А.Толстойн "Никитагийн хүүхэд нас" уран зохиолын уншлагын хичээл. А.Н.Толстойн "Никитагийн хүүхэд нас" өгүүллэгийн нэгдсэн хичээл Толстой, Никитагийн бага насны уран зохиолын цаг

Хичээлийн зорилго:Өгүүллийн баатруудын дүрд дүн шинжилгээ хийх замаар аль зан чанар нь гол шинж чанар болохыг тодорхойлох.

Хичээлийн зорилго:

  • Сурах даалгавраа тодорхойлж сурах;
  • Сурах даалгавраа дуусгах төлөвлөгөө гаргаж сурах;
  • Тааламжтай байдлыг бий болгох сэтгэл хөдлөлийн байдал;
  • Өгүүллийн агуулгыг санах;
  • Өгүүллийн баатруудыг дүрслэх;
  • Тексттэй ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;
  • Өөрийн зан чанарт дүн шинжилгээ хийх;
  • Яриа, санах ой, шүүмжлэлтэй сэтгэлгээг хөгжүүлэх ажлыг үргэлжлүүлэх;
  • Багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн тоног төхөөрөмжийн жагсаалт:

  • Уран зохиолын уншлага. 4-р анги. Сурах бичиг ерөнхий боловсролын хувьд байгууллагууд audiopril-ээр бүрэн . электрон тутамд тээвэрлэгч. 2 цагт 1-р хэсэг/ L.F. Климанова, Л.А. Виноградская, М.В. Бойкин; Росс. акад. Шинжлэх ухаан, Росс. акад. боловсрол, "Гэгээрэл" хэвлэлийн газар. - 4-р хэвлэл. - М.: Боловсрол, 2014. - 158 х. : өвчтэй. - (Академик сургуулийн сурах бичиг) (Хэтийн төлөв);
  • Уран зохиолын уншлага. 4-р анги. Ерөнхий боловсролын бүтээлч дэвтэр. байгууллагууд / Т.Ю. Коти; Росс. акад. Шинжлэх ухаан, Росс. акад. боловсрол, "Гэгээрэл" хэвлэлийн газар. - 3 дахь хэвлэл. - М.: Боловсрол, 2013. - 79 х. : өвчтэй. - (Хэтийн төлөв);
  • Танилцуулга үзүүлэх мультимедиа төхөөрөмж, компьютер;
  • М.Боярскийн дуулсан “Хүүхэд насны арал” дууны фонограмм;
  • Уран зохиолын унших номыг шалгасан;
  • Бүлэг дэх ажлыг зохион байгуулахад зориулсан текстийн хэллэгүүдийн тууз (бүлгийн тоогоор).
  • Syncwine бичих ухуулах хуудас.

Төлөвлөсөн үр дүн

Сэдэв:

  • Таны уншсан бүтээлүүд ямар сэтгэл хөдлөлийг бий болгож байгааг тодорхойл.
  • Уншсан бүтээл дээрээ үндэслэн уран зохиолын баатруудын шинж чанарыг бич.

Мета субьект:

  • Хичээлийн сургалтын зорилгыг тодорхойлох.
  • Гүйцэтгэлийн хуваарь боловсролын үйл ажиллагааөгөгдсөн боловсролын даалгаврын дагуу.
  • Логик шинжилгээ хийж, чухал болон чухал бус шинж чанаруудыг тодруулна.
  • Өгөгдсөн болон бие даан сонгосон шалгуурын дагуу логик харьцуулах үйлдлийг гүйцэтгэнэ.
  • Ерөнхий дүгнэлт хийх логик үйлдлийг гүйцэтгэнэ.
  • Үндэслэлээ тайлбарлан бусдад байр сууриа илэрхийл.

Хувийн:

  • Өөрийнхөө зан чанарыг хувийн шинж чанартай харьцуул утга зохиолын баатрууд;
  • Өөрийн зан чанарын шинж чанарыг үнэлэх;
  • Аль шинж чанар нь гол бөгөөд тодорхойлогч болохыг тодорхойлох;
  • Урам зориг өгөх боловсролын үйл ажиллагаа;
  • Янз бүрийн нөхцөл байдалд хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Хичээлдээ бэлэн байдлыг шалгана.

Тэдний хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг шалгаарай.

2. Боловсролын болон танин мэдэхүйн идэвхтэй үйл ажиллагааны сэдэл (сэтгэл хөдлөлийн байдал).

Удирдах зөвлөл. Хавсралт 1

С.Я.Маршакийн шүлгийг уншина уу.
-Би чамд энэ шүлгийг уншиж өгье.

Бид ямар улсын тухай яриад байна вэ? Тэд яагаад үүнийг шийдсэн бэ?
- "Бага насны арал" гэсэн хэллэгийг хэн сонссон бэ?
- Та үүнийг хэрхэн ойлгож байна вэ?
- нүдээ аниад тухтай суу. Би таныг "хүүхэд насны арал" руу аялахыг урьж байна.
М.Боярскийн дуулсан “Хүүхэд насны арал” дууны эхний бадаг, найрал дуу эгшиглэж байна.
- танд ямар сэтгэл хөдлөл байсан бэ?
-Яагаад би чамд энэ дууг сонсохыг санал болгосон юм бэ?

С.Маршакийн шүлгийг бие даан уншина уу.
- багшийн шүлэг уншихыг сонсох.
- аль улсыг хэлэлцэх талаар санал бодлоо илэрхийлэх, тэдний сонголтыг тайлбарлах.

"Хүүхэд насны арал" гэсэн үгийн утгыг тайлбарла.
- дууг сонсох; ямар сэтгэл хөдлөл үүссэнийг илэрхийлэх.
- Энэ дуу яагаад тоглосныг тайлбарла.

3. Сэдвийн мессеж, хичээлийн зорилгыг томъёолох.

Өнөөдөр бид А.Толстойн "Никитагийн хүүхэд нас" бүтээлийн тухай яриагаа үргэлжлүүлж байна. Хичээлийн зорилгоо тодорхойлохыг хичээ.

Хичээлийн сэдэвтэй танилцана уу.
- хичээлийн зорилгыг томъёолох: бүтээлд дүн шинжилгээ хийх, А.Толстойн "Никитагийн хүүхэд нас" бүтээлийн дүрүүдийн дүрүүдийг ярилцах, харьцуулах.

4. Мэдлэгийг шинэчлэх.

Унших...
- юу хэлж чадах вэ?
- ямар даалгавар байж болох вэ?
- хэн даалгаврыг ойлгоогүй вэ?
- хэн тайлбарлах вэ?
4-т туузыг хүссэн дарааллаар нь байрлуул.

Шалгалт(алдаа гарсан) Хавсралт 3

Өөрийгөө туршиж үзээрэй. Хэн санал нийлэхгүй байна вэ? Яагаад?
- Бид яагаад энэ даалгавраа гүйцэтгэсэн бэ?

Самбар дээрх хэллэгүүдийг нэг нэгээр нь чангаар унш.
- эдгээр нь текстээс авсан хэллэгүүд гэж тэд дүгнэж байна.
- эдгээр хэлцүүдийг текстэд гарч ирэх дарааллаар нь оруулах шаардлагатайг зогсоож, даалгаврын хувилбаруудыг санал болгодог.
- дөрвийг бүрдүүлж, бүлэгт ажиллах дүрмийг давтаж, зөв ​​дарааллаар хэллэг бүхий туузыг байрлуул.

Самбар дээрх жишээн дээр тэдний ажлыг шалга.
- тэд самбар дээрх алдааг анзаарч, санал бодлоо нотолно.
- хийсэн ажлыг нэгтгэн дүгнэх: текстийн агуулга, үйл явдлын дарааллыг санах.

