А.Толстойн "Никитагийн хүүхэд нас" уран зохиолын уншлагын хичээл. А.Н.Толстойн "Никитагийн хүүхэд нас" өгүүллэгийн нэгдсэн хичээл Гэрийн даалгавар шалгах

Зорилго: А.Толстойн бүтээл дээр үргэлжлүүлэн ажиллах; чөлөөтэй илэрхийлэлтэй унших чадварыг дадлагажуулах; текстийг хэсэг болгон хувааж сурах, гол зүйлийг тодруулах, төлөвлөгөө гаргах; ой санамж, яриа, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Төлөвлөсөн үр дүн:Сэдэв: уншлагын янз бүрийн хэлбэрийг ашиглах (судлах (семантик), сонгон шалгаруулах, хайх), янз бүрийн текстийн агуулга, онцлогийг ухамсартайгаар ойлгож, үнэлэх, тэдний хэлэлцүүлэгт оролцох, тэдний үйл ажиллагаанд ёс суртахууны үнэлгээ өгөх, зөвтгөх чадвар. баатрууд; мета сэдэв:

Сурах бичгийн материалд дүн шинжилгээ хийсний үндсэн дээр хичээлийн боловсролын даалгаврыг боловсруулах хамтарсан үйл ажиллагаа, үүнийг ойлгох, багшийн хичээлийн сэдвийг судлах үйл ажиллагааг төлөвлөх, хичээл дээр хийсэн ажлаа дүгнэх,

- шинжлэх ухаан, боловсролын текстэд дүн шинжилгээ хийх, түүний гол санааг тодруулах;

- сурах бичигт байгаа шинжлэх ухааны боловсролын нийтлэлд үндэслэсэн сурах бичгийн асуултын хариулт урлагийн бүтээл, асуултанд хариулах хосоор хэлэлцүүлэг, таны үзэл бодлын баталгаа; хувийн: эх орон, түүх, ард түмнээ бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх, хүмүүнлэг, ардчилсан үзэл төлөвшүүлэх. үнэ цэнийн чиг баримжааүндэстэн дамнасан Оросын нийгэм.

Тоног төхөөрөмж:ном, зохиолчийн хөрөг зураг, ярианы халаалт, даалгаврын текст бүхий картууд.

Хичээлийн явц 1

I. Зохион байгуулалтын мөч

II. Яриа халаах

- Шүлгийн хэсгээс өөрөө уншаарай.

Хүүхэд наснаасаа салах нь үргэлж гунигтай байдаг

Цагаан завь хөдөлсөн тул буцах боломжгүй.

Дурсамж тод мэдрэмж

Энэ нь урт наслах тусам улам хүчтэй болно.

М.Рябинин

- Дуу чимээтэй унших (мөн: аажуухан, шивнэх, хурдасгах, илэрхийлэх).

- Энэ бол "Хүүхэд насны арал" дууны дөрвөлжин хэсэг юм. Үүнийг сонс. Та текстийн утгыг хэрхэн ойлгосон бэ? (Хүүхдийн хариулт.)

-Хүний амьдралын ийм үеийг хүүхэд нас гэж юу гэж хэлэх вэ? (Хүүхдийн мэдэгдэл.)

III. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах

— Та гэртээ А.Толстойн зохиолыг уншдаг. Үгийн сангийн ажлаас эхэлцгээе. Үгсийн утгыг тайлбарла.

Тэргэнцэр үйлдвэрлэгч- тэрэг болон бусад тээврийн хэрэгсэлд зориулсан амбаар.

Ажлын ширээ- мужааны ажилд зориулсан машин.

Бүрээс- хүзүүндээ ороосон хоёр урт үзүүртэй малгай.

Тал газар- Хойд Америкийн өргөн уудам тал нутаг.

- Үгсийн синонимыг сонгоно уу.

Хөмсөг зангидан- (Уйтгартай, шуургатай).

- Үгсийн эсрэг утгатай үгсийг сонго.

Хөгшрөх- (залуурах).

Ажил— (сул зогсох, залхуурах, сул зогсох).

-“Нарлаг өглөө” нэртэй эхний хэсгийг уншина уу.

— Текстийн энэ хэсгийн талаар ангийнханаасаа асуулт асуугаарай.

IV. Биеийн тамирын минут

V. Хичээлийн сэдвээр үргэлжлүүлэн ажиллах

- "Аркадий Иванович" гэсэн хоёр дахь хэсгийг дүрээр нь унш.

- Хүү багштайгаа, ээжтэйгээ ямар харилцаатай байсныг бичвэрийг дагаж мөрдөөрэй.

- Тодорхойл гол санааэнэ хэсэг.

- "Цасан шуурга" хэмээх гуравдугаар хэсгийг уншъя. (Оюутнууд уншиж байна.)

- Никитагийн сэтгэл санаа ямар байна? Түүнд энэ сэтгэл хөдлөлийг юу бий болгодог вэ?

- Никита багшийг хуурахыг хүссэн үү?

- Никита яагаад гудамжинд ийм олон хүнийг харсан бэ? Тэр өөрт нь хайртай юу уугуул нутаг?

- Никита вандан сандал дээр ямар байдалтай байсан бэ? Зохиогч сэтгэгдлийг сайжруулахын тулд ямар үг ашигласан бэ? Уншаад үз.

-Та өвлийн ямар зугаа цэнгэлд дуртай вэ? Эцэг эх чинь яах вэ?

