

Ποιος είναι ο πρώτος μήνας;

Πράγματι, ο πρώτος μήνας της άνοιξης είναι ο Μάρτιος.

(Ο δάσκαλος δείχνει μια απεικόνιση του Μαρτίου).

«Το χιόνι έγινε γεμάτο τρύπες τον Μάρτιο,

Και έπεσε σχεδόν εντελώς.

Δεν είναι πλέον καθαρός λευκός

Όχι αφράτο, σαν σάπιο.»

ΕΡΓΑΣΙΑ Νο. 1 (Εκτελείται και συζητείται σε μια ομάδα, ένας από τους μαθητές υπερασπίζεται την ομάδα του)

Επιλέξτε μια εικονική σύγκριση για να περιγράψετε το χιόνι του Μαρτίου.

Ποιο μέρος του λόγου σας βοηθά να περιγράψετε με ακρίβεια και παραστατικά τα χαρακτηριστικά των αντικειμένων; (Επίθετο)

- (Γνωμοδοτήσεις μαθητών) λευκή αερισμένη σοκολάτα, πουπουλένιο κρεβάτι, σεντόνι από αφρό, γκρι πλεκτό τραπεζομάντιλο, φίλντισι, χνούδι, σύννεφα, γούνινο παλτό.

Το ποτάμι βρυχάται με μανία

Και σπάει τον πάγο.

Το ψαρόνι επέστρεψε στο σπίτι του,

Και στο δάσος ξύπνησε η αρκούδα.

Ένας κορυδαλλός τριγυρίζει στον ουρανό.

Ποιος ήρθε σε εμάς;

(Απρίλιος).

Τι μήνας είναι τώρα;

Ονομάστε τον δεύτερο μήνα της άνοιξης.

- Πράγματι, ο δεύτερος μήνας της άνοιξης ονομάζεται Απρίλιος. Η άνοιξη τον Απρίλιο μοιάζει με ένα δακρυσμένο κορίτσι και τα δάκρυα στο πρόσωπό της είναι χάντρες λιωμένου νερού. Η γη ξεβράστηκε την άνοιξη σε ρυάκια και ο ανοιξιάτικος ήλιος έγινε ακόμα πιο κόκκινος.

Φανταστείτε την εικόνα που έχουμε σχεδιάσει για τον δεύτερο μήνα της άνοιξης.

- Τα ποτάμια άνοιξαν τον Απρίλιο. Ο πάγος στο ποτάμι την άνοιξη ξύπνησε επίσης σταδιακά: πρώτα σκοτείνιασε, μετά συνοφρυώθηκε και σκεπάστηκε με ρωγμές. Και μόνο τότε άρχισε να χωρίζεται, μπαίνοντας σταδιακά σε κίνηση. Οι πάγοι επέπλεαν στον ποταμό, συνεχώς συγκρούονται και σπάνε.

- Οι άνθρωποι λένε: «Τα ρυάκια του Απριλίου ξυπνούν τη γη». Τον Απρίλιο, η γη απελευθερώθηκε από την αιχμαλωσία του χιονιού. Έβγαλε τα χειμωνιάτικα κουρέλια της. Ξεπαγώθηκε με χαρά και ήπιε άφθονο νερό.

Τι εικόνα ζωγράφισες στο μυαλό σου;

Ο θερμαινόμενος ήλιος άρχισε να στεγνώνει το πάνω σκούρο καφέ στρώμα της γης. Τον Απρίλιο η γη ζεσταίνεται. Τα ανοιξιάτικα ρυάκια γουργουρίζουν.

Η λαϊκή σοφία λέει: «Μην σπάσεις τη σόμπα - είναι ακόμα Απρίλιος». Πώς καταλαβαίνετε αυτό το ρητό;

(Παιδικές απόψεις).

- Πράγματι, μπορεί ακόμα να κάνει κρύο τον Απρίλιο. «Ο μήνας Απρίλιος είναι απατεώνας, πονηρός, δίνει εντολές με τον τρόπο του», δεν είναι εύκολο να μαντέψεις αν να περιμένεις κρύο ή ζέστη.