5. Шалгах гэрийн даалгавар

Та гэртээ юу хийх ёстой байсан бэ?
- нээлттэй ажлын дэвтэр, хуудас 45, хүснэгт
- Гол дүрийн нэр хэн бэ?
- Зохиолч яагаад Никита гэдэг нэрийг сонгосон юм бэ?
- Никитад та ямар зан чанарыг олж харсан бэ?
- тэр чам шиг харагдаж байна уу? Яаж?
- Найзууд дээрээ? Яаж?
- Пахом гэж хэн бэ?
- Тэр ямар хүн байсан бэ?
- Зохиогчийн хэлснээр түүнд ямар үнэ цэнэтэй чанар байсан бэ? Үүнийг текстээр нотлох.
- Аркадий Иванович гэж хэн бэ?
- текстээс түүний гадаад төрх байдлын тайлбарыг олох. Уншаад үз.
- Энэ ажилд түүнийг хэрхэн харуулсан бэ?
- Тэр гол дүрийн талаар ямар сэтгэгдэлтэй байна вэ?
- “Нүдээ нээлттэй байлга” гэдэг нь юу гэсэн үг вэ?
- Никита яагаад "анхаарах" шаардлагатай болсон бэ?
- Энэ хүснэгтэд ямар баатар байхгүй вэ?
- Энэ ажилд түүнийг хэрхэн харуулсан бэ?
- Та үүнийг яаж ойлгосон бэ?

45-р хуудасны ажлын номыг нээ. Хүснэгтийг бөглөсөн эсэхийг шалгана уу. Хүснэгтийг бөглөнө үү. Текстээс асуултын хариултыг хайж олох, тексттэй ажиллах чадварыг бэхжүүлэх, нарийн ширийн зүйлийг анхаарч үзэх.
- зохиолч уг бүтээлээ хүү Никитадаа зориулж байсныг тэд санаж байна.
- тэд Никитагийн зан чанарын шинж чанарыг нэрлэдэг.
- өөрсдийгөө болон найз нөхдөө Никитатай харьцуул.
- Пахом бол мужаан гэдгийг тэд санаж байна. Пахомын зан чанарын шинж чанаруудыг нэрлэсэн. Текстээс эш татсан эшлэл дээр үндэслэн тэд Пах ямар үнэ цэнэтэй чанарыг эзэмшсэн болохыг нотолж байна (Сурах бичиг, хуудас 99).
- текстээс Аркадий Ивановичийн гадаад төрх байдлын тайлбарыг олоорой (сурах бичиг, 100-р хуудас).
- тэд Аркадий Ивановичийн гол дүрд хандах хандлагын талаар ярилцдаг: тэр түүнийг тэвчээртэй байхыг албадаж, тайлбарлаж, хошигносон, албадлагагүйгээр дуулгавартай байдалд хүрсэн.
- "нүдээ нээлттэй байлгах" хэлц үгийн утгыг тайлбарлах - болгоомжил. Тэд Никита яагаад ийм зан гаргах ёстойг олж мэдэв.
- гол дүрийн ээжийн талаар тайлбар өгч, юу ийм дүгнэлт гаргах боломжтой болсныг тайлбарла.

6. Биеийн тамирын дасгал

7. Танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны зохион байгуулалт

Ажлын дэвтэрт ажиллах, хуудас 46-47
- туслах үгсийг уншина уу. Энэ юу вэ?
- 47-р хуудасны даалгаврыг уншина уу. хэн даалгаврыг ойлгоогүй вэ? Хэн тайлбарлаж чадах вэ?
- дуусга. Хэрэв хэн нэгэн боломжтой бол цувралаа өөрөө үргэлжлүүлээрэй.
Хэлэлцүүлэг:
- Таны хувьд ямар зан чанар хамгийн чухал вэ? Яагаад?
- хэн өөрөөр боддог вэ? Үзэл бодлоо тайлбарлана уу.
Хэлэлцүүлэг явагдаж байна.

46-47-р хуудас дээрх ажлын номыг нээнэ үү.
- дэмжих үгсийг чангаар уншиж, эдгээр нь хүний ​​янз бүрийн шинж чанарууд юм гэж дүгнэ.
- 47-р хуудасны даалгавартай бие даан танилцана. Ойлгож, гүйцээнэ.
- Даалгаврыг өмнө нь гүйцэтгэсэн оюутнууд өөрсдийн мэддэг зан чанарын бусад шинж чанаруудыг бие даан жагсаадаг.
- Тэдэнд ямар зан чанар хамгийн чухал, яагаад байгаа талаар санал бодлоо илэрхийлэх.
- Янз бүрийн санал бодлыг үргэлж сонголтын нотолгоотой илэрхийлдэг.

8. Гэрийн даалгавар

Бид уран зохиолын нимгэн дэвтэр дээр ажилладаг. Дугаарыг нь бичээрэй.
- гарчигны доор: эссэ-үндэслэл, сэдвийн доор "Би хүмүүсийн ямар зан чанарыг үнэлдэг вэ".
- Текстийн үндэслэл нь бусад төрлийн текстээс юугаараа ялгаатай вэ?
Энэ бол гэрийн даалгавар байх болно. Өдрийн тэмдэглэлийг нээ. Үүнийг бичээрэй.

Тэд уран зохиолын нимгэн дэвтэр нээж өгдөг.
- эссений огноо, сэдвийг бичнэ
- бичвэрт - үндэслэл - бодол, мэдэгдэл эхлээд илэрхийлэгдэж, дараа нь нотлогдож, яагаад ийм байдгийг тайлбарлах.
- өдрийн тэмдэглэл нээж, гэрийн даалгавраа бичих.

9. Тусгал

Синквин бичихийг оролдъё. Энэ юу вэ? Бичих дүрэм юу вэ? Та ямар сэдвийг санал болгох вэ?
- хэн уншихыг хүсдэг вэ?

Цинквейн бол квинтет бөгөөд үүнийг бичих дүрмийг тэд санаж байна
- сэдвээ санал болгож, сонголтоо тайлбарлах.
- тэд CHARACTER сэдвээр бие даан syncwine бичиж, хүссэнээрээ уншиж, юу нь хамгийн сайн болсон талаар ярилцдаг.

10. Дүгнэж байна

Хичээлийг нэгтгэн дүгнэхийн тулд дараах хэллэгүүдийг бөглөнө үү.
"Энэ бүтээл дээр ажиллаж байхдаа би ойлгосон ...", " Гол дүрНикита..."

Хичээлийг дүгнэж, санал болгож буй хэлцүүдийг гүйцээнэ үү.

11. Өөрийгөө үнэлэх.

Хичээлдээ ямар үнэлгээ өгч чадахаа бодоод энэ дүнг тавь арын талнавч. Syncwine навчийг өг.

Хүн бүр өөрийнхөө ажлыг үнэлж, үр дүнг цаасан дээр бичдэг. Энэ нь ердийн оноо эсвэл багшийн тусдаа дэвтэрт бүртгэгдсэн, хуримтлагдсан "урамшууллын" тоо байж болно. Баримт бичгийг багшид хүлээлгэн өгдөг.

12. Сэтгэл хөдлөлийн тусгал.

Өөрийгөө уран бүтээлч гэж төсөөлөөд үз дээ. Та бага насаа ямар өнгөөр ​​дүрсэлж чадах вэ? Ямар өнгө давамгайлсан бэ? Яагаад?
- Заавал гэрийн даалгавараас гадна би нэмэлт даалгавруудыг санал болгож байна.
1. Хүүхэд насаа өнгөөр ​​дүрсэл.