- Никита яагаад нөмрөг дор авирч, агуй ухдаг юм бэ?

- Энэ хэсгийн гол санааг тодорхойл. ("Нууцлаг захидал"-ыг унших хэсэг.)

- Хүн бүр ямар захидал хүлээж байсан бэ?

-Та юуны тухай гэж бодож байна вэ? (Хүүхдийн таамаглал.)

- Үйл явдлын дарааллыг сэргээх.

□ Агаар миний хамар руу хатгав.

□ Шаржигнуурт алхмуудын дагуу.

□ Чагра дээгүүр цасан нөмрөг.

□ Вандан сандал өөрөө уулнаас буув.

□ Аркадий Ивановичийн баримал.

□ Цасан агуй.

□ Багш, Никита хоёрын яриа.

(Газарласан төлөвлөгөөг сэргээх.)

- Хүлээн авсан төлөвлөгөөний дагуу дахин өгүүлэл бэлтгэх.

VI. Тусгал

Өнөөдөр хичээл дээр би сурсан ...

Өнөөдөр би чадсан ...

VII. Хичээлийг дүгнэж байна

- Залуус аа, энэ ажлын утга учир юу вэ? Зохиолч бидэнд юу заадаг вэ?

- Энэ бүтээлийн төрлийг тодорхойл. (Үлгэр - уран зохиол өгүүлэх ажилзохиолынхоос бага төвөгтэй үйл явдалтай.)

Гэрийн даалгавар

Бүтээлийн гол дүрийн нэрийн өмнөөс дахин өгүүллэг бэлтгэ. Нууцлаг захидалтай холбоотой үргэлжлэлийг гаргаж ирээрэй.

Хичээлийн явц 2

I. Зохион байгуулалтын мөч

II. Яриа халаах

(Унших төрөл бүрийн ур чадвар дээр ажиллах.)

- Багш миний цүнхэнд байна!

- ДЭМБ? Энэ байж болохгүй! Үнэхээр үү?

- Хараач, гуйя! Тэр энд байна.

Үүнийг сурах бичиг гэдэг.

В.Берестов

- Шүлгийг өөрөө унш.

- Унших, үе болгон хуваах.

-Үг үсгийн дагуу унш.

- Үсгийн алдаатай унш.

- Та шүлгийн утгыг хэрхэн ойлгосон бэ? (Хүүхдийн хариулт.)

- Оюутан хэрхэн суралцахаас хэн хамаардаг гэж та бодож байна: багшаас эсвэл өөрөөсөө?

(Багш хичнээн авьяастай байсан ч сурахыг хүсдэггүй, юу ч хийдэггүй хүнд зааж чадахгүй гэдгийг сурагчдад харуул.)

- Хичээлийн сэдвийг уншина уу. Түүний даалгавруудыг тодорхойл.

III. Шалгалт гэрийн даалгавар

- Никитагийн нэрийн өмнөөс ажлаа дахин ярь.

-Ямар үргэлжлэл хийсэн бэ? Надад хэлээч.

Сүүлийн хичээл дээр та энэ бол түүх гэдгийг тодорхойлсон. Гэхдээ энэ юу вэ гэдгийг тодруулах хэрэгтэй намтар түүххүүхдүүдэд зориулсан - A.N-ийн хамгийн яруу найргийн бүтээлүүдийн нэг. Толстой. “Никитагийн хүүхэд нас” өгүүллэгийг 1920 онд Францад 1922 онд Берлинд хэвлэгдсэн хүүхдийн “Ногоон саваа” сэтгүүлд зориулан бичиж, ЗХУ-д 1923 онд анх хэвлүүлжээ. Зохиолчийн бага насны гэгээн дурсамжууд нь “Никитагийн хүүхэд нас” хэмээх уянгын дүрээр шингэсэн байдаг. Сосновкагийн фермийн байгаль, амьдралын тухай өгүүлэл, тосгоны хүүхдүүдийн тухай өгүүллэг, түүхийн цэвэр, үзэсгэлэнтэй орос хэлээр бүх зүйлд харагддаг түүний хайртай эх орон. Энэ бол түүний боловсролын гол үнэ цэнэ юм.

IV. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах

-Энэ бүтээлийн баатруудыг нэрлэ.

- Та Никитагийн амьдралын талаар мэдэх сонирхолтой байсан уу? (Хүүхдийн мэдэгдэл.)

- Бүтээлийн гол дүрийн тодорхойлолтыг өгнө үү. Никита ямар байсан бэ?

"Никитагийн хүүхэд нас" бол хүн төрөлхтний үүссэн эхний жилүүдийн тухай түүх юм. Хүүгийн амьдралын гол үйл явдлууд уншигчдын өмнө өрнөдөг. өнгөрсөн жилсургуульд орохын өмнө. Хүүхдийн амьдрал, байгалийн амьдрал, энэ хоёр сэдвийг нэгтгэж, сүлжсэн нь зохиолын өвөрмөц уянгын амтыг бий болгодог. Никита байгальд ойр, эргэн тойрныхоо ертөнцөд ууссан мэт санагддаг. Байгальтай эв нэгдэл, түүний салшгүй нэг хэсэг байх мэдрэмж нь хүүгийн сэтгэлд аз жаргалын байнгын хүлээлт, гайхалтай, гайхалтай зүйлийг бий болгодог: "Никитад тэр зүүдэндээ, ид шидтэй хаант улсад алхаж байгаа юм шиг санагдав. Гагцхүү илбэдсэн хаант улсад л ийм хачирхалтай, сэтгэлд ийм аз жаргалтай байж чадна."