ΕΡΓΑΣΙΑ Νο. 2

Επιλέξτε και σημειώστε τα σημάδια με τα οποία οι άνθρωποι τον Απρίλιο παρατηρούν ότι φέτος θα είναι ζεστό.

¨ Ο Απρίλιος φυσάει με αέρα, ο ουρανός είναι μπλε - υπόσχεται ζεστασιά.

¨ Από τη σημύδα ρέει πολύ χυμός - για ένα δροσερό, βροχερό καλοκαίρι.

¨ Τα μπλε σύννεφα τον Απρίλιο σημαίνουν ζεστασιά και βροχή.

¨ Τον Απρίλιοζεστό κατά τη διάρκεια της ημέρας, δροσερό τη νύχτα - καλός καιρός.

Τώρα είναι ώρα να ξεκουραστούμε λίγο και θα κάνουμε προθέρμανση.

5. Ένα λεπτό υγεία.

Άνοιξη, άνοιξη! Ήρθε η άνοιξη:

Έφερε ζεστασιά στα φτερά της.

Και εδώ στον πολύ ήλιο

Με το κεφάλι ψηλά

Η γαλάζια χιονοστιβάδα άνθισε.

Είναι όλος αφράτος και ασημί

Ο μικρός στέκεται στον ήλιο,

Είναι ένας αξιόπιστος αγγελιοφόρος της άνοιξης

Δεν φοβάται το κρύο.

Άλλα λουλούδια θα έρθουν γι 'αυτόν,

Είναι ο πρωτότοκος ανάμεσα στα λουλούδια.

Ο οποίος τον περασμένο μήναάνοιξη;

(απαντήσεις των παιδιών)

Ο τρίτος μήνας της άνοιξης είναι ο Μάιος. Ο Μάιος μπορεί να συγκριθεί με ένα όμορφο, χαμογελαστό κορίτσι, με φαρδιά με ανοιχτά μάτια, με φωτεινά λουλούδια υφασμένα στα μαλλιά της. Περπατάει με περήφανο βάδισμα στο έδαφος σκεπασμένο με ένα πράσινο χαλί.

Φανταστείτε την εικόνα που έχουμε σχεδιάσει για τον τρίτο μήνα της άνοιξης.

- Δεν είναι για τίποτα που οι άνθρωποι αποκαλούν Μάιο - γρασίδι, γύρη. Αυτό το μήνα, οι κορώνες των δέντρων πρασινίζουν και ανθίζουν παντού. Οι κρόκοι, το ονειροχόρτο, οι νεραγκούλες και άλλα ανοιξιάτικα λουλούδια μεγαλώνουν. Στους κήπους ανθίζουν οι νάρκισσες, οι τουλίπες, οι μαργαρίτες κ.λπ. Ένα μήνα μετά τα λουλούδια της κολτσοπούλας, οι τριανταφυλλιές, οι φλαμουριές, τα φραγκοστάφυλα και οι σταφίδες ανθίζουν και οι μηλιές γίνονται πράσινες.

ΕΡΓΑΣΙΑ Νο. 3

Επιλέξτε και σημειώστε την εικόνα που αντιστοιχεί στη φύση του Μαΐου.

(οι μαθητές σε ομάδες κοιτάζουν τις εικόνες και επιλέγουν αυτή που θέλουν και την επικολλούν, οι απαντήσεις υπερασπίζονται)

ΕΡΓΟ Νο. 4
– Κάθε ομάδα περιέχει 3 αναπαραγωγές καλλιτεχνών, χωρίστε τις ανά είδος
. - Σε ποιες ομάδες χωρίστηκαν;

1η ομάδα - νεκρή φύση.

2η ομάδα - πορτραίτο.

3η ομάδα – τοπίο.