2. Syncwine бичнэ үү

Төлөвлөгөө - хичээлийн хураангуй уран зохиолын уншлага

Алексей Николаевич Толстой "Никитагийн хүүхэд нас"

Хичээлийн зорилго: кино зохиол зохиох арга техникийг ашиглан уран зохиолын бүтээлд дүн шинжилгээ хийх

Хичээлийн зорилго:

1. Унших 1-р бүлэг, уран сайхны илэрхийлэх хэрэгслийн дүн шинжилгээ, унших сонирхлыг хөгжүүлэх.

2. Кино зохиолыг зурах арга техникийг арга болгон ашиглах уран зохиолын дүн шинжилгээажил, хэрэгслийг харьцуулах уран сайхны илэрхийлэл янз бүрийн төрөлурлаг.

3. Оюутнууд хос, бүлгээр хамтран ажиллах үед харилцааны сурах чадварыг хөгжүүлэх, ярианы дэлгэрэнгүй өгүүлбэрийг бий болгох чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц

1. Шинэчлэх

Өнөөдөр хичээл дээр бид уран зохиол, уран зураг, хөгжим, кино урлагийн янз бүрийн төрлүүдийн талаар ярих болно.

Та кинонд дуртай юу? Яагаад?

Слайд:Хоёр долоо хоногийн өмнө Санкт-ПетербургОХУ-ын Ерөнхийлөгч болон урлагийн төлөөлөгчдийн уулзалт болов. Энэ уулзалт дээр Оросын нэрт кино найруулагч Карен Шахназаров “Унших соёл иргэншил дуусч, үзэх соёл иргэншил эхэлнэ, учир нь хүмүүс ном уншихаас илүү кино үзэх нь амар байдаг. Эцсийн эцэст, та ном уншихдаа зохиолчийн үгийг дүрс болгон хувиргаж, зураг гаргаж ирэх хэрэгтэй, харин кино үзэх үед та өөрт зориулж бүтээсэн дүр төрхийг харж болно. Энэ нь кино үзэхэд хялбар болгодог."

Та энэ саналтай санал нийлж байна уу?

Таны хувьд юу илүү сонирхолтой вэ: өөрийнхөө дүр төрхийг зохион бүтээх үү эсвэл өөр хүний ​​бүтээсэн дүрийг үзэх үү?

Слайд:Та гэртээ А.Н.Толстойн "Никитагийн хүүхэд нас" өгүүллэгээс хэсэг уншсан.

Та өөрийнхөө дүр төрхийг гаргаж ирээд энэ хэсгээс өөрөө кино хийхийг оролдох уу?

Зураг авалтад бэлтгэсэн бичвэрийн нэрийг мэдэх үү? – киноны зохиол.

Өнөөдрийн бидний хичээлийн зорилго юу байх вэ?

Слайд:


Хичээлийн зорилго


: "Никитагийн хүүхэд нас" түүхээс сэдэвлэн өөрийн кино зохиолоо бүтээгээрэй.

Кино зохиол бүтээх уран зохиолын ажил, бид юу хийх хэрэгтэй вэ?

2. Хичээлийн зорилго:

Утга зохиолын урлагийн хэл бол үг юм.

Слайд:Мөн кино урлагийн хэл нь кадр юм.

Кино нь жаазаас бүрдэнэ. Хүрээ- энэ бол камер зогсолтгүй, тасралтгүй кино хийдэг объект юм.

Тэгэхээр бид текстэд юуг онцлон тэмдэглэх ёстой вэ? - слайд

2. Текстийг фрагмент болгон хуваана - "хүрээ".

Хүрээ нь хэд хэдэн шинж чанартай байдаг - кино урлагийг илэрхийлэх хэрэгсэл - Слайд

Төлөвлөгөө -том хэмжээтэй байж болно, нэг объектыг ойрхон, томоор нь зураг авах үед, жишээлбэл, хүний ​​нүүр,

Магадгүй дундаж, камер нь арай хол зайд, бүхэл бүтэн объект бүрэн өндөрт харагдах үед.

Камер нь бүр хол байх үед зөвхөн объект харагдахаас гадна түүнийг хүрээлж буй зүйл нь харагдахуйц байх үед энэ нь хол байж болно.

Хүрээ нь байна өнцөг– камер хаанаас зураг авч байна:

Доороос - бид доороос дээш харж байгаа мэт бүх объектууд том, өндөр болдог.

Дээрээс - бид дээрээс доошоо харж байгаа мэт, бүх объектууд жижиг мэт санагддаг.

Хажуу талаас - бид бие биенийхээ хажууд зогсож байгаа мэт.

Өнгө– хүрээ нь өнгөт эсвэл хар цагаан байж болно, мөн гэрэл- тод эсвэл дуугүй, бүрэнхий, хагас өнгө.

Дуу– кадрт мөн байж болно: баатар ярьж байна, хөгжим тоглодог, эсвэл байгалийн дуу чимээ байдаг.

Тэгэхээр бид хүрээтэй хэрхэн ажиллах ёстой вэ? Слайд

3. Хүрээний шинж чанарыг сонгох (төлөвлөгөө, өнцөг, өнгө ба гэрэл, дуу чимээ)

Эдгээр шинж чанарууд тус бүрийнБид хүрээг хүснэгтэд тэмдэглэнэ.

Бид цохилт бүрийг сайтар бодож үзсэний дараа бидэнд юу үлдэх вэ?

4. Бүх бичлэгийг цуглуулж киног засварлана.

2. Тексттэй ажиллах.

"Нарлаг өглөө"

Түүх эхэлсэн эхний бүлгийн нэр юу вэ?(Нарлаг өглөө) -Слайд - Уншцгаая?

Та энэ бүлгийг уншихад ямар сэтгэл хөдлөлийг мэдэрсэн бэ?

Энэ түүхийг хэний өнцгөөс ярьж байна вэ?(зохиогчийн нэрийн өмнөөс)

Өнөө өглөө бид хэний нүдээр харж байна вэ? (Никитагийн нүдээр)

"Никитагийн хүүхэд нас" өгүүллэг яагаад өнөө өглөөний дүрслэлээр эхэлсэн гэж та бодож байна вэ? (Хүүхэд насандаа хүн бүр ямар нэгэн баяр баясгалантай зүйлийг мөрөөддөг. Хүүхэд нас бол баяр баясгалантай мөрөөдөл, хүлээлт, төлөвлөгөөний үе юм)

Кино бүтээж, өнөө өглөөг Никитагийн нүдээр харахыг хичээцгээе.

Манай кино өнгөт эсвэл хар ба цагаан? Яагаад? (Нар, гялалзсан цас, баяр хөөртэй байдал - өнгөлөг)

Гол дүрийг хэрхэн харж байна, ямар жүжигчнийг хайх вэ? (хүү? настай, ....)

Слайд:

Би та бүхний анхааралд тухайн үеийн хөвгүүн ямар харагддаг байсан талаар хэд хэдэн сонголтыг санал болгож байна.

Энэ бүлэгт манай баатарт зориулсан хувцас сонгоход ямар нэгэн зураг тохиромжтой гэж та бодож байна уу?

3. Кино зохиол бичих арга техникийг ашиглах

Эхний бүлгээс камерыг өөр объект руу шилжүүлэхгүйгээр зураг авдаг эхний кадрыг олоорой. - Слайд

1. хүрээ –

Хамтдаа ярилцъя

Алгоритм:

1. Текстийг уншина уу

2. Буудлагын төлөвлөгөөг сонго, шалтгааныг хэл

3. Буудлагын өнцгийг сонго, шалтгааныг хэл

4. Дууг сонгоно уу.