- Никита та нар шиг байна уу, найзууд чинь?

V. Биеийн тамирын хичээлийн минут

VI. Хичээлийн сэдэв дээрх ажлын үргэлжлэл

- Пахом ямар хүн байсан бэ? Түүнд ямар үнэ цэнэтэй чанар байсан бэ?

- Багш Никитад хэрхэн хандсан бэ: тэр шийтгэж, гомдоож, тэвчээртэй байхыг албадаж, тайлбарлаж, хошигнож, албадлагагүйгээр дуулгавартай байдалд хүрсэн үү?

- Текст дэх үгсийг ашиглан Никита багшийг дүрсэл.

- Никита яагаад чихээ нээлттэй байлгах ёстой байсан бэ? Энэ илэрхийлэл нь юу гэсэн үг вэ? (Болгоомжил.)

- Никитагийн ээж ямар байсан бэ? Үүнийг яаж ойлгосон бэ? (Оюутны үндэслэл.)

(Эссений үндэслэл дээр ажиллах.)

- Хүмүүсийн ямар зан чанарыг үнэлдэг талаар найзтайгаа ярилц.

- Энэ сэдвээр эссе бичээрэй. Бид. Бүтээлч дэвтрийн 46-д туслах үгс өгөгдсөн.

VII. Тусгал

- Өгүүлбэрийн аль нэг эхлэлийг сонгоод үргэлжлүүлнэ үү.

Өнөөдөр хичээл дээр би сурсан ...

Энэ хичээлээр би өөрийгөө магтах болно...

Хичээлийн дараа миний хүссэн ...

Өнөөдөр би чадсан ...

VIII. Хичээлийг дүгнэж байна

-Танд уг бүтээлийн аль дүр нь илүү таалагдсан бэ?

-Та зохиолч ярьсан гэж бодож байна уу? орчин үеийн амьдралэсвэл өнгөрсөн өдрүүд үү? Үзэл бодлоо зөвтгөөрэй.

Гэрийн даалгавар

Эссэ дуусга. Хэрэв та хүсвэл түүхийг өөрөө дуустал уншаарай.

Улсын боловсролын байгууллага "Крулевщинская ахлах сургуульДокшицы дүүрэг" Витебск муж

"Ид шидэт хаант улс шиг"

(нэгдсэн хичээл

түүх дээр үндэслэсэн

А.Н.Толстой "Никитагийн хүүхэд нас")

Хичээлийг бэлтгэж, зааж өгсөн

Орос хэлний багш ба

уран зохиол Л.А. Бобровская

КРУЛЕВЩИНА

Хичээлийн зорилго (Оросын уран зохиол):

    Оюутнуудад текст дэх хэлний дүрслэл, илэрхийлэх хэрэгслийн үүргийг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх;

    бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх;

    гоо үзэсгэлэн, байгаль, уран зохиол, үгийн урлагийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

    Гэрийн даалгавраа шалгаж байна .

    1. "Өвлийн өдөр"-ийг сонгон өгүүлэх.

      "Цастай хашаа" зургийн үзэсгэлэн.

    Агуулгын дүн шинжилгээ, бие даан уншсан бүлгүүдийн хэлэлцүүлэг .

A) "Тулаан" бүлэг:

"Кончанский" гэж хэн бэ?

Тэд "Кончанскийн"-ийг хэрхэн тулалдаанд уриалж эхлэх вэ?

Аль нь доромжилсон үгстосгоны хоёр талын хөвгүүд гэж үү?

Стёпка Карнаушкин, энэ хэн бэ? Мишка Коряшонокын хэлснээр яагаад хүн бүр түүнээс айдаг байсан бэ, тэр юуг "эзэмшиж" байсан бэ?

Стёпка "манай хүмүүсийг" (сэвхтэй хүмүүс) айлгаж чадсан бөгөөд тэд хулчгар байдлаар гүйдэг. Никита хэрхэн биеэ авч явсан бэ?

1) "Тулаан" хэсгийг илэрхийлэх.

Зодооны үеэр хоёр тал ямар хүүгийн хуулийг баримтлах ёстой байсан бэ (текстийг уншина уу)? "Никита догдолж, халуу оргиж, өөр хэнтэй тулалдах вэ гэдгээ хайсаар эцэст нь буцаж ирэв."

Яагаад гэнэт хэдхэн минутын дараа Никита инээмсэглэв? Түүний сэтгэлийн өөрчлөлт юунаас болсон бэ?

Стёпкагийн "найзууд байх" саналд Никита ямар хариу үйлдэл үзүүлснийг та хэрхэн үнэлэх вэ?

2) Лексикийн ажил.

Та "найзлах" гэдэг үгийг хэрхэн ойлгож байна вэ, энэ үгийн холбоог (синоним) сонгоод цаасан дээр бичээрэй.

Бүх үгсээс хамгийн сайн гэж бодож байгаа, хамгийн их таалагдсан үгээ сонгоод, доогуур нь зурж, тайлбарла (заавал биш).

3) Урлагийн багш: Бүлэг бүр "найз байх" гэсэн үгийг өнгөөр ​​тусгах (өмнөх ба дараа, сэтгэл санааны өөрчлөлт).

4) Хөгжмийн багш: Нөхөрлөлийн тухай дуу тоглох.