Γιατί αυτοί οι τρεις πίνακες θεωρήθηκαν τοπία;

Πώς διαφέρουν αυτοί οι τρεις πίνακες;

Τι μπορεί να απεικονιστεί όταν ζωγραφίζεις τοπία; ( Ο καλλιτέχνης απεικονίζει χωράφια, ουρανό, δάση, σπίτι, φύση.)
- Λοιπόν, ας καταλήξουμε: τα τοπία είναι διαφορετικά
εποχές, ώρα της ημέρας, χρώμα (ζεστό και κρύο, χρωματικό, αχρωματικό) - Χρώμα. Το χρώμα είναι ο συνδυασμός των χρωμάτων σε έναν πίνακα. Τι αποδίδει ο συνδυασμός χρωμάτων; (διάθεση)

Καταπληκτικός κόσμοςμας περιβάλλει, αυτός είναι ο φυσικός κόσμος. Οι καλλιτέχνες θα μας βοηθήσουν να δούμε την ομορφιά του.

Οι πίνακες στους οποίους απεικονίζουν τη φύση ονομάζονται τοπία.

Και οι καλλιτέχνες που ζωγραφίζουν τοπία ονομάζονται καλλιτέχνες τοπίου.

(εμφάνιση πολλών φωτογραφιών)

Δώστε προσοχή σε αυτόν τον πίνακα του Λεβιτάν.

Και ο καλλιτέχνης ονόμασε αυτόν τον πίνακα "Άνοιξη-Μεγάλο Νερό".

Οι καλλιτέχνες δείχνουν ομορφιά αυτοφυής φύσηστους πίνακες, οι ποιητές στην ποίηση και οι συνθέτες στη μουσική.

Ακούστε ένα ποίημα του Fyodor Tyutchev.

Αναγνώστης:

Λατρεύω τις καταιγίδες στις αρχές Μαΐου,

Όταν η πρώτη βροντή της άνοιξης

Σαν να χαζεύεις και να παίζεις,

Γουργουρίζει στον γαλάζιο ουρανό.

Νεαρά φύλλια βροντούν!

Η βροχή πιτσιλάει, η σκόνη πετάει,

Κρεμασμένα μαργαριτάρια της βροχής,

Και ο ήλιος χρυσώνει τα νήματα.

Ένα γρήγορο ρυάκι τρέχει κάτω από το βουνό,

Ο θόρυβος των πουλιών δεν είναι ποτέ σιωπηλός στο δάσος.

Και ο θόρυβος του δάσους και ο θόρυβος των βουνών -

Όλα αντηχούν χαρούμενα τη βροντή.

(Παιδικές απόψεις).

Ονομα το πιο σημαντικό σημάδιαυτόν τον ανοιξιάτικο μήνα.

6.Ακούγοντας ένα μουσικό κομμάτι.

Ας ακούσουμε ένα απόσπασμα από τις «Εποχές» του Τσαϊκόφσκι.

Ακούστε προσεκτικά αυτή τη μελωδία και σκεφτείτε τι είδους ανοιξιάτικη εικόνα θα σχεδιάζατε.

(ακούγοντας τη μελωδία, απαντήσεις των παιδιών)

7. Πρακτική εργασία.

ΕΡΓΑΣΙΑ Νο. 5.

Σχεδιάζοντας ένα ανοιξιάτικο τοπίο. Επίδειξη σύνθετων στοιχείων από τον δάσκαλο.

Λοιπόν, τώρα είστε καλλιτέχνες και θα ζωγραφίσετε ένα ανοιξιάτικο τοπίο. Μπορεί να απεικονιστείαρχή της άνοιξης όταν η φύση μόλις αρχίζει να ξυπνά μετά τον χειμωνιάτικο ύπνο, όταν το χιόνι έχει μόλις αρχίσει να λιώνει και οι σταγόνες έχουν αρχίσει, αλλά μπορείτε επίσης να απεικονίσετεη άνοιξη είναι σε πλήρη εξέλιξη : γαλάζιος ουρανός, πρώτο νεαρό γρασίδι, δέντρα με πρησμένα μπουμπούκια και πρώτα φύλλα, πρώτα ανοιξιάτικα λουλούδια, λαμπερός ήλιος. Αλλά σήμερα θα σχεδιάσουμε όχι μόνο ακουαρέλα, αλλά και με χρωματιστά μολύβια και ξυλομπογιές. Είστε ήδη εξοικειωμένοι με αυτά τα υλικά τέχνης. Αξέχαστο γιαγραμμές ορίζοντα , θα είναι στη μέση του φύλλου ή λίγο πιο πάνω. Μην ξεχνάτε ότι τα αντικείμενα που βρίσκονται στο προσκήνιο θα είναι μεγαλύτερα σε μέγεθος από αυτά που βρίσκονται πίσω. Λοιπόν, καλλιτέχνες, ας ξεκινήσουμε τη δουλειά μας.