Никита санаа алдаж, сэрээд нүдээ нээв.

Бидний хувьд юуг харуулах нь чухал вэ?

Төлөвлөгөө - ойрын, хэтийн төлөв - дээрээс эсвэл хажуу талаас

Хүснэгтэнд өгөгдлийг оруулна уу.

2. хүрээ - Слайд

Текстээс ийм жаазаар дүрсэлж болох мөрүүдийг ол.

Цонхны жавартай хээ, гайхалтай будсан одод, дал модны навчны дундуур нар тусаж байв. Өрөөний гэрэл цасан цагаан байв. Угаалгын аяганаас бөжин гулсаж, ханан дээр чичирлээ.

А.Н.Толстой энэ дүрийг уран зохиолын ямар аргаар бүтээсэн бэ? Эдгээр үгсийг олоорой.

Үүнийг кино урлагаар дамжуулан хэрхэн бүтээх вэ?

Угаалгын аяга гэж юу болохыг та мэдэх үү?

Төлөвлөгөө - ойрын зураг - хээтэй цонх, хажуугийн хананд нарны туяа

Өнгө - нарлаг, дулаан, баяр баясгалантай

Энэ зургийг дахин харахын тулд нүдээ аниад энэ хүрээг төсөөлөөд үз дээ.

П.И.Чайковскийн хөгжим сонсогдов. (Үзэгдэх дүрс үүсгэхийн тулд түр зогсоох, амрах)

3. хүрээ нь Никитагийн дурсамж юм - Слайд

Никита нүдээ нээгээд өнгөрсөн шөнө мужаан Пахом түүнд хэлснийг санав.

"Энд би тослоод сайтар услаад өглөө босоод суугаад яв."

Өчигдөр орой Пахом хэмээх муруй, халиастай эр Никитагийн тусгай хүсэлтээр вандан сандал хийж өгчээ. Үүнийг дараах байдлаар хийсэн.

Тэргэнцэрт, ажлын ширээн дээр, цагираг шигтгэсэн, үнэртэй хусууруудын дунд Пахом хоёр самбар, дөрвөн хөлтэй; урд талын ирмэгээс - хамараас доод самбарыг цасанд наалдуулахгүйн тулд таслав; эргүүлсэн хөл; Суухад хялбар болгохын тулд дээд талын самбарт хөлийг нь хоёр зүссэн байна. Доод самбарыг үхрийн баасаар бүрж, хүйтэнд гурван удаа усалдаг - дараа нь үүнийг толь шиг хийж, дээд самбарт олс уяж - вандан зөөх, уулнаас буухдаа тэгшлэх.

Одоо вандан сандал нь мэдээж бэлэн болсон бөгөөд үүдний дэргэд зогсож байна. Пахом бол ийм хүн: "Хэрэв тэр миний хэлснийг хууль гэж хэлвэл би үүнийг хийх болно."

Тайлбарласан үйл явдлууд хэзээ болдог вэ?

Кинонд Никитагийн дурсамжийг харуулах ёстой юу? Яагаад? - Никита энэ вандан сандлын тухай, хэрхэн унахаа санаж, мөрөөддөг байв.

Эдгээр нь дурсамж гэдгийг хэрхэн харуулах вэ? Үүнийг хийхэд ямар кино техник танд туслах вэ?

СлайдБидний аль вандангийн тухай ярьж байгааг та хэрхэн ойлгосон бэ?

Орос хэл дээр 19-р зууны хүүхдийн чарганы жишээ бий угсаатны зүйн музей, Санкт-Петербург хотод байрладаг. Гэхдээ хэрэв та музейг үзэж чадахгүй бол үүнийг ашиглаж болно виртуал аялалболон каталогууд. – слайд

Та ямар нэгэн хуучирсан эсвэл ойлгомжгүй үгстэй тулгарсан уу?

Эдгээр үгсийн утгыг бид хаанаас олж мэдэх вэ?

Слайд -Би танд хамгийн батлагдсан тайлбар, зөв ​​бичгийн толь бичгүүдийг агуулсан онлайн эх сурвалжийг санал болгож чадна.-

Хосоор ажиллах

Хосоороо ажиллаж, текстэд ашигласан үгсийн утгыг олоорой.

Сүйх тэрэгний байшин гэж юу вэ? Ажлын ширээ?

Пахомыг хэрхэн дүрсэлсэн бэ? Муруй гэдэг нь юу гэсэн үг вэ? тамгатай юу?

19-р зуунд энэ ангийн хүн ямар байсныг зураачдын зурсан зургуудаас харж болно. Хуулбаруудыг хараарай. Зохиолчийн бүтээсэн, бидний бүтээж байгаа Пахомын дүрд ойрхон гэж бодож байгаа нэгийг нь та аваарай.

Хүснэгтэнд хүрээний шинж чанарыг өөрөө оруулж үзээрэй.

Найруулагч Андрей Зеленов кинондоо энэ жаазыг хэрхэн бүтээсэнийг харцгаая.

Кино(аас ишлэл уран сайхны киноСүйх тэрэгний байшин дахь "Никитагийн хүүхэд нас" дүр зураг)

Үүнийг бид кинондоо хэрхэн харуулах вэ? (хайртай харагдана, тэвэрсэн байж магадгүй)

Никита өөртэйгөө ярьж байгаа мэт чангаар хэлж чадах мөрүүд байна уу?( Одоо вандан сандал нь мэдээж бэлэн болсон бөгөөд үүдний дэргэд зогсож байна. Пахом бол ийм хүн юм: "Хэрэв тэр миний хэлснийг хууль гэж хэлвэл би үүнийг хийх болно.")

Никита Пахомын тухай ямар өнгөөр ​​ярьж чадах вэ? ( хүндэтгэлтэйгээр, хайраар)

4. хүрээ - Слайд

Никита орны ирмэг дээр суугаад сонсов - байшин нам гүм байсан, хэн ч боссон байх ёстой. Хэрэв та шүдээ угаах, угаахгүйгээр нэг минутын дотор хувцаславал арын хаалгаар хашаа руу, хашаанаас гол руу зугтаж болно. Эгц эрэг дээр цасан шуурга бий - суугаад нисээрэй ...

Энэ зураг авалтаараа би таныг кино багийнхаа бүрэлдэхүүнд дөрвүүлээ нэгтгэж ажиллахыг санал болгож байна.

Бүлгийн ажлын алгоритмыг гартаа ав. Уншаад үз.

Анхааралтай хандаж, хүн бүрийн санаа бодлыг хүндэтгэ.

Төлөвлөгөө - дунд, өнцөг - тал

Никитагийн бодлыг чангаар хэлж болох мөрүүд бий юу? ( Хэрэв та шүдээ угаах, угаахгүйгээр нэг минутын дотор хувцаславал арын хаалгаар хашаа руу, хашаанаас гол руу зугтаж болно. Эгц эрэг дээр цасан шуурга бий - суугаад нисээрэй ...)

Дуу чимээ - Никита өөртэйгөө чимээгүйхэн ярьдаг.

Эдгээр мөрүүд нь Никитагийн төсөөлөлдөө зурсан мөрөөдөл, дүр төрх байж болох уу? Энэ мөчид Никитагийн сэтгэл санаа ямар байна вэ? Тэгвэл бид тэднийг кино урлагийн ямар хэлбэрээр үзүүлж чадах вэ?

5. Хичээлийн хураангуй, эргэцүүлэл

СлайдӨнөөдрийн хичээлийн зорилго, зорилт руу буцаж орцгооё.