5) Нийгэмшүүлэх.

Никитагийн оронд өөрийгөө төсөөлөөд үз дээ, хүүд ямар мэдрэмж төрж байсан бэ? Надад хэлээч.

Ийнхүү Никита нэг талаас тэмцэл, айдсыг даван туулах чадвар, нөгөө талаас өгөөмөр сэтгэл, сайн санаа, нөхөрлөлийн хүслийг харуулсан.

B) "Виктор ба Лиля" бүлэг .

- Өвлийн амралт, хамгийн сайхан цаг ирлээ.

1) Хөгжмийн багш: "Амралт" дууг тоглодог.

Никита зочдыг хэрхэн хүлээж авдаг вэ?

Том нүдтэй охин Никитад ямар сэтгэгдэл төрүүлсэн бэ? цэнхэр нүд? Текстээс энэ газрыг олж уншина уу.

2) Урлагийн багш: Зургийн үзүүлбэр, баатруудын хөрөг зураг.

Никита Лилаг хэрхэн сонирхдог вэ, яагаад тэр үүнийг биширдэг вэ? Ямар нөхцөлд байгаа вэ?

3) Хөгжмийн багш: "Тэгвэл чи Кулаковыг өрөвдөнө..." дууг тоглох. .

Никита охины анхаарлыг өөртөө татахыг хэрхэн хичээдэг вэ? Түүний нөхцөл байдал.

4) Хөгжмийн багш: "Сэтгэл хөдлөлийн зурагт хуудас" ашиглан дүрийн сэтгэл санааг тодорхойл.

Бүлгийн төгсгөл дэх сэтгэлийн өөрчлөлт, үйл явдлын хурд, энэ нь юутай холбоотой вэ?

5) "Бухтай хийсэн анги"-ын дэлгэрэнгүй өгүүлэл.

6) Урлагийн багш: "Бухтай хийсэн анги" хүрээний төлөвлөгөө.

Никита Викторийг бэрхшээлээс зайлсхийхэд тусалсан ямар чанаруудыг энэ ангид харуулсан бэ?

Болсон бүхний дараа Никитагийн сэтгэл санаа хэрхэн өөрчлөгдсөн бэ? Хамгийн дээд шагнал нь юу байсан бэ (текстээс ишлэл унших)?

7) Хөгжмийн багш: "Сэтгэл хөдлөлийн зурагт хуудас" -аас гол дүрийн сэтгэл санааг тодорхойл. .

B) "Зул сарын гацуур мод" бүлэг .

1) Урлагийн багш: Зул сарын гацуур модыг чимэглэ.

2) Урлагийн багш: Өвлийн хөгжилтэй(сэдвийн дагуу зураг зурах).

3) Хөгжмийн багш: "Хонх" дуу.

Ногоон гоо сайхантай ямар баяр холбоотой вэ?

"Ёлка" бүлэгт бид ямар баярын тухай ярьж байна вэ?

Баярын өмнөх өдөр насанд хүрэгчид болон хүүхдүүд ямар сэтгэл санаатай байсан бэ?

Зул сарын баярыг гэртээ хэрхэн бэлддэг вэ?

4) Хөгжмийн багш: "Чимээгүй шөнө" дууг тоглох.

Никитагийн гэрт байсан насанд хүрэгчид, хүүхдүүд баяраа хэрхэн бэлдсэн бэ?

5) "Баярын бэлтгэл" хэсгийг дахин ярих.

6) "Ёлка" хэсгийг цээжээр унших.

Амралт өөрөө хэрхэн өнгөрдөг вэ (хэзээ эхлэх вэ, хэн уригдсан, хүүхдүүд, насанд хүрэгчид хэрхэн хөгжилтэй байдаг, Аркадий Иванович юу хийдэг вэ, ээж)?

7) Хөгжмийн багш: Шинэ жилийн дууны уралдаан (бүлгийн ажил).

Никита ялангуяа баяртай байв. Яагаад?

8) Хэсгийн дүрд суурилсан уншлага ("Хоргилд Лиля гинжнээс салсан ... Тэр эргэж, хоолны өрөө рүү гүйв").

9) "Сартай үдэш" хэсгийг цээжээр унших.

Зохиолч сартай үдшийн сайхныг илэрхийлэхийн тулд ямар уран сайхны хэрэгсэл ашигладаг вэ?

Никита сэтгэлдээ сайхан, аз жаргалтай байдаг. Энд бүх зүйл бий: үзэсгэлэнтэй байгаль, амьдралын баяр баясгалан, аз, сайн үйлс, насанд хүрэгчдийн ойлголт, халамж, хөөрхөн охины инээмсэглэл. Хүүхэд насандаа ихэвчлэн тохиолддог сэтгэлийн эв нэгдэл ингэж бий болдог. Энэ бол амьдралынхаа туршид эсвэл аль болох урт хугацаанд сэтгэлд хадгалагдах ёстой хүүхэд насны бэлэг юм.

10) Хөгжмийн багш: "Хүүхэд насны гараг" дууг тоглож байна.

4. Тусгал.

- "Зөвхөн илбэдсэн хаант улсад л юмс ийм хачирхалтай, сэтгэлд маш их аз жаргалтай байдаг."

Энэ нь яаж болдог вэ?