8. Πρακτική εργασία.

Τώρα προσέξτε να κάνετε τα πάντα σωστά και με ακρίβεια. (Βήμα-βήμα ολοκλήρωση της εργασίας).

(τα παιδιά ζωγραφίζουν, ακούγεται η μελωδία «Εποχές». Ο δάσκαλος παρακολουθεί τα παιδιά καθώς ζωγραφίζουν, μπορεί να κάνει λεκτικά σχόλια καθώς εργάζονται)

Στάδια εικόνας:
- Εσείς ως καλλιτέχνες ξέρετε από πού ξεκινά η δουλειά;
- Από σκίτσο.
-Χρησιμοποιώντας λεπτές γραμμές σκιαγραφούμε τη γραμμή του ορίζοντα, το φόντο, τα δέντρα, τους θάμνους.

Βρέχουμε το πινέλο με νερό.
-Στη συνέχεια ξεκινάμε το γέμισμα: πιο κοντά στον ορίζοντα το χρώμα είναι πιο ανοιχτό, προς την άκρη - πιο σκούρο.

Τι θα είναι πιο ανοιχτόχρωμο: η γη ή ο ουρανός;(Ο ουρανός είναι ελαφρύτερος και πιο διάφανος)

9. Πληροφορίες για τις εργασίες για το σπίτι (επιλογή μαθητών)

Παιδιά, όπως ήδη καταλαβαίνετε, ο καθένας από εμάς βλέπει την ομορφιά της φύσης με τον δικό του τρόπο.

Καλλιτέχνες ζωγραφίζει εικόνες.

Φωτογράφοι απαθανάτισε την ομορφιά της φύσης με κάμερες.

Ποιητές γράφουν ποιήματα για τη φύση.

Συνθέτες συνθέτουν όμορφη μουσική.

10. Συνοψίζοντας το μάθημα (Spark of communication)

Ο καλλιτέχνης οργανώνει πάντα μια έκθεση με τα έργα του. Και τώρα θα οργανώσουμε ένα Vernissage στην τάξη. Παρακαλώ καρφιτσώστε την εργασία σας στον πίνακα.

Θέλω να μάθω πώς νιώθετε μετά την ολοκλήρωση της εργασίας;

Χαίρομαι που υπάρχει χαρά, απόλαυση, λύπη.
- Μπράβο, κάνατε όλοι καλή δουλειά.

(Αξιολόγηση της εργασίας των μαθητών)

11. Αντανάκλαση.

Βγήκατε υπέροχα έργα, τι σας βοήθησε στο σχέδιο;

Τι μάθατε στο μάθημα;

Τι καινούργιο έμαθες; Παιδιά, υπάρχουν emoticon συνδεδεμένα στον πίνακα, αν έχετε άρεσε το μάθημακαι μάθατε πολλά νέα πράγματα, τότε πάρτε ένα emoticon που χαμογελά, αν είναι ένα μάθημα για εσάς δεν του άρεσεκαι δεν έμαθες τίποτα καινούργιο, το χαμογελαστό πρόσωπο που κλαίει.

Μπράβο παιδιά, ζωγραφίσατε πολύ όμορφα. Όλοι έχετε διαφορετικά σχέδια. Αλλά είναι όλα πολύ ενδιαφέροντα και πολύ όμορφα.