Киноны зохиолыг бичихдээ энэ сэтгэл хөдлөлийг мэдэрч, өглөөг Никитагийн нүдээр харж чадсан уу?

Танд Никитагийн оронд өөрийгөө төсөөлж байсан үе бий юу?

Энэ техникийг ашиглан бид өнөөдөр энэ түүхийг нээлээ. Түлхүүр шиг энэ техник нь түүний бүлгүүдийг эсвэл бүхэлд нь уншихад тусална.

Никита төлөвлөгөөгөө хэрэгжүүлж чадсан эсэхийг та энэ бүлгийн дараагийн зургуудад харуулах бөгөөд үүнийг гэртээ өөрөө хийх болно.

Та өнөөдөр ямар гэрийн даалгавар хийхийг хүссэн бэ?

Slide хувьсагч D/z

Багшийн үнэлгээ

Би ажлыг үнэлэхийг хүсч байна .........

Уншихын илэрхийлэлтэй байдлыг тэмдэглэ.......

Маргаан ......

Өгүүлбэрээ үргэлжлүүлнэ үү....

Би баярлалаа кино багийнханажлын төлөө.

M.b энд - Зогс. Таслах!

Улсын боловсролын байгууллага "Крулевщинская ахлах сургуульДокшицы дүүрэг" Витебск муж

"Ид шидэт хаант улс шиг"

(нэгдсэн хичээл

түүх дээр үндэслэсэн

А.Н.Толстой "Никитагийн хүүхэд нас")

Хичээлийг бэлтгэж, зааж өгсөн

Орос хэлний багш ба

уран зохиол Л.А. Бобровская

КРУЛЕВЩИНА

Хичээлийн зорилго (Оросын уран зохиол):

    Оюутнуудад текст дэх хэлний дүрслэл, илэрхийлэх хэрэгслийн үүргийг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх;

    бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх;

    гоо үзэсгэлэн, байгаль, уран зохиол, үгийн урлагийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

    Гэрийн даалгавраа шалгаж байна .

    1. “Өвлийн өдөр”-ийг сонгон өгүүлэх.

      "Цасан дээрх хашаа" зургийн үзэсгэлэн.

    Агуулгын дүн шинжилгээ, бие даан уншсан бүлгүүдийн хэлэлцүүлэг .

A) "Тулаан" бүлэг:

"Кончанский" гэж хэн бэ?

Тэд "Кончанскийн"-ийг хэрхэн тулалдаанд уриалж эхлэх вэ?

Аль нь доромжилсон үгстосгоны хоёр талын хөвгүүд гэж үү?

Стёпка Карнаушкин, энэ хэн бэ? Мишка Коряшонокын хэлснээр хүн бүр яагаад түүнээс айдаг байсан бэ, тэр юу "эзэмшиж" байсан бэ?

Стёпка "манай хүмүүсийг" (сэвхтэй хүмүүс) айлгаж чадсан бөгөөд тэд хулчгар байдлаар гүйдэг. Никита хэрхэн биеэ авч явсан бэ?

1) "Тулаан" хэсгийг илэрхийлэх.

Зодооны үеэр хоёр тал ямар хүүгийн хуулийг баримтлах ёстой байсан бэ (текстийг уншина уу)? "Никита догдолж, халуу оргиж, өөр хэнтэй тулалдах вэ гэдгээ хайсаар эцэст нь буцаж ирэв."

Яагаад гэнэт хэдхэн минутын дараа Никита инээмсэглэв? Түүний сэтгэлийн өөрчлөлт юунаас болсон бэ?

Стёпкагийн "найзууд байх" саналд Никита ямар хариу үйлдэл үзүүлснийг та хэрхэн үнэлэх вэ?

2) Лексикийн ажил.

Та "найзлах" гэдэг үгийг хэрхэн ойлгож байна вэ, энэ үгийн холбоог (синоним) сонгоод цаасан дээр бичээрэй.

Бүх үгсээс хамгийн сайн гэж бодож байгаа, хамгийн их таалагдсан үгээ сонгоод, доогуур нь зурж, тайлбарла (заавал биш).

3) Урлагийн багш: Бүлэг бүр "найз байх" гэсэн үгийг өнгөөр ​​тусгах (өмнөх ба дараа, сэтгэл санааны өөрчлөлт).

4) Хөгжмийн багш: Нөхөрлөлийн тухай дуу тоглох.

5) Нийгэмшүүлэх.

Никитагийн оронд өөрийгөө төсөөлөөд үз дээ, хүүд ямар мэдрэмж төрж байсан бэ? Надад хэлээч.

Ийнхүү Никита нэг талаас тэмцэл, айдсыг даван туулах чадвар, нөгөө талаас өгөөмөр сэтгэл, сайн санаа, нөхөрлөлийн хүслийг харуулсан.

B) "Виктор ба Лиля" бүлэг .

- Өвлийн амралт, хамгийн сайхан цаг ирлээ.

1) Хөгжмийн багш: "Амралт" дууг тоглодог.

Никита зочдыг хэрхэн хүлээж авдаг вэ?

Том нүдтэй охин Никитад ямар сэтгэгдэл төрүүлсэн бэ? цэнхэр нүд? Текстээс энэ газрыг олж уншина уу.

2) Урлагийн багш: Зургийн үзүүлбэр, баатруудын хөрөг зураг.

Никита Лилаг хэрхэн сонирхдог вэ, яагаад тэр үүнийг биширдэг вэ? Ямар нөхцөлд байгаа вэ?

3) Хөгжмийн багш: "Тэгвэл чи Кулаковыг өрөвдөнө ..." дууг тоглох. .

Никита охины анхаарлыг өөртөө татахыг хэрхэн хичээдэг вэ? Түүний нөхцөл байдал.

4) Хөгжмийн багш: "Сэтгэл хөдлөлийн зурагт хуудас" ашиглан дүрийн сэтгэл санааг тодорхойл.

Бүлгийн төгсгөл дэх сэтгэлийн өөрчлөлт, үйл явдлын хурд, энэ нь юутай холбоотой вэ?

5) "Бухтай хийсэн анги"-ын дэлгэрэнгүй өгүүлэл.

6) Урлагийн багш: "Бухтай хийсэн анги" хүрээний төлөвлөгөө.

Никита Викторыг бэрхшээлээс зайлсхийхэд тусалсан ямар чанаруудыг энэ ангид харуулсан бэ?

Болсон бүхний дараа Никитагийн сэтгэл санаа хэрхэн өөрчлөгдсөн бэ? Хамгийн дээд шагнал нь юу байсан бэ (текстээс ишлэл унших)?

7) Хөгжмийн багш: "Сэтгэл хөдлөлийн зурагт хуудас" -аас гол дүрийн сэтгэл санааг тодорхойл. .

B) "Зул сарын гацуур мод" бүлэг .

1) Урлагийн багш: Зул сарын гацуур модыг чимэглэ.

2) Урлагийн багш: Өвлийн зугаа цэнгэл (сэдвийн талаархи зургийн үзүүлэн).

3) Хөгжмийн багш: "Хонх" дуу.

Ногоон гоо сайхантай ямар баяр холбоотой вэ?

"Ёлка" бүлэгт бид ямар баярын тухай ярьж байна вэ?

Баярын өмнөх өдөр насанд хүрэгчид болон хүүхдүүд ямар сэтгэл санаатай байсан бэ?

Зул сарын баярыг гэртээ хэрхэн бэлддэг вэ?

4) Хөгжмийн багш: "Чимээгүй шөнө" дууг тоглох.

Никитагийн гэрт байсан насанд хүрэгчид, хүүхдүүд баяраа хэрхэн бэлдсэн бэ?