5. Гэрийн даалгавар:

A) "Тэр галт мод шиг зогсож байв" эсвэл "Хүүхдүүд цочирдон модны дэргэд зогсов" аман зураг;

B) "Саран доорх цэцэрлэг" эсвэл "Гар урлалын сараана" зураг;

C) "Никитагийн эрхэмсэг зан үйл"-ийг сонгон өгүүлэх;

D) Бүлгийн даалгавар - ангиудын хүрээний төлөвлөгөө

"Зул сарын гацуур модны эргэн тойронд хөгжилтэй" эсвэл "Баян, Баян, Никита болгоомжтой байгаарай!

Төлөвлөгөө - хичээлийн хураангуй уран зохиолын уншлага

Алексей Николаевич Толстой "Никитагийн хүүхэд нас"

Хичээлийн зорилго: кино зохиол зохиох арга техникийг ашиглан уран зохиолын бүтээлд дүн шинжилгээ хийх

Хичээлийн зорилго:

1. 1-р бүлгийг унших, дүн шинжилгээ хийх уран сайхны хэрэгсэлилэрхийлэх чадвар, унших сонирхлыг хөгжүүлэх.

2. Кино зохиолыг зурах арга техникийг арга болгон ашиглах уран зохиолын дүн шинжилгээажил, хэрэгслийг харьцуулах уран сайхны илэрхийлэлянз бүрийн урлагийн төрөл.

3. Оюутнууд хос, бүлгээр хамтран ажиллах үед харилцааны сурах чадварыг хөгжүүлэх, ярианы дэлгэрэнгүй өгүүлбэрийг бий болгох чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц

1. Шинэчлэх

Өнөөдөр хичээл дээр бид ярилцах болно янз бүрийн төрөлурлаг - уран зохиол, уран зураг, хөгжим, кино.

Та кинонд дуртай юу? Яагаад?

Слайд:Хоёр долоо хоногийн өмнө Санкт-ПетербургОХУ-ын Ерөнхийлөгч болон урлагийн төлөөлөгчдийн уулзалт болов. Энэ уулзалт дээр Оросын нэрт кино найруулагч Карен Шахназаров “Унших соёл иргэншил дуусч, үзэх соёл иргэншил эхэлнэ, учир нь хүмүүс ном уншихаас илүү кино үзэх нь амар байдаг. Эцсийн эцэст, та ном уншихдаа зохиолчийн үгийг дүрс болгон хувиргаж, зураг гаргаж ирэх хэрэгтэй, харин кино үзэх үед та өөрт зориулж бүтээсэн дүр төрхийг харж болно. Энэ нь кино үзэхэд хялбар болгодог."

Та энэ саналтай санал нийлж байна уу?

Таны хувьд юу илүү сонирхолтой вэ: өөрийнхөө дүр төрхийг зохион бүтээх үү эсвэл өөр хүний ​​бүтээсэн дүрийг үзэх үү?

Слайд:Та гэртээ А.Н.Толстойн "Никитагийн хүүхэд нас" өгүүллэгээс хэсэг уншсан.

Та өөрийнхөө дүр төрхийг гаргаж ирээд энэ хэсгээс өөрөө кино хийхийг оролдох уу?

Зураг авалтад бэлтгэсэн бичвэрийн нэрийг мэдэх үү? – киноны зохиол.

Өнөөдрийн бидний хичээлийн зорилго юу байх вэ?

Слайд:


Хичээлийн зорилго


: "Никитагийн хүүхэд нас" түүхээс сэдэвлэн өөрийн кино зохиолоо бүтээгээрэй.

Кино зохиол бүтээх уран зохиолын ажил, бид юу хийх хэрэгтэй вэ?

2. Хичээлийн зорилго:

Утга зохиолын урлагийн хэл бол үг юм.

Слайд:Мөн кино урлагийн хэл нь кадр юм.

Кино нь жаазаас бүрдэнэ. Хүрээ– энэ бол камер зогсолтгүй, тасралтгүй зураг авдаг объект юм.

Тэгэхээр бид текстэд юуг онцлон тэмдэглэх ёстой вэ? - слайд

2. Текстийг фрагмент болгон хуваана - "хүрээ".

Хүрээ нь хэд хэдэн шинж чанартай байдаг - кино урлагийг илэрхийлэх хэрэгсэл - Слайд

Төлөвлөгөө -том хэмжээтэй байж болно, нэг объектыг ойрхон, томоор нь зураг авах үед, жишээлбэл, хүний ​​нүүр,

Магадгүй дундаж, камер нь арай хол зайд, объект бүхэлдээ харагдахуйц, бүрэн өндөрт байх үед.

Камер нь бүр хол байх үед зөвхөн объект харагдахаас гадна түүнийг хүрээлж буй зүйл нь харагдахуйц байх үед энэ нь хол байж болно.

Хүрээ нь байна өнцөг– камер хаанаас зураг авч байна:

Доороос - бид доороос дээш харж байгаа мэт бүх объектууд том, өндөр болдог.

Дээрээс - бид дээрээс доошоо харж байгаа мэт, бүх объектууд жижиг мэт санагддаг.

Хажуу талаас - бид бие биенийхээ хажууд зогсож байгаа мэт.

Өнгө– хүрээ нь өнгөт эсвэл хар цагаан байж болно, мөн гэрэл- тод эсвэл дуугүй, бүрэнхий, хагас өнгө.

Дуу– кадрт мөн байж болно: баатар ярьж байна, хөгжим тоглодог, эсвэл байгалийн дуу чимээ байдаг.