Ευχαριστώ για το μάθημα! Τα λέμε στο επόμενο μάθημα!

Λογοτεχνία:

1. Ostrovskaya O. V. Μαθήματα καλών τεχνών στο δημοτικό σχολείο: 1-4 κλ.

Μ. ΒΛΑΔΟΣ, 2004 - 276 σελ.

2.T.Ya. Shpikalova, L.V Ershova, Καλές τέχνες, 2η τάξη

Εκπονήθηκε από λογοθεραπευτή

Sigodina Natalia Alexandrovna

MBOU Γυμνάσιο Νο. 160, Νοβοσιμπίρσκ

Περιγραφή του μαθήματος:Αυτή η περίληψη μαθήματος είναι για παιδιά 6-7 ετών με θέμα «Άνοιξη». Το υλικό επιλέγεται και δομείται σύμφωνα με τις απαιτήσεις για αυτό ηλικιακή κατηγορία, σχεδιασμένο για τις δυνατότητες των παιδιών αυτής της ηλικίας. Γενικό μάθημα. Έχει αναπτυξιακό και εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Το μάθημα χρησιμοποιούσε παιχνίδια, εξοικονόμηση υγείας, τεχνολογίες ΤΠΕ, τεχνολογίες για ανθρωποκεντρική αλληλεπίδραση, τεχνολογίες που βασίζονται σε μια προσέγγιση δραστηριότητας.

Στόχος:Γενίκευση γνώσεων για την άνοιξη και τα πουλιά.

Διορθωτικά εκπαιδευτικά καθήκοντα:

Συνοψίστε και επεκτείνετε το λεξιλόγιο των παιδιών σχετικά με το θέμα. εμπέδωση δεξιοτήτων σχηματισμού λέξεων και κλίσης: συμφωνία των ουσιαστικών με τα επίθετα. Βελτίωση μιας δεξιότητας ανάλυση ήχουκαι σύνθεση λέξεων. Εργαστείτε για τη σύνθεση προτάσεων από δεδομένες λέξεις, με βάση μια εικόνα, ενισχύστε την ικανότητα να απαντάτε σε ερωτήσεις με πλήρεις απαντήσεις. Βελτιώστε τη φωνητική επίγνωση.

Εργασίες διόρθωσης και ανάπτυξης:

Ανάπτυξη συνεκτικού λόγου, άρθρωσης, λεπτών και γενικών κινητικών δεξιοτήτων. Αυτοματοποίηση σωστής προφοράς ήχου στον ελεύθερο λόγο, ανάπτυξη συντονισμού λόγου με κίνηση, ανάπτυξη μνήμης, προσοχής, σκέψης και δημιουργικής φαντασίας.

Διορθωτικά και εκπαιδευτικά καθήκοντα:

Κάλεσμα θετικά συναισθήματασε αυτό που φαίνεται στους πίνακες. Καλλιεργήστε μια προσεκτική, στοργική στάση απέναντι στη φύση. Ανακούφιση από συναισθηματική και σωματική ένταση.

Εξοπλισμός:Ηχογράφηση μουσικών αποσπασμάτων «ήχοι της φύσης», μπάλα, παζλ, αναπαραγωγή σκηνής από το παραμύθι «12 μήνες», κάρτες με λέξεις, άλμπουμ, χρώματα, μολύβια, μαρκαδόροι, μαρκαδόροι, εικόνες αντικειμένων, προβολέας, φορητός υπολογιστής.

Μέθοδοι και τεχνικές:Τεχνικές παιχνιδιού, περιγραφές, έρευνες, οπτικές επιδείξεις, πρακτικές: σύγκριση, επιλογή της σωστής διατύπωσης. Ενεργητικές μέθοδοιστοχασμούς, κινησιολογικές ασκήσεις. ψυχογυμναστική.