5) "Баярын бэлтгэл" хэсгийг дахин ярих.

6) "Ёлка" хэсгийг цээжээр унших.

Амралт өөрөө хэрхэн өнгөрдөг вэ (хэзээ эхлэх вэ, хэн уригдсан, хүүхдүүд, насанд хүрэгчид хэрхэн хөгжилтэй байдаг, Аркадий Иванович, ээж нь юу хийдэг вэ)?

7) Хөгжмийн багш: Шинэ жилийн дууны уралдаан (бүлгийн ажил).

Никита ялангуяа баяртай байв. Яагаад?

8) Хэсгийн дүрд суурилсан уншлага ("Хоргилд Лиля гинжнээс салсан ... Тэр эргэж, хоолны өрөө рүү гүйв").

9) "Сартай үдэш" хэсгийг цээжээр унших.

Юу уран сайхны хэрэгсэлзохиолч сартай үдшийн гоо сайхныг илэрхийлэхдээ ашигладаг уу?

Никита сэтгэлдээ сайхан, аз жаргалтай байдаг. Энд бүх зүйл бий: үзэсгэлэнтэй байгаль, амьдралын баяр баясгалан, аз, сайн үйлс, насанд хүрэгчдийн ойлголт, халамж, хөөрхөн охины инээмсэглэл. Хүүхэд насандаа ихэвчлэн тохиолддог сэтгэлийн эв нэгдэл ингэж бий болдог. Энэ бол амьдралынхаа туршид эсвэл аль болох урт хугацаанд сэтгэлд хадгалагдах ёстой хүүхэд насны бэлэг юм.

10) Хөгжмийн багш: "Хүүхэд насны гараг" дууг тоглож байна.

4. Тусгал.

- "Зөвхөн илбэдсэн хаант улсад л юмс ийм хачирхалтай, сэтгэлд маш их аз жаргалтай байдаг."

Энэ нь яаж болдог вэ?

5. Гэрийн даалгавар:

A) "Тэр галт мод шиг зогсож байв" эсвэл "Хүүхдүүд цочирдон модны дэргэд зогсов" аман зураг;

B) "Саран доорх цэцэрлэг" эсвэл "Гар урлалын сараана" зураг;

C) "Никитагийн эрхэмсэг зан үйл"-ийг сонгон өгүүлэх;

D) Бүлгийн даалгавар - ангиудын хүрээний төлөвлөгөө

“Зул сарын гацуур модны эргэн тойронд хөгжилдөх” эсвэл “Баян, Баян, болгоомжтой байгаарай, Никита!

Зорилтот : дүн шинжилгээ хийх замаар хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн хүрээг хөгжүүлэх

уран зохиолын текст; бүтээлийг уран зохиол, түүхэн талаас нь авч үзэх; сониуч зантай хүнийг хүмүүжүүлэх

төрөлх нутгийнхаа гоо үзэсгэлэнг хэрхэн харж, үнэлэхийг мэддэг анхааралтай уншигч

газар

Тоног төхөөрөмж : В.Далийн толь бичиг, сурах бичиг, хэвлэмэл бүлгийн даалгавар; тайзнаа тавих хэрэгсэл; самбар дээрх тэмдэглэл; цавуу маркерууд

Хичээлийн явц:

1.Зохион байгуулалтын мөч

Оюутнууд хичээлийн зорилгыг самбар дээр бичих замаар тодорхойлно

Шинжилгээ хийх…

Бодоод үз...

Ажил…

Оюутан С.Маршакийн шүлгийг уншиж байна

Тэр гайхалтай улсад

Би гэрэл харсан газар

Бусад хүмүүсийн нэгэн адил энэ нь миний хувьд биелсэн

Тэгээд тав, арван жил.

Уран зөгнөл, хор хөнөөлийн оронд

Бас дэггүй санаанууд

Нэгэн цагт бидний хүн нэг бүр байсан

Тэр хүүхдүүдийн нэг.

Шүлэгт бид ямар улсын тухай ярьж байна вэ?

(Оюутнууд хариулдаг)

Багш:

Өнөөдөр А.Толстойн "Никитагийн хүүхэд нас" бүтээлийн эцсийн хичээл хичээлийн төгсгөлд хамгийн анхааралтай байх болно

* Түүх дээр ажиллаж байхдаа би ойлгосон ...

* Гол дүр Никита...

2. Гэрийн даалгавраа шалгах .

Оюутнууд "Аркадий Иванович" бүлгийг жүжигчилсэн.

3. Текстийг ойлгоход бэлтгэх.

Патер:

Хоёр гөлөг, хацар хацар,

Тэд буланд байгаа сойзоо чимхдэг.

(Утгын дүн шинжилгээ хийдэг. Дараа нь сурагчид хосоороо ажиллаж, нэг нэгээр нь, хамтдаа эсвэл бүхэл бүтэн ангиараа хэл мушгих дууддаг.)

Тайлбар толь бичгийн сургалт . Тоглоом "Пирамид"

CAPE

ВЕТЛА

Кран

Агуй

СОСНОВКА

(Оюутнууд үгийн дарааллыг санаж, хуулбарладаг. В. Даллын толь бичгээс

багш уншсан лексик утга CAPE, VETLA гэсэн үгс)

CRANE гэдэг үгийн дор ямар үг байдаг вэ?

СОСНОВКА гэдэг үгийн дээрх үг юу вэ?

ХӨГЖМИЙН ФИЗИК МИНУТ

4. Текст дээр ажиллах

Оюутан догол мөрийг уншиж, зогсооно. Багшийн асуултад үндэслэн текстийг задлан шинжилнэ.

Никитагийн сэтгэл санаа ямар байна вэ? Түүний хувьд энэ сэтгэл хөдлөлийг юу бий болгодог вэ?

Никита багшийг хуурахыг хүссэн үү?

Никита яагаад гудамжинд ийм олон хүнийг харсан бэ? Тэр өөрт нь хайртай юу уугуул нутаг?

Никита вандан сандал дээр ямар сэтгэл хөдлөлийг мэдэрсэн бэ? Зохиогч сэтгэгдлийг сайжруулахын тулд ямар үг ашигласан бэ? Уншаад үз.

Аав, ээж чинь уулын цанаар гулгадаг уу?

Никита яагаад яг нөмрөгний доор авирч, агуй ухдаг вэ? (ТОГЛООМ)

Бүхэл бүтэн гэр бүл ямар захидал хүлээж байсан бэ? Таамаглалаа хэлээрэй.

Гэртээ төсөөлж, түүхийг үргэлжлүүлээрэй.

5. Бүлгийн ажил

1 бүлэг. Үйл явдлын дарааллыг сэргээх. Зохицуулах

төлөвлө. Гэрийн даалгавраа бэлтгэхэд танд хэрэгтэй болно.

* Агаар миний хамар руу хатгав

* Шаржигнуурт алхмуудын дагуу

*Чагра дээгүүр цасан нөмрөг

* Вандан сандал өөрөө уулнаас буув

* Аркадий Ивановичийн баримал

* Цасан агуй

* Багш, Никита хоёрын яриа

2-р бүлэг . Тарсан өгүүлбэрүүдээс текстийн хэсэг зохио.

(Зургаа дахь догол мөрийг санал болгосон)

3 бүлэг . Текстээс "Пирамид" -ын үгстэй өгүүлбэр олох.

4 бүлэг. Аль болох өвлийн зугаа цэнгэлийг санаж, бичээрэй.

Багийн ахлагч нар даалгавраа нийтэлж, сэтгэгдэл бичдэг.

6. "Өдөр - шөнө" тоглоом

Тоглоомын хувьд бид А.Толстойн судалж буй түүхээс ишлэлийг ашигладаг

"Зул сарын гацуур мод":

Хүүхдүүд буйдан дээрээс үсрэв. Зочны өрөөнд шалнаас тааз хүртэл гацуур мод гэрэлтэж байв.

олон, олон лаа. Энэ нь галт мод шиг зогсож, алт, оч, урт туяагаар гялалзаж байв. Гэрэл түүнээс гарч ирэв

зузаан, дулаахан, нарс зүү үнэртэй.

Оюутнууд асуултыг уншиж, хариулна:

Сурагчид текстийг хэдхэн секундын дотор санаж байна. "Шөнө" гэсэн үгсээр тэд эргэж, багш хэд хэдэн үгийг арилгадаг "өдөр" гэсэн үгсээр сурагчид эргэж, санах ойгоос хуулбарладаг

текст.

7. Тусгал.

Зорилгодоо буцаж орцгооё. Бид тэдэнд хүрсэн үү? (Оюутнууд дүн шинжилгээ хийдэг)

Энэ бодлыг хэн үргэлжлүүлж чадах вэ:

“А.Толстойн түүх дээр ажиллаж байхдаа би ойлгосон...” (сонирхогчдод хариулах)

"Гол дүр Никита..."

8. Гэрийн даалгавар.

Ялгарсан

* төлөвлөгөөнд үндэслэн "Сдрифт" бүлгийг дахин ярина уу.

* бүлгийн үргэлжлэлийг гарга

* зургийг дуусгах

9. Хичээлийн хураангуй.

Өөрийгөө уран бүтээлч гэж төсөөлөөд үз дээ. Та бага насаа ямар өнгөөр ​​дүрслэх вэ? Аль өнгө давамгайлж байна (Оюутнууд хариулдаг)

Таны ажилд баярлалаа. Хичээлээ яруу найргаар дуусгая.

Хүүхэд нас олон янзын өнгөтэй байдаг

Тэдний дундаас өөрийнхөөхийг олоорой.

Цагаан цаасан дээр

Мөрөөдлөө зур.

Хүүхэд нас анзаарагдахгүй өнгөрдөг

Эргэж ирдэггүй.

Зөвхөн өнгөтөөр л сануулах болно

Тэр хөгжилтэй жилүүдийн талаар танд.

Эцсийн эцэст амьдрал өөр байж болно,

Гунигтай, уйтгартай, нэг хэвийн.

Гэхдээ та үүнийг олон жилийн турш даван туулдаг

Бага наснаасаа гэгээлэг мөрөөдөл.

Зорилго: А.Толстойн бүтээл дээр үргэлжлүүлэн ажиллах; чөлөөтэй илэрхийлэлтэй унших чадварыг дадлагажуулах; текстийг хэсэг болгон хувааж сурах, гол зүйлийг тодруулах, төлөвлөгөө гаргах; ой санамж, яриа, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Төлөвлөсөн үр дүн:Сэдэв: уншлагын янз бүрийн хэлбэрийг ашиглах (судлах (семантик), сонгон шалгаруулах, хайх), янз бүрийн текстийн агуулга, онцлогийг ухамсартайгаар ойлгож, үнэлэх, тэдний хэлэлцүүлэгт оролцох, тэдний үйл ажиллагаанд ёс суртахууны үнэлгээ өгөх, зөвтгөх чадвар. баатрууд; мета сэдэв:

Сурах бичгийн материалд дүн шинжилгээ хийсний үндсэн дээр хичээлийн боловсролын даалгаврыг боловсруулах хамтарсан үйл ажиллагаа, үүнийг ойлгох, багшийн хичээлийн сэдвийг судлах үйл ажиллагааг төлөвлөх, хичээл дээр хийсэн ажлаа дүгнэх,

- шинжлэх ухаан, боловсролын текстэд дүн шинжилгээ хийх, түүний гол санааг тодруулах;

- сурах бичигт байгаа шинжлэх ухааны боловсролын нийтлэлд үндэслэсэн сурах бичгийн асуултын хариулт урлагийн бүтээл, асуултанд хариулах хосоор хэлэлцүүлэг, таны үзэл бодлын баталгаа; хувийн: эх орон, түүх, ард түмнээ бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх, хүмүүнлэг, ардчилсан үзэл төлөвшүүлэх. үнэ цэнийн чиг баримжааОросын үндэстэн дамнасан нийгэм.

Тоног төхөөрөмж:ном, зохиолчийн хөрөг зураг, ярианы халаалт, даалгаврын текст бүхий картууд.

Хичээлийн явц 1

I. Зохион байгуулалтын мөч

II. Яриа халаах

- Шүлгийн хэсгээс өөрөө уншаарай.

Хүүхэд наснаасаа салах нь үргэлж гунигтай байдаг

Цагаан завь хөдөлсөн тул буцах боломжгүй.

Дурсамж тод мэдрэмж

Энэ нь урт наслах тусам улам хүчтэй болно.

М.Рябинин

- Дуу чимээтэй унших (мөн: аажуухан, шивнэх, хурдасгах, илэрхийлэх).

- Энэ бол "Хүүхэд насны арал" дууны дөрвөлжин хэсэг юм. Үүнийг сонс. Та текстийн утгыг хэрхэн ойлгосон бэ? (Хүүхдийн хариулт.)

-Хүний амьдралын ийм үеийг хүүхэд нас гэж юу гэж хэлэх вэ? (Хүүхдийн мэдэгдэл.)

III. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах

— Та гэртээ А.Толстойн зохиолыг уншдаг. Үгсийн сангийн ажлаас эхэлцгээе. Үгсийн утгыг тайлбарла.

Тэргэнцэр үйлдвэрлэгч- тэрэг болон бусад тээврийн хэрэгсэлд зориулсан амбаар.

Ажлын ширээ- мужааны ажилд зориулсан машин.

Бүрээс- хүзүүндээ ороосон хоёр урт үзүүртэй малгай.

Тал газар- Хойд Америкийн өргөн уудам тал нутаг.

- Үгсийн синонимыг сонгоно уу.

Хөмсөг зангидан- (Уйтгартай, шуургатай).

- Үгсийн эсрэг утгатай үгсийг сонго.

Хөгшрөх- (залуурах).

Ажил- (сул зогсох, залхуурах, сул зогсох).

-“Нарлаг өглөө” нэртэй эхний хэсгийг унш.

— Текстийн энэ хэсгийн талаар ангийнханаасаа асуулт асуугаарай.

IV. Биеийн тамирын минут

V. Хичээлийн сэдвээр үргэлжлүүлэн ажиллах

- "Аркадий Иванович" гэсэн хоёр дахь хэсгийг дүрээр нь унш.

- Хүү багштайгаа, ээжтэйгээ ямар харилцаатай байсныг бичвэрийг дагаж мөрдөөрэй.

- Тодорхойл гол санааэнэ хэсэг.

- "Цасан шуурга" хэмээх гуравдугаар хэсгийг уншъя. (Оюутнууд уншиж байна.)

- Никитагийн сэтгэл санаа ямар байна? Түүнд энэ сэтгэл хөдлөлийг юу бий болгодог вэ?

- Никита багшийг хуурахыг хүссэн үү?

- Никита яагаад гудамжинд ийм олон хүнийг харсан бэ? Тэр эх орондоо хайртай юу?

- Никита вандан сандал дээр ямар байдалтай байсан бэ? Зохиогч сэтгэгдлийг сайжруулахын тулд ямар үг ашигласан бэ? Уншаад үз.

- Аль нь өвлийн зугаатайхайртай юу? Эцэг эх чинь яах вэ?

-Никита яагаад яг нөмрөг доор авирч, агуй ухдаг юм бэ?

- Энэ хэсгийн гол санааг тодорхойл. ("Нууцлаг захидал"-ыг унших хэсэг.)

-Бүгд ямар захиа хүлээж байсан бэ?

-Та юуны тухай гэж бодож байна вэ? (Хүүхдийн таамаглал.)

- Үйл явдлын дарааллыг сэргээх.

□ Агаар миний хамар руу хатгав.

□ Шаржигнуурт алхмуудын дагуу.

□ Чагра дээгүүр цасан нөмрөг.

□ Вандан сандал өөрөө уулнаас буув.

□ Аркадий Ивановичийн баримал.

□ Цасан агуй.

□ Багш, Никита хоёрын яриа.

(Газарласан төлөвлөгөөг сэргээх.)

- Хүлээн авсан төлөвлөгөөний дагуу дахин өгүүлэл бэлтгэх.

VI. Тусгал

Өнөөдөр хичээл дээр би сурсан ...

Өнөөдөр би чадсан ...

VII. Хичээлийг дүгнэж байна

- Залуус аа, энэ ажлын утга учир юу вэ? Зохиолч бидэнд юу заадаг вэ?

- Энэ бүтээлийн төрлийг тодорхойл. (Үлгэр - уран зохиол өгүүлэх ажилзохиолынхоос бага төвөгтэй үйл явдалтай.)

Гэрийн даалгавар

Бүтээлийн гол дүрийн нэрийн өмнөөс дахин өгүүллэг бэлтгэ. Нууцлаг захидалтай холбоотой үргэлжлэлийг гаргаж ирээрэй.

Хичээлийн явц 2

I. Зохион байгуулалтын мөч

II. Яриа халаах

(Унших төрөл бүрийн ур чадвар дээр ажиллах.)

- Багш миний цүнхэнд байна!

- ДЭМБ? Энэ байж болохгүй! Үнэхээр үү?

- Хараач, гуйя! Тэр энд байна.

Үүнийг сурах бичиг гэдэг.

В.Берестов

- Шүлгийг өөрөө унш.

- Унших, үе болгон хуваах.

-Үг үсгийн дагуу унш.

- Үсгийн алдаатай унш.

- Та шүлгийн утгыг хэрхэн ойлгосон бэ? (Хүүхдийн хариулт.)

- Оюутан хэрхэн суралцахаас хэн хамаардаг гэж та бодож байна: багшаас эсвэл өөрөөсөө?

(Багш хичнээн авъяастай байсан ч сурахыг хүсдэггүй, юу ч хийдэггүй хүнд хичээл зааж чадахгүй гэдгийг сурагчдад харуул.)

- Хичээлийн сэдвийг уншина уу. Түүний даалгавруудыг тодорхойл.

III. Гэрийн даалгавраа шалгаж байна

- Никитагийн нэрийн өмнөөс ажлыг дахин ярь.

-Ямар үргэлжлэл хийсэн бэ? Надад хэлээч.

Сүүлийн хичээл дээр та энэ бол түүх гэдгийг тодорхойлсон. Гэхдээ энэ юу вэ гэдгийг тодруулах хэрэгтэй намтар түүххүүхдүүдэд зориулсан - A.N-ийн хамгийн яруу найргийн бүтээлүүдийн нэг. Толстой. “Никитагийн хүүхэд нас” өгүүллэгийг 1920 онд Францад 1922 онд Берлинд хэвлэгдсэн хүүхдийн “Ногоон саваа” сэтгүүлд зориулан бичиж, ЗХУ-д 1923 онд анх хэвлүүлжээ. Зохиолчийн бага насны гэгээн дурсамжууд нь “Никитагийн хүүхэд нас” хэмээх уянгын дүрээр шингэсэн байдаг. Сосновкагийн фермийн байгаль, амьдралын тухай өгүүлэл, тосгоны хүүхдүүдийн тухай өгүүллэг, түүхийн цэвэр, үзэсгэлэнтэй орос хэлээр бүх зүйлд харагддаг түүний хайртай эх орон. Энэ бол түүний боловсролын гол үнэ цэнэ юм.

IV. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах

-Энэ бүтээлийн баатруудыг нэрлэ.

- Та Никитагийн амьдралын талаар мэдэх сонирхолтой байсан уу? (Хүүхдийн мэдэгдэл.)

- Бүтээлийн гол дүрийн тодорхойлолтыг өгнө үү. Никита ямар байсан бэ?

"Никитагийн хүүхэд нас" бол хүн төрөлхтний үүссэн эхний жилүүдийн тухай түүх юм. Хүүгийн амьдралын гол үйл явдлууд уншигчдын өмнө өрнөдөг. өнгөрсөн жилсургуульд орохын өмнө. Хүүхдийн амьдрал, байгалийн амьдрал, энэ хоёр сэдвийг нэгтгэж, сүлжсэн нь зохиолын өвөрмөц уянгын амтыг бий болгодог. Никита байгальд ойр, эргэн тойрныхоо ертөнцөд ууссан мэт санагддаг. Байгальтай эв нэгдэл, түүний салшгүй нэг хэсэг байх мэдрэмж нь хүүгийн сэтгэлд аз жаргалын байнгын хүлээлт, гайхалтай, гайхалтай зүйлийг бий болгодог: "Никитад тэр зүүдэндээ, ид шидтэй хаант улсад алхаж байгаа юм шиг санагдав. Гагцхүү илбэдсэн хаант улсад л ийм хачирхалтай, сэтгэлд ийм аз жаргалтай байж чадна."

- Никита та нар шиг байна уу, найзууд чинь?

V. Биеийн тамирын хичээлийн минут

VI. Хичээлийн сэдэв дээрх ажлын үргэлжлэл

- Пахом ямар хүн байсан бэ? Түүнд ямар үнэ цэнэтэй чанар байсан бэ?

- Багш Никитад хэрхэн хандсан бэ: тэр шийтгэж, гомдоож, тэвчээртэй байхыг албадаж, тайлбарлаж, хошигнож, албадлагагүйгээр дуулгавартай байдалд хүрсэн үү?

- Текст дэх үгсийг ашиглан Никита багшийг дүрсэл.

- Никита яагаад чихээ нээлттэй байлгах ёстой байсан бэ? Энэ илэрхийлэл нь юу гэсэн үг вэ? (Болгоомжил.)

- Никитагийн ээж ямар байсан бэ? Үүнийг яаж ойлгосон бэ? (Оюутны үндэслэл.)

(Эссений үндэслэл дээр ажиллах.)

- Хүмүүсийн ямар зан чанарыг үнэлдэг талаар найзтайгаа ярилц.

- Энэ сэдвээр эссе бичээрэй. Бид. Бүтээлч дэвтрийн 46-д туслах үгс өгөгдсөн.

VII. Тусгал

- Өгүүлбэрийн аль нэг эхлэлийг сонгоод үргэлжлүүлнэ үү.

Өнөөдөр хичээл дээр би сурсан ...

Энэ хичээлээр би өөрийгөө магтах болно...

Хичээлийн дараа миний хүссэн ...

Өнөөдөр би чадсан ...

VIII. Хичээлийг дүгнэж байна

-Танд уг бүтээлийн аль дүр нь илүү таалагдсан бэ?

-Та зохиолч ярьсан гэж бодож байна уу? орчин үеийн амьдралэсвэл өнгөрсөн өдрүүд үү? Үзэл бодлоо зөвтгөөрэй.

Гэрийн даалгавар

Эссэ дуусга. Хэрэв та хүсвэл түүхийг өөрөө дуустал уншаарай.