Тэгэхээр бид хүрээтэй хэрхэн ажиллах ёстой вэ? Слайд

3. Хүрээний шинж чанарыг сонгох (төлөвлөгөө, өнцөг, өнгө ба гэрэл, дуу чимээ)

Эдгээр шинж чанарууд тус бүрийнБид хүрээг хүснэгтэд тэмдэглэнэ.

Бид цохилт бүрийг сайтар бодож үзсэний дараа бидэнд юу үлдэх вэ?

4. Бүх бичлэгийг цуглуулж киног засварлана.

2. Тексттэй ажиллах.

"Нарлаг өглөө"

Түүх эхэлсэн эхний бүлгийн нэр юу вэ?(Нарлаг өглөө) -Слайд - Уншцгаая?

Та энэ бүлгийг уншихад ямар сэтгэл хөдлөлийг мэдэрсэн бэ?

Энэ түүхийг хэний өнцгөөс ярьж байна вэ?(зохиогчийн нэрийн өмнөөс)

Өнөө өглөө бид хэний нүдээр харж байна вэ? (Никитагийн нүдээр)

"Никитагийн хүүхэд нас" өгүүллэг яагаад өнөө өглөөний дүрслэлээр эхэлсэн гэж та бодож байна вэ? (Хүүхэд насандаа хүн бүр ямар нэгэн баяр баясгалантай зүйлийг мөрөөддөг. Хүүхэд нас бол баяр баясгалантай мөрөөдөл, хүлээлт, төлөвлөгөөний үе юм)

Кино бүтээгээд өнөө өглөөг Никитагийн нүдээр харахыг хичээцгээе.

Манай кино өнгөт эсвэл хар ба цагаан? Яагаад? (Нар, гялалзсан цас, баяр хөөртэй байдал - өнгөлөг)

Гол дүрийг хэрхэн харж байна, ямар жүжигчнийг хайх вэ? (хүү? настай, ....)

Слайд:

Би та бүхний анхааралд тухайн үеийн хөвгүүн ямар харагддаг байсан талаар хэд хэдэн сонголтыг санал болгож байна.

Энэ бүлэгт манай баатарт зориулсан хувцас сонгоход ямар нэгэн зураг тохиромжтой гэж та бодож байна уу?

3. Кино зохиол бичих арга техникийг ашиглах

Эхний бүлгээс камерыг өөр объект руу шилжүүлэхгүйгээр зураг авдаг эхний кадрыг олоорой. - Слайд

1. хүрээ –

Хамтдаа ярилцъя

Алгоритм:

1. Текстийг уншина уу

2. Буудлагын төлөвлөгөөг сонго, шалтгааныг хэл

3. Буудлагын өнцгийг сонго, шалтгааныг хэл

4. Дууг сонгоно уу.

Никита санаа алдаж, сэрээд нүдээ нээв.

Бидний хувьд юуг харуулах нь чухал вэ?

Төлөвлөгөө - ойрын, хэтийн төлөв - дээрээс эсвэл хажуу талаас

Хүснэгтэнд өгөгдлийг оруулна уу.

2. хүрээ - Слайд

Текстээс ийм жаазаар дүрсэлж болох мөрүүдийг ол.

Цонхны жавартай хээ, гайхалтай будсан мөнгөн одод, далдуу модны навчны дундуур нар тусаж байв. Өрөөний гэрэл цасан цагаан байв. Угаалгын аяганаас бөжин гулсаж, ханан дээр чичирлээ.

А.Н.Толстой энэ дүрийг уран зохиолын ямар аргаар бүтээсэн бэ? Эдгээр үгсийг олоорой.

Үүнийг кино урлагаар дамжуулан хэрхэн бүтээх вэ?

Угаалгын аяга гэж юу болохыг та мэдэх үү?

Төлөвлөгөө - ойрын зураг - хээтэй цонх, хажуугийн хананд нарны туяа

Өнгө - нарлаг, дулаан, баяр баясгалантай

Энэ зургийг дахин харахын тулд нүдээ аниад энэ хүрээг төсөөлөөд үз дээ.

П.И.Чайковскийн хөгжим сонсогдов. (Үзэгдэх дүрс үүсгэхийн тулд түр зогсоох, амрах)

3. хүрээ нь Никитагийн дурсамж юм - Слайд

Никита нүдээ нээгээд өнгөрсөн шөнө мужаан Пахом түүнд хэлснийг санав.

"Энд би тослоод сайтар услаад өглөө босоод суугаад яв."

Өчигдөр орой Пахом хэмээх муруй, халиустай эр Никитагийн тусгай хүсэлтээр вандан сандал хийжээ. Үүнийг дараах байдлаар хийсэн.

Тэргэнцэрт, ажлын ширээн дээр, цагираг шигтгэсэн, үнэртэй хусууруудын дунд Пахом хоёр самбар, дөрвөн хөлтэй; урд талын ирмэгээс - хамараас доод самбарыг цасанд наалдуулахгүйн тулд таслав; эргүүлсэн хөл; Суухад хялбар болгохын тулд дээд талын самбарт хөлийг нь хоёр зүссэн байна. Доод самбарыг үхрийн баасаар бүрж, хүйтэнд гурван удаа усалдаг - дараа нь үүнийг толь шиг хийж, дээд самбарт олс уяж - вандан зөөх, уулнаас буухдаа тэгшлэх.

Одоо вандан сандал нь мэдээж бэлэн болсон бөгөөд үүдний дэргэд зогсож байна. Пахом бол ийм хүн: "Хэрэв тэр миний хэлснийг хууль гэж хэлвэл би үүнийг хийх болно."

Тайлбарласан үйл явдлууд хэзээ болдог вэ?

Никитагийн дурсамжийг кинонд үзүүлэх ёстой юу? Яагаад? - Никита энэ вандан сандлын тухай, хэрхэн унахаа санаж, мөрөөддөг байв.

Эдгээр нь дурсамж гэдгийг хэрхэн харуулах вэ? Үүнийг хийхэд ямар киноны техник туслах вэ?

СлайдБидний аль вандангийн тухай ярьж байгааг та хэрхэн ойлгосон бэ?

Орос хэл дээр 19-р зууны хүүхдийн чарганы жишээ бий угсаатны зүйн музей, Санкт-Петербург хотод байрладаг. Гэхдээ хэрэв та музейг үзэж чадахгүй бол үүнийг ашиглаж болно виртуал аялалболон каталогууд. – слайд

Та хуучирсан эсвэл ойлгомжгүй үгстэй тулгарсан уу?

Эдгээр үгсийн утгыг бид хаанаас олж мэдэх вэ?

Слайд -Би танд хамгийн батлагдсан тайлбар, зөв ​​бичгийн толь бичгүүдийг агуулсан онлайн эх сурвалжийг санал болгож чадна.-

Хосоор ажиллах

Хосоороо ажиллаж, текстэд ашигласан үгсийн утгыг олоорой.

Сүйх тэрэгний байшин гэж юу вэ? Ажлын ширээ?

Пахомыг хэрхэн дүрсэлсэн бэ? Муруй гэдэг нь юу гэсэн үг вэ? тамгатай юу?

19-р зуунд энэ ангийн хүн ямар байсныг зураачдын зурсан зургуудаас харж болно. Хуулбаруудыг хараарай. Зохиолчийн бүтээсэн, бидний бүтээж байгаа Пахомын дүрд ойрхон гэж бодож байгаа нэгийг нь та аваарай.

Хүснэгтэнд хүрээний шинж чанарыг өөрөө оруулж үзээрэй.

Найруулагч Андрей Зеленов кинондоо энэ жаазыг хэрхэн бүтээсэнийг харцгаая.

Кино(аас ишлэл уран сайхны киноСүйх тэрэгний байшин дахь "Никитагийн хүүхэд нас" дүр зураг)

Үүнийг бид кинондоо хэрхэн харуулах вэ? (хайртай харагдана, тэвэрсэн байж магадгүй)

Никита өөртэйгөө ярьж байгаа мэт чангаар хэлж чадах мөрүүд байна уу?( Одоо вандан сандал нь мэдээж бэлэн болсон бөгөөд үүдний дэргэд зогсож байна. Пахом бол ийм хүн юм: "Хэрэв тэр миний хэлснийг хууль гэж хэлвэл би үүнийг хийх болно.")

Никита Пахомын тухай ямар өнгөөр ​​ярьж чадах вэ? ( хүндэтгэлтэйгээр, хайраар)

4. хүрээ - Слайд

Никита орны ирмэг дээр суугаад сонсов - байшин нам гүм байсан, хэн ч боссон байх ёстой. Хэрэв та шүдээ угаах, угаахгүйгээр нэг минутын дотор хувцаславал арын хаалгаар хашаа руу, хашаанаас гол руу зугтаж болно. Эгц эрэг дээр цасан шуурга бий - суугаад нисээрэй ...

Энэ зураг авалтаараа би таныг кино багийнхаа бүрэлдэхүүнд дөрвүүлээ нэгтгэж ажиллахыг санал болгож байна.

Бүлгийн ажлын алгоритмыг гартаа ав. Уншаад үз.

Анхааралтай хандаж, хүн бүрийн санаа бодлыг хүндэтгэ.

Төлөвлөгөө - дунд, өнцөг - тал

Никитагийн бодлыг чангаар хэлж болох мөрүүд бий юу? ( Хэрэв та шүдээ угаах, угаахгүйгээр нэг минутын дотор хувцаславал арын хаалгаар хашаа руу, хашаанаас гол руу зугтаж болно. Эгц эрэг дээр цасан шуурга бий - суугаад нисээрэй ...)

Дуу чимээ - Никита өөртэйгөө чимээгүйхэн ярьдаг.

Эдгээр мөрүүд нь Никитагийн төсөөлөлдөө зурсан мөрөөдөл, дүр төрх байж болох уу? Энэ мөчид Никитагийн сэтгэл санаа ямар байна вэ? Тэгвэл бид тэднийг кино урлагийн ямар хэлбэрээр үзүүлж чадах вэ?

5. Хичээлийн хураангуй, эргэцүүлэл

СлайдӨнөөдрийн хичээлийн зорилго, зорилт руу буцаж орцгооё.

Киноны зохиолыг бичихдээ энэ сэтгэл хөдлөлийг мэдэрч, өглөөг Никитагийн нүдээр харж чадсан уу?

Та өөрийгөө Никитагийн оронд төсөөлж байсан үе бий юу?

Энэ техникийг ашиглан бид өнөөдөр энэ түүхийг нээлээ. Түлхүүр шиг энэ техник нь түүний бүлгүүдийг эсвэл бүхэлд нь уншихад тусална.

Никита төлөвлөгөөгөө биелүүлж чадсан эсэхийг та энэ бүлгийн дараагийн зургуудаас харуулах бөгөөд үүнийг гэртээ өөрөө хийх болно.

Та өнөөдөр ямар гэрийн даалгавар хийхийг хүсч байна вэ?

Slide хувьсагч D/z

Багшийн үнэлгээ

Би ажлыг үнэлэхийг хүсч байна .........

Уншихын илэрхийлэлтэй байдлыг тэмдэглэ.......

Маргаан ......

Өгүүлбэрээ үргэлжлүүлнэ үү....

Би баярлалаа кино багийнханажлын төлөө.

M.b энд - Зогс. Таслах!

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд өөртөө бүртгэл үүсгэнэ үү ( данс) Google болон нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

Уран зохиолын уншлага

Хариуцлага Хэрэв та эхэлж, дараа нь дуусгах, Амласан, дараа нь биелүүлэх, Ерөнхий дүрмүүдзан авир хэзээ ч бүү эвд! Бизнесийнхээ төлөө хариуцлагатай бай, зальтай байж, залхуу байж болохгүй, найдвартай хүн байхыг хичээ!

Бие биенээ хайрлаж, ухамсрын дагуу амьдар

Хариуцлага гэдэг нь өөрийн үйлдлийн үр дагаврыг хариуцах хэрэгцээ, үүрэг юм. хэн юу хийх вэ гэдэг нь хүний ​​болон нийгмийн өмнө өөрийн биеэ авч яваа байдлын төлөө хариуцлага хүлээх ухамсар юм.

"Никитагийн хүүхэд нас" түүх бол намтар юм. Зохиолч Алексей Толстой хүүхэд насныхаа сэтгэгдлийг эндээс хүргэж байна. Никита гэдэг нэр нь түүний хүүгийн нэр юм. Тэр номоо түүнд зориулжээ.

Бүтээлийн анхны нэр нь "Олон гайхалтай зүйлийн үлгэр" байв. Зохиолч нэг л уран бүтээлийн өдөөлтөөр, нэг амьсгаагаар бичсэн нь илт. Эцсийн бүлэгтүүх бий богино нэр- "Явах". Түүний төгсгөл нь Никита хоёрдугаар ангид элсэх шалгалтыг амжилттай өгсөн гэсэн мессежээр эхэлдэг. Мөн "Энэ үйл явдал түүний хүүхэд насыг төгсгөв" гэсэн гунигтай өгүүлбэрээр ном төгсдөг.

А.Толстой Толстойн гэр бүлээс гаралтай гүн, эрдэмтэн, академич, зохиолч Алексей Николаевич Толстой 1883 оны нэгдүгээр сарын 10-нд Самара мужийн Николаевск хотод төрж, 1945 оны хоёрдугаар сарын 23-нд Москвад таалал төгсчээ. А.Толстой – Зөвлөлтийн зохиолч, олон төрөлд алдартай (хоёр шүлгийн цуглуулга, дөч гаруй жүжиг, зохиол, үлгэрийн дасан зохицох, нийтлэл.

Тексттэй танилцах

тэрэг үйлдвэрлэгч

Ажлын ширээ - мужааны ажилд зориулсан машин

Ванна - цилиндр хэлбэртэй модон сав

Башлык - хүзүүндээ ороосон хоёр урт үзүүртэй малгай

Аршин - эртний Оросын уртын хэмжүүр

Бургас - бургас - цагаан бургас, мөнгөн бургас, бургас овгийн мод.

Хошуу - далай эсвэл гол руу урсдаг хэсэг газар

Ус өргөх зориулалттай кран

Тал хээр - өргөн хээр

Бүлэгт ажиллах 1 бүлэг (Никитагийн шинж чанар) 2 бүлэг (Пахомын шинж чанар) 3 бүлэг (Никитагийн ээжийн шинж чанар) 4 бүлэг (Никитагийн багшийн шинж чанар)

Хичээлийн хураангуй Өнөөдөр хичээл дээр би ……… Хамгийн их таалагдсан гэдгийг ойлгосон……….. Энэ нь ………….. Би магтах болно…………

Гэрийн даалгавар БААТАРЫН ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ ДҮРИЙН ШИНЖ НИКИТА ЭЭЖ АРКАДЫ ИВАНОВИЧ ПАХОМ


Сэдвийн талаар: арга зүйн боловсруулалт, танилцуулга, тэмдэглэл

1-р ангийн уран зохиолын уншлагын хичээл "Тоглох нь сэтгэл хөдөлгөм! (Э. Чарушин “Анчин Никита” өгүүллэг)”

Тайлбар тэмдэглэл Чиглэл: бага сургууль Хичээлийн сэдэв: "Тоглох нь сэтгэл хөдөлгөм ("Ангууч Никита" Э.Чарушин)" UMK: "Сургууль 2100" нэвтрүүлэг, зохиолч Р.Н. Бунеев, Е.В. Бунеева, уран зохиол...

Хүн бүр зул сарын гацуур модны баярт дуртай Никита Есаков, Милена Мачеева, Алена Столярова, Полина Брыксина, Саша Малик, Дарья Чинилина.

Хөдөлмөр сургалтын хичээлийн үеэр хамтын ажил дууссан. Хүүхдүүд бүлгээрээ ажиллаж, зарим нь баримал хийж, зарим нь цаасан дээрээс дугуй бүжиг хайчилж, зарим нь аппликейшн хийдэг байв. Бүгд бие биедээ тусалж, сонирхон ажиллаж байлаа...