Η πρόοδος του μαθήματος

Ι. Οργανωτική στιγμή

Η λογοθεραπεύτρια καλεί τα παιδιά να πάρουν τις θέσεις τους, ονομάζοντας τα με σειρά του μήνα. (διαφάνεια 2)

Ψυχο-γυμναστική με στοιχεία αυτομασάζ

Τρίβουμε τα χέρια μας (τρίβουμε τις παλάμες μας) και τα ζεσταίνουμε (χειροκροτήματα)

Και πλένουμε το πρόσωπό μας με ζεστασιά (τρέχουν τις παλάμες μας πάνω από το πρόσωπο από πάνω προς τα κάτω)

Χρησιμοποιούμε τσουγκράνα για να απομακρύνουμε όλες τις κακές σκέψεις (κινήσεις των άκρων των δακτύλων από τη μέση του μετώπου προς τους κροτάφους)

Τρίβουμε γρήγορα τα αυτιά πάνω-κάτω (τρίβουμε τα αυτιά κατά μήκος των άκρων από κάτω προς τα πάνω και από πάνω προς τα κάτω)

Τραβήξτε προς τα κάτω από τους λοβούς των αυτιών (τράβηγμα προς τα κάτω από τους λοβούς των αυτιών)

Και μετά τρέχουμε στα μάγουλα (τα δάχτυλα τρέχουν στα μάγουλα)

Ζυμώνουμε τα μάγουλα (ο δείκτης, το μεσαίο και ο παράμεσος ζυμώνουν τα μάγουλα με κυκλικές κινήσεις)

Και μετά ρέουμε από τη μύτη στα χείλη (κινήσεις των δακτύλων από τα φτερά της μύτης στις γωνίες του στόματος)

Και αρχίζουμε να κινούμε τα χείλη μας δεξιά και αριστερά ( δείκτεςξαπλώστε στα χείλη παράλληλα το ένα με το άλλο και κινηθείτε το ένα προς το άλλο)

Τραβάμε το πηγούνι και το τσιμπάμε (ζυμώνοντας το πηγούνι ενώ το τραβάμε προς τα κάτω: τσιμπώντας την κάτω γνάθο από το πηγούνι στα αυτιά)

Και μετά περνάμε τα χέρια μας κάτω από το λαιμό (χαϊδεύοντας τον λαιμό με την παλάμη από πάνω προς τα κάτω)

II. Κύριο μέρος

Παιδιά, ποιος θυμάται σε ποιο παραμύθι η κοπέλα επισκεπτόταν τα αδέρφια της για μήνες;

Τώρα κλείσε τα μάτια, θα πάμε κι εμείς φανταστικό ταξίδι, για να επισκεφθείτε τις εποχές. (Ακούγονται μουσικά αποσπάσματα (χιονοθύελλα, χειμώνας, σταγόνες, άνοιξη)).

Ποιον επισκεφθήκατε; (χειμώνα, άνοιξη)

Ονομάστε τους μήνες του χειμώνα και της άνοιξης.

Ποια σεζόν τελείωσε; Ποιο ξεκίνησε; Με ποιες αλλαγές στη φύση γνωρίζουμε ότι έφτασε η άνοιξη;

Με ποιον μπορούμε να συγκρίνουμε τον χειμώνα; άνοιξη; (δίνονται λέξεις: γέρος, γιαγιά, κορίτσι,...) (διαφάνεια 3)

Τι χειμώνα; Ανοιξη; (Τα παιδιά επιλέγουν επίθετα για αυτές τις λέξεις)

Ας βοηθήσουμε την άνοιξη να έρθει από μόνη της. Και εδώ είναι το πρώτο καθήκον.

Εργασία (διαφάνεια 4)

Μπροστά σας είναι μια παλέτα χρωμάτων. Ας δημιουργήσουμε μια παλέτα χρωμάτων για χειμώνα και άνοιξη.

Ποια είναι τα χρώματα του χειμώνα; Ανοιξιάτικα χρώματα;

(Τα παιδιά εμφανίζουν χρωματιστές μάρκες για κάθε εποχή και σχολιάζουν - Αυτό που συμβαίνει είναι λευκό..., μπλε..., πράσινο..., κίτρινο...)

Πώς αλλάζουν τα χρώματα με τον ερχομό της άνοιξης;

Λογοθεραπευτής:- Ω, αυτό το χειμώνα, δεν θέλει να φύγει. ……. Μπορούμε να δώσουμε δύναμη στην άνοιξη ολοκληρώνοντας τις παρακάτω εργασίες των μηνών. Και για να ολοκληρώσετε σωστά τις εργασίες, θα λάβετε ακτίνες του ήλιου, και ξέρετε, όσο πιο φωτεινός λάμπει ο ήλιος, τόσο πιο ζεστός είναι. Και στο τέλος του μαθήματος θα αναρτήσουμε τον ανοιξιάτικο ήλιο μας.

Εργασία 1: «Πες το αντίθετο»

Πώς αλλάζουν όλα με τον ερχομό της άνοιξης;

Το χειμώνα το χιόνι είναι καθαρό, αλλά την άνοιξη είναι... βρώμικο

Το χειμώνα οι μέρες είναι κρύες και την άνοιξη -

Το χειμώνα ο ήλιος είναι αμυδρός και την άνοιξη -

Το χειμώνα ο καιρός είναι συχνά συννεφιασμένος και την άνοιξη -

Εργασία 2: «Δάσος της Άνοιξης»

(Σχέδιο με δύο χέρια - ανάπτυξη γραφοκινητικών δεξιοτήτων και μεσοημισφαιρική αλληλεπίδραση)

Κάθε παιδί λαμβάνει ένα φύλλο τοπίου και δύο μολύβια. Σχεδιάζουμε τη γενική εικόνα στον πίνακα.

Και τώρα πρέπει να σχεδιάσουμε ένα ανοιξιάτικο δάσος. (ήλιος, σύννεφο, δέντρο, ρυάκι, χιονοστιβάδα, χιονοστιβάδα, ....

Μπράβο, ζωγράφισες ένα όμορφο δάσος και για αυτό παίρνεις άλλη μια αχτίδα φωτός.

Εργασία 3:

Αλλά ξεχάσαμε να σχεδιάσουμε κάτι άλλο, και τι θα μάθετε από το ποίημα. (ποίημα).

Η άνοιξη έρχεται κοντά μας

Με γρήγορα βήματα,

Και οι χιονοστιβάδες λιώνουν

Κάτω από τα πόδια της.

Μαύρα αποψυγμένα μπαλώματα

Ορατό στα χωράφια.

Σωστά, πολύ ζεστό

Η άνοιξη έχει πόδια.

(- Πώς καταλαβαίνετε αυτή τη σύγκριση;)

Τι σημάδι της άνοιξης ακούσατε στο ποίημα; (Τα αποψυγμένα μπαλώματα εμφανίζονται ακριβώς τον Μάρτιο).

Εργασία 4: Απομόνωση του τελευταίου ήχου σε μια λέξη

Ας προσθέσουμε αποψυγμένα μπαλώματα στο δάσος μας. (καρτέλλες)

Με ποια σειρά θα εμφανιστούν τα αποψυγμένα μας μπαλώματα; (Τοποθετήστε τα αποψυγμένα μπαλώματα στον πίνακα με τη σειρά (σύμφωνα με τους τελευταίους ήχους)).

Εργασία 5: Άσκηση για τη συμφωνία ενός ουσιαστικού με ένα επίθετο

Ας δούμε το δάσος μας και ας ονομάσουμε όλα όσα βλέπουμε με τη λέξη «άνοιξη».

περιοχή που έχει αποψυχθεί την άνοιξη,

ανοιξιάτικο δάσος,

ανοιξιάτικο πουλιά,

δέντρο της άνοιξης,

ανοιξιάτικο σύννεφο,

ανοιξιάτικο φύλλο,

ανοιξιάτικο ρέμα,

ανοιξιάτικο γρασίδι,

ανοιξιάτικο ήλιο,

ανοιξιάτικο λουλούδι.

Εργασία 6: Άσκηση έντασης και χαλάρωσης «Πάγος - νερό»

Εργασία 7: Πουλιά (παζλ)

Άκου, τι ακούς; (ακούγονται ήχοι πουλιών). Με τον ερχομό της άνοιξης, τα πουλιά επιστρέφουν κοντά μας. Θα μάθετε ποια πουλιά πέταξαν στο δάσος μας λύνοντας τους γρίφους. (διαφάνειες 5-9)

Τι μπορούν να κάνουν τα πουλιά;

Δυναμική παύση. (Τα παιδιά ονομάζουν και δείχνουν τη δράση των πουλιών.)

(Τα πουλιά πετούν, χτίζουν μια φωλιά, ραμφίζουν, κελαηδούν, τραγουδούν, ...)

Εργασία 8: Παιχνίδι "Αλλαξε τη λέξη" (διαφάνεια 10)

Το δάσος μας γίνεται όλο και πιο ζεστό. Με τον ερχομό της άνοιξης, ο ήχος «R» άρχισε να κρύβεται στα λόγια μου. Ας πούμε ποια λέξη έχει μείνει.

όρος - χυμός

μωρό - γάτα

σκοτεινός-παπαρούνας

μπογιά-κράνος

πλύστρα-tutu

Λεπτό φυσικής αγωγής. «Άνοιξη» (Άσκηση συντονισμού λόγου με κινήσεις).

Ο ήλιος μας είναι ψηλά (προσέγγιση)

Ο ήλιος μας κάνει να νιώθουμε ζεστασιά. (Ελαφρύ χάιδεμα των χεριών)

Το χιόνι λιώνει από τις ακτίνες (χαλάρωση)

Το ρέμα έτρεξε δυνατά.

Τρέχετε μετά από μια ροή,

Και χαμογελάστε ο ένας στον άλλον.

Εργασία 9: Άσκηση στην ακουστική προσοχή και τη μνήμη

Τώρα ας δούμε αν μπορείτε να ξεχωρίσετε τις ανοιξιάτικες λέξεις από άλλες. Μόλις ακούσετε λέξεις που σχετίζονται με την άνοιξη, σηκώστε αμέσως τα χέρια σας στον ήλιο (πάνω)!

(Ντουλάπα, Απρίλιος, ζεστασιά, κανάτα, ζέστη, λιώνει, λακκούβα, χιονόπτωση, λουλούδια, χιονοστιβάδα, φύλλα, χόρτα, ζάχαρη, παγετός, Φεβρουάριος, γρασίδι, ξεπαγωμένα μπαλώματα, ξυπνά, οδηγός, σταγόνες.)

Τι ανοιξιάτικα λόγια έχεις ακούσει; Τα παιδιά ονομάζουν τη λέξη, χειροκροτούν και καθορίζουν τον αριθμό των συλλαβών στις λέξεις.

(Απρίλιος, ζεστός, λιώνει, λακκούβα, χιονοστιβάδα, φύλλα, γρασίδι, ξεπαγωμένα μπαλώματα, ξυπνά, πέφτει)

III. Αντανάκλαση

Τα παιδιά κλείνουν τα μάτια τους και ακούν την ηχογράφηση «Sounds of Nature».

Λόγια του λογοθεραπευτή: «Ο ανοιξιάτικος ήλιος χαμογελά τρυφερά σε ανθρώπους, ζώα, πουλιά και φυτά. Η ζεστασιά του κάνει όλους να νιώθουν ζεστασιά. Είμαι σε πολύ καλή διάθεση και θέλω να κάνω καλό». (όλοι ανοίγουν τα μάτια τους).

Με τον ερχομό της άνοιξης όλα αλλάζουν. Ας θυμηθούμε τι μάθαμε σήμερα για την άνοιξη. Κάθε φορά, ονομάζοντας ένα σημάδι της άνοιξης ή μια αλλαγή στη φύση, θα προσθέτουμε μια αχτίδα ηλιοφάνειας στον πίνακα μας.

Ξεκινήστε την απάντησή σας με τη λέξη - "Την άνοιξη...".

(διαφάνεια 11)

Περισσότερα για αυτό το θέμα: