Kreslenie jesene s deťmi z prípravnej skupiny. Zhrnutie hodiny v prípravnej skupine výtvarnej a estetickej výchovy netradičnými technikami kreslenia na tému: „Neskorá jeseň. Materiál a vybavenie

Zhrnutie lekcie kreslenia pre deti vo veku 5-6 rokov " Neskorá jeseň"

Autor: Olga Vladimirovna Firsova, učiteľka, Moskovský štátny rozpočet Vzdelávacia inštitúcia Gymnasium 1569 "Súhvezdie" budova 9 ( MATERSKÁ ŠKOLAč. 1267, Moskva.
Popis práce: Dávam do pozornosti zhrnutie lekcie pre seniorská skupinaškôlka "Kresba netradičnými technikami kreslenia - blotografia na tému "Neskorá jeseň". V tejto práci sa deti zoznámia s nekonvenčná technológia kresba škvrnami a učenie sa maľovať krajinu gvašom bez pomoci štetca. Toto metodickej práce môžu využívať učiteľky materských škôl (senior predškolskom veku). Deti naozaj radi používajú rôzne techniky pri vystupovaní kreatívne diela. Deti prejavujú fantáziu, rozvíja sa ich predstavivosť, zlepšujú sa technické zručnosti.
Vzdelávacia oblasť: umelecká tvorivosť
integrácia vzdelávacích oblastiach : poznanie, komunikácia
Cieľ: zoznámiť deti s blotografiou, vzbudiť záujem o nekonvenčné techniky kreslenia, rozvíjať kreativitu a predstavivosť. Upevniť vedomosti o príznakoch neskorej jesene, rozvíjať dýchací systém. Aktivácia reči. Obohatenie slovníka: blot, blotografia.
Materiály: listy formátu A4 pre každé dieťa, jednoduchá ceruzka pre každé dieťa, poháre s vodou, slamky na pitie pre každé dieťa, špongie pre každé dieťa, kvašové farby, atrament alebo riedky kvaš (na fľaky), plastové lyžičky alebo pipety, vatové tampóny, utierky na ruky

Postup prác:

Deti, povedzte mi, prosím, aké ročné obdobie je za našim oknom (jeseň)
- Začiatok jesene alebo jej koniec? (Koniec)
- Prečo si to myslíš? Aké známky jesene môžeme teraz vidieť? Čo sa zmenilo v prírode? (odpovede detí)
- Môžeme teda povedať, že je vonku neskorá jeseň?
-Rád kreslíš? Čo najradšej kreslíš?
- Teraz vás naučím, ako maľovať jeseň bez použitia štetca.
- Najprv si nakreslíme pozadie (existuje vysvetľujúci sprievodca a ukážka zároveň): usporiadajte hárok tak, ako sa vám najviac páči, nakreslite jednoduchou ceruzkou sotva viditeľná čiara horizontu. Zamyslite sa nad tým, aké farby sú prítomné na jesennej oblohe? Vezmite špongiu, namočte ju a striedavo nanášajte farbu špongiou vodorovnými ťahmi nad čiaru horizontu. Teraz si predstavte, aké farby môžu byť prítomné na zemi pod vodorovnou čiarou. Farbu nanášame aj pomocou vodorovných ťahov.
- Skontrolujte, či vo vašich kresbách nezostali nejaké prázdne miesta.
- Teraz sa pozorne pozrite na to, ako zobrazím strom (ukážka, deti sa len pozerajte). Lyžicou naberiem tekutý kvaš a pustím ho pod horizont, ukáže sa, že je to škvrna. Teraz vezmem rúrku a „vyfúknem“ kmeň a konáre stromu z blotu, pričom rúrku nasmerujem zdola nahor a do strán proti kmeňu. Pozrite, čo sa stalo. Táto technika kreslenia sa nazýva „blotografia“, t.j. kresba škvrnami alebo z blotov.
-Teraz to skúste sami. (pomôžte deťom, navrhnite, čo je najlepšie).
- Pozri čo rôzne stromy podarilo sa ti to!
- Sneží neskoro na jeseň? A čo listy na stromoch?
- Správne, môže napadnúť sneh a na stromoch ostanú vzácne sušené listy.
- Vezmime si vatové tampóny a nakreslíme na konáre padajúci sneh alebo sušené listy. Môžete nakresliť obe, alebo môžete nakresliť len jednu.
Deti kreslia. Potom sa všetky kresby zhromažďujú na jednom mieste (výstava).
- Pozri, všetky kresby sa od seba líšia. Kto si pamätal názov techniky, ktorou sme kreslili (blotografia) Z čoho sme kreslili stromy? (blot). Páčilo sa vám kreslenie s škvrnami? Toto sú nádherné kresby, ktoré sme vytvorili bez pomoci štetca!

"Obloha už dýchala jeseňou..."

ciele: Rozšírte chápanie detí charakteristické znaky jeseň; naučiť ich nájsť v prírode; objasnenie predstáv o zmenách, ktoré sa vyskytujú na jeseň v živote rastlín; naďalej sa učiť rozlišovať niektoré stromy; pestovať kognitívny záujem, starostlivý vzťah k prírode, citlivosť na vnímanie krásy jesenná krajina. Kultivovať predstavivosť, pozornosť a pamäť, priateľský prístup k svojim rovesníkom, túžbu hrať spolu;Naučte deti sprostredkovať dojmy z jesene kresbou; nezávisle a tvorivo odrážať svoje predstavy o krásnych prírodných javoch pomocou rôznych výtvarných umení výrazové prostriedky. Rozvíjajte zmysel pre farby a schopnosť úspešne umiestniť obrázok na list papiera. Precvičte si maľovanie s gvašom (štetec dobre opláchnite, vysušte, podľa potreby pridajte farbu na štetec). Pestovať estetický vzťah k prírode. Vzbudiť záujem o umeleckej tvorivosti. Pokračujte v učení, ako sprostredkovať predmety a javy okolitého sveta prostredníctvom kreslenia.

Integrácia oblastí:Komunikácia, Zmyslový rozvoj, Zdravie, Socializácia, Umelecká tvorivosť.

Prípravné práce:

  • Rozhovory o jeseni;
  • Čítanie umelecké diela: „Pád lístia“ od I. Sokolova-Mikitova, „Les na jeseň“ od A. Tvardovského, básne o jeseni od A. S. Puškina, A. Pleshcheeva, A. I. Bunina;
  • Učenie básní a výrokov o jeseni;
  • Spievanie piesní o jeseni a počúvanie hudby;
  • Skúmanie ilustrácií a fotografií zobrazujúcich jesennú prírodu;
  • Kreslenie na výtvarných a samostatných hodinách umeleckej činnosti rôzne stromy;
  • Práca s plastelínou a jej nanášanie na podklad (plasticineografia);
  • Pozorovanie stromov počas chôdze;
  • Remeslá vyrobené z prírodných materiálov;
  • Príprava kmeňa brezy z bielej plastelíny.

Materiály a vybavenie:

  • Ilustrácie zobrazujúce zmiešaný les.
  • Gvaš, tónované listy papiera, kefy, poháre na vodu, obrúsky.
  • Bábika ježko z bábkového divadla.
  • Záznam hudobné dielo Cyklus P.I. Čajkovského „Ročné obdobia“ (október).

Priebeh lekcie

Vychovávateľ: Dnes máme nezvyčajnú aktivitu. Poďte dnu a sadnite si na stoličky. Počúvajte, ako krásne znie hudba. Aké slová môžete zvoliť na opísanie tejto hudby? (premyslený, jasný, nádherný) Aké ročné obdobie vám to pripomína? (jeseň)

Počúvanie (hranie hudby)

Vychovávateľ : Chlapci, spomeňme si, aké je teraz ročné obdobie? (jeseň)

Aké jesenné mesiace poznáte? (september, október, november)

Aká je jeseň? (skoro, neskoro, zlate)

Aká je teraz jeseň? (neskoro)

Pripomeňme si príznaky neskorej jesene. Odpovedajte celými vetami. Vtáky odlietajú do teplejších oblastí. Často prší, je zamračené a chladno. Ľudia nosia teplé oblečenie (čižmy, bundy, klobúky). Listy padajú zo stromov - začalo sa opadávanie listov. Čo sa stane z listov? (žltá, červená, oranžová, hnedá). Na jeseň sa zbierajú záhrady a sady.

Vychovávateľ: Výborne chlapci, pamätajte si všetko. Zatvorme teraz oči a predstavme si, že sme v rozprávke. jesenný les(zvuky hudby)

Moment prekvapenia

Ozýva sa klopanie: klop-klop-klop!

(učiteľ mu dá na ruku bábkového ježka)

Vychovávateľ: Dobrý deň! Chlapci, kto nás prišiel navštíviť?

ježko: Ahojte chalani! Som ježko. Žijem v lese a chránim ho. Čakám ťa už dlho, v lese sa nudím, chcem sa s tebou hrať, príď na túto čistinku.

Vychovávateľ : S radosťou. Vieš, ježko, aby nebolo nudné ísť na čistinku, chlapci vedia veľa rôznych pohybov. Áno, a musíte sa zahriať.

Minúta telesnej výchovy.

Zrazu bola obloha pokrytá mrakmi(Deti sa postavia na prsty a zdvihnú prekrížené ruky.

Začal padať pichľavý dážď.Skáču po špičkách, ruky držia na opasku.

Dážď bude plakať dlho,

Rozšíri kašu všade. Drepnite, ruky majte na opasku.

Nečistoty a kaluže na ceste,Kráčajú v kruhu, kolená dvíhajú vysoko.).

Zdvihnite nohy vyššie.

ježko: Sadnite si (deti sedia na podložke). V mojom lese je veľa stromov. Viete ako sa volajú?

Hra "Pomenujte stromy"

ježko: Ako sa stromy podobajú? (všetky stromy majú kmeň, korene, konáre)

Ako sa od seba líšia? (Niektoré stromy majú listy, nazývajú sa listnaté, iné majú ihličie - ihličnaté a líšia sa aj farbou kôry (breza).

ježko: Chlapci, radi riešite hádanky? Mám tu nejaké na sklade.

Hádanky

1. Medzi stromami ležal vankúš s ihličím.

Ticho ležala a potom zrazu utiekla. (ježko)

2. Niekto žuval šišku na konári a hádzal zvyšky dolu.
Kto šikovne preskočí stromy a vyletí medzi duby?
Kto schováva orechy do priehlbiny a suší huby na zimu? (veverička)

3. V zime spí v brlohu pod obrovskou borovicou.
A keď príde jar, prebúdza sa zo spánku. (medveď)

4. Hádajte, čo je to za klobúk, je tam celá náruč kožušiny.
Čiapka pobehuje po lese a obhrýza kôru kmeňov? (zajac)

ježko: Výborne chlapci! Poznáte všetky zvieratá v lese. Rád som sa s tebou hral.

Vychovávateľ: ježko, teraz je v lese jeseň, ukážme chlapom, ako umelci zobrazujú jeseň. Chlapci, pozrime sa na reprodukcie obrazov o jeseni

Skúmanie reprodukcií.

Táto práca sa nazýva " Zlatá jeseň" Pozrite sa, ako umelec zobrazil krásu prírody. Aké farby použil? (Žltá, modrá atď.) Všimnite si, ako sú usporiadané detaily obrázka: v popredí sú stromy a rieka zobrazené väčšie a jasnejšie ako to, čo vidíme v pozadí. Chápeme tiež, že je slnečný deň, pretože... tiene zo stromov padnú, obloha bude jasná. No na inom obrázku vidíme úplne inú jeseň. Stromy sú takmer holé, dážď mrholí, vietor fúka. Obloha je šedá. Takto nám umelec videl a ukázal jeseň. A dnes budeme vy a ja tiež umelci a budeme tiež „maľovať obrazy“. Áno, áno, len písať, nie kresliť. Koniec koncov, je správne povedať „maľovať obrazy“.

Org. Moment. Hrá hudba.

Chlapci, počujete hudbu P.I. Čajkovského "Ročné obdobia". Akú náladu prináša táto hudba: veselú, smutnú, zamyslenú atď.?

Skladateľ nám pomocou hudby sprostredkoval svoju jesennú náladu. Ale Alexander Sergejevič Puškin toto ročné obdobie veľmi miloval a napísal o ňom veľa básní. Počúvajte tu:

Obloha už dýchala jeseňou,

Slnko svietilo menej často.

Deň sa krátil.

Tajomný baldachýn lesa

So smutným zvukom sa vyzliekla.

Hlučná karavána husí

Dosiahol juh. Blíži sa

Celkom nudná doba.

Vonku bol už november...

Aká je povaha tejto básne? (odpovede detí)

Rozhovor po prečítaní.

O akom ročnom období hovorí táto báseň? (O jeseni)

O akom jesennom období tu hovoríme (Neskorá jeseň)

Nájdite slová, ktoré podporujú váš názor.

(Blížilo sa dosť nudné obdobie, november bol už za nami).

Ktorý mesiac je neskorá jeseň? (november)

Aké je ďalšie jesenné obdobie? (skoré)

Ktoré mesiace patria skorej jeseni? (september, október)

Aké znaky jesene spomína básnik?

Ako rozumieš slovám

"Tajomný baldachýn lesov bol odhalený so smutným zvukom..."

(Listy odletujú zo stromov a je to smutné a smutné).

Čo znamená slovo karavan?

(Pohybuje sa reťazec - jeden po druhom)

Kto presťahoval karavan? (husi)

kam išli? (Let na juh)

Aké iné vtáky lietajú na juh do zimy? Prečo juh?

Chlapci, nielen skladatelia a spisovatelia venovali svoje diela jeseni, ale aj známi umelci maľovali obrazy zobrazujúce krásu tohto ročného obdobia. Poďme kresliť aj neskorú jeseň.

Praktická práca.

Zaberáme svoje miesta. Predtým, ako začnete pracovať, trochu premýšľajte o tom, čo presne chcete na svojom liste papiera zobraziť, ako usporiadate svoj nápad. Aké farby budete potrebovať? Ak potrebujete zmiešať farby, aby ste získali iné odtiene, máte paletu.

Deti kreslia.

Recenzia prác.

Na konci práce sú kresby zavesené na stojane, deti ich skúmajú, hodnotia, zdieľajú svoje dojmy.


Kreslenie farbami.

Vyučovanie v kompenzačnej skupine pre deti s mentálnou retardáciou, prípravná skupina do školy

Predmet: jesenný strom vo vetre a daždi.

Cieľ: naďalej rozvíjať schopnosť vytvárať naratívne obrazy pomocou farieb.

Úlohy:

1. Naučte sa kresliť strom vo veternom a daždivom počasí.

2. Pokračujte v rozvíjaní zručností kreslenia tenkých čiar koncom štetca.

3. Rozvíjajte schopnosť pridávať do kresby vlastné doplnky (oblaky, vtáky, tráva atď.).

4. Rozvíjať sluchovú a zrakovú pozornosť, pamäť, reč, zrakovo-obrazové myslenie.

5. Rozvíjať záujem a pozorovanie o okolitú prírodu, všímať si v nej zmeny.

6. Podporujte lásku k prírode, nezávislosť a aktivitu.

Integrácia vzdelávacích oblastí: kognitívny vývoj, vývin reči, fyzický vývoj, umelecký a estetický rozvoj, sociálny a komunikačný rozvoj.

Práca so slovnou zásobou: neskorá jeseň, zamračené, veterno, daždivo.

Prípravné práce: odpracovanie lexikálna téma„Jeseň“ pri pohľade na jesenný strom pri prechádzke. Ráno: prezeranie ilustrácií a fotografií na tému „Jeseň“.

Materiály: farby, stojany na štetce, štetce, dózy, obrúsky, neskoré jesenné kresby (vzorky), pracovné plány.

Priebeh lekcie.

1.Úvodná časť

Učiteľka zhromaždí deti na koberci a vyzve ich, aby si vypočuli báseň.

Listy padajú, padajú,

V našej záhrade padá lístie.

Letia žlté, červené listy...

Vtáky lietali na juh: husi, veže, žeriavy.

Toto je posledný kŕdeľ

V diaľke máva krídlami.

2. Hlavná časť

Deti, povedzte mi, aké je teraz ročné obdobie? (jeseň)

Aká je jeseň? (neskoro)

Aké je počasie na konci jesene? (veterno, zamračené, daždivo)

Povedz, Kirill,…….. (opakovaný výrok slovíčka zo slovnej zásoby, upevňovať výslovnosť slov jednotlivo aj v zbore).

Pozrime sa na kresby neskorej jesene a hádajte hádanku.

Nie je známe, kde žije

Znáša sa dole a ohýba stromy,

A my ho neuvidíme,

Kto je to - môžeme hádať? (vietor).

Presne tak, vietor.

Vyšetrenie vzoriek.

Povedz mi, ak je vonku vietor, aké je počasie? (- veterno, opakovanie slov).

Čo sa stane so stromami? (hojdať sa, ohýbať sa smerom k zemi).

Stanovenie cieľa. Prehľad diagramov a ich diskusia.

Dnes nakreslíme jesenný strom vo vetre a daždi.

Tieto schémy vám pomôžu pri kreslení. Pozrime sa, kde začíname, čo je prvé...

Teraz sa trochu pohráme, predstavme si, že sme stromy.

Koordinácia reči s pohybom.

Ruky sa zdvihli a potriasli;

Toto sú stromy v lese;

Ruky zohnuté a chvejúce sa,

Je to vietor, ktorý zráža listy,

Zamávajme hladko - toto sú lietajúce vtáky,

Keď si sadli, ruky mali ohnuté dozadu.

Skôr ako začneme, natiahnite si prsty a pohrajte sa s nimi: prstová gymnastika

1,2.3,4.5, budeme zbierať listy. Nazbierame brezové listy, jarabiny, javorové listy, kaliny, dubáky a odnesieme jesennú kyticu mamičke

(Navrhujem pustiť sa do práce. Kým deti pracujú, využívam techniky nepriameho vedenia, využívam fyzickú asistenciu, inštrukcie, všímam si schémy. Vytváram situáciu úspechu, stimulujem deti k aktivite.

Navrhujem doplniť vašu kresbu o detaily: oblaky, dážď, odlietajúce vtáky, posledné listy lietať okolo atď..).

3. Záverečná časť. Zrátané a podčiarknuté.

Tí, ktorí skončili, sú požiadaní, aby odložili svoje pracovisko, ticho, bez rušenia ostatných.

Keď dokončím prácu, zhromaždím deti a pýtam sa:

Povedz mi, čo sme dnes (teraz) nakreslili?

Aké stromy sme dostali?

Všetci ste skvelí kamaráti, nádherné kresby, vezmime ich na našu výstavu a ukážme ich rodičom.

Zhrnutie lekcie kreslenia v prípravná skupina kompenzačná orientácia

"Neskorá jeseň".

Pripravila a vedie učiteľka: Svetlana Lvovna Nikolaeva.

Cieľ:

Vzbudiť záujem detí v neskorej jeseni, rozvíjať schopnosť emocionálne rozptyľovať náladu smútku, smútku, prenášaného v poézii. Vzbudiť túžbu vyjadriť tento stav pomocou farby v kresbe krajiny.

Úlohy:

1. Nápravné a vzdelávacie:

Nácvik pomenovania jesenných znamení obohatí detskú slovnú zásobu;

Vytvorte si predstavy o neutrálnych farbách (čierna, biela, tmavošedá, svetlošedá, hnedá), použite tieto farby pri vytváraní obrazov neskorej jesene;

Rozvíjať schopnosť samostatne sprostredkovať kresbou krajinu neskorej jesene, jej farbu (neprítomnosť jasných farieb v prírode);

Precvičte si schopnosť kresliť stromy rôznych štruktúr a kríkov bez listov;

Posilnite techniky kreslenia koncom štetca;

Pokračovať v rozvíjaní schopnosti zobrazovať prírodné javy netradičným spôsobom (tykanie vatovými tampónmi - sneh).

Pokračujte v rozvíjaní schopnosti pracovať s paletou, vytvárajte farebnú schému a získavajte nudné sivé tóny.

2. Nápravné a rozvojové:

Pokračovať v rozvíjaní schopnosti cítiť, porozumieť a reprodukovať obraznosť jazyka básne;

Rozvíjať koordináciu pohybov, sprievodnú reč;

Rozvíjať jemné motorické zručnosti ruky cez hru prstov;

Rozvíjať predstavivosť;

3. Nápravné a vzdelávacie:

Podporujte lásku k poézii a pôvodnej prírode;

Pestovať estetické vnímanie prírody;

Pestujte v deťoch záujem o kresby, túžbu pozerať sa na ne a rozprávať sa o nich.

Materiál:

Ukážka vyrobená učiteľom. Tónované listy papiera na šírku. Gvaš, akvarel, paleta, štetce č. 2 alebo 3, poháre s vodou, tácky, obrúsky, vatové tampóny.

Prípravné práce:

Čítanie básní ruských básnikov o jeseni od A. N. Pleshcheeva, A. S. Puškina a i.

Zapamätanie básní o jeseni „Jeseň“ od M. Chodjakova a „Chýbajú lastovičky“ od A. Feta.

Rozhovor o neskorej jeseni a jej znakoch.

Prezeranie reprodukcií obrazov slávnych umelcov v prezentácii „Neskorá jeseň očami umelcov“.

Preskúmanie ilustrácií, obrázkov, reprodukcií.

Pozorovanie oblohy, stromov, dažďa, snehu pri prechádzke.

Priebeh lekcie:

Chlapci, aké je teraz ročné obdobie?

Aké jesenné mesiace poznáte? Aký je teraz mesiac? November je minulý mesiac jeseň.

Vypočujte si báseň A. Pleshcheeva, o akej jeseni básnik hovorí?

Prišla jeseň

Kvety vyschli,

A vyzerajú smutne

Holé kríky.

Zvädne a zožltne

Tráva na lúkach

Práve sa zelene

Zima na poliach.

Oblohu zakrýva oblak

Slnko nesvieti

Vietor kvíli na poli,

Dážď mrholí.

Vody začali šumieť

Rýchly prúd

Vtáky odleteli

Do teplejších oblastí.

Máte radosť z tohto obrazu, ktorý namaľoval básnik?

O akých znakoch neskorej jesene hovorí Pleshcheev v básni?

Báseň skutočne hovorí o nudnej, pochmúrnej, chladnej jeseni.Zo stromov opadá lístie, trávy vädnú a žltnú, kríky sú matné a holé, kvety uschnuté, vtáky odleteli do teplejších podnebí a často mrholí.

Jeseň je ako večer v roku. A večer sa chystáme do postele. Stromy sa teda vyzliekli a umyli sa dažďom. Divoká zver zaspí.Prišla neskorá, pochmúrna jeseň. Koncom jesene sa často vyskytujú studené mrholiace dažde, niekedy sneh alebo dážď so snehom, stromy zhadzujú posledné listy, tráva vyschla, kvety uschli. Posledné vtáky odlietajú na juh. Zvieratá sa pripravujú na zimu, ľudia si obliekajú teplé oblečenie.

Minúta telesnej výchovy

Dážď nám klope na okná a pozýva nás hrať sa.

Kvapka raz kvapka dve. (Deti robia skoky na dvoch nohách)

Najprv veľmi pomaly, (držia sa za ruky, deti chodia v kruhu)

A potom, potom, potom

Všetci bežte, bežte, bežte. (Chôdza v kruhu so zrýchlením)

Otvorili sme dáždniky, (rukami si spravíme kupolu nad hlavami)

Chránila sa pred dažďom. (Drepnúť)

Dnes vás pozývam na kreslenie neskorej jesene. Aké farby na to budete potrebovať - ​​teplé, svetlé alebo studené, sivé?

Pozrite sa na obraz zobrazujúci neskorú jeseň. Akú farbu má obloha? - Aké stromy?

Vyšetrenie vzorky.

Aké znaky jesene sú zobrazené? (ľahké sneženie, zamračená obloha, žiadne lístie na stromoch).

Techniky kreslenia.

Teraz vám poviem, ako získať tieto jemné farby. Na stoloch máte palety, umelci používajú tieto palety na skladanie farieb. A vy, ako skutoční umelci, to urobíte.

Aký druh gvaše musíme zmiešať, aby sme získali sivú farbu? (pridajte kvapku čierneho do bieleho gvaše).

Áno, aby ste získali sivú farbu, musíte k bielej pridať trochu čiernej farby. Ak maľujete oblaky, vezmite modrú farbu a pridajte do nej trochu čiernej a bielej farby, premiešajte ich na palete. Farba listov a trávy na konci jesene tiež stratila svoj jas - je hnedá. Vezmite zelenú farbu a pridajte do nej trochu žltej a hnedej - získate hnedú farbu.

Takže najprv musíte vytvoriť správny náter na palete a potom ňou kreslite na hárok.

Všimli ste si, ako „magicky“ je zobrazený sneh? Ako si myslíte, že budeme maľovať sneh? (pomocou metódy „poke“)

Ako budeme kresliť stromy? (špičkou kefy).

Prstová gymnastika.

Ak chcete krásne kresliť, musíte natiahnuť prsty.

Jeden, dva, tri, štyri, päť (Zotvorte a uvoľnite prsty)

Dážď vyšiel na prechádzku do lesa (Prsty ľavej ruky „kráčajú“ po dlani pravej)

Dážď vyšiel na prechádzku do lesa, (Prsty pravá ruka„prechádzka“ po ľavej dlani)

Dub, breza, javor, osika (Ohnite prsty, začnite palcom)

Vŕba, topoľ a jarabina,

Premýšľajte o svojom obraze a pustite sa do práce.

Pri kreslení učiteľ dbá na kompozíciu, farebné podanie, presnosť v práci.

Po dokončení kreslenia si deti vyberú svoje obľúbené kresby a diela sa zobrazia na prezeranie. Predškoláci rozprávajú, čo nakreslili. Učiteľ analyzuje aktivity detí.

Vyplnila učiteľka MBDOU d/s č.17 "Kolobok" g.-k. Anapa Gamretskaya Anna Sergejevna

Obsah programu:

  1. Zoznámte deti s obrazom Issaka Iľjiča Levitana "Zlatá jeseň" .
  2. Posilniť schopnosť kresliť rôznymi netradičnými technikami (surová kresba, fúkanie, špongia, umiestnenie obrázka cez celý list.
  3. Pestovať záujem o výtvarné umenie a schopnosť vidieť krásu prírody.
  4. Rozvíjajte kreativitu, predstavivosť a schopnosť orientovať sa na hárku papiera.

Použité technológie: COR, zdravotne nezávadné.

Materiál a výbava:

Obraz I. Levitana "Zlatá jeseň" , listy tónovaného papiera, kvaš, paleta, fúkacie trubice, obrúsky, penová špongia.

Priebeh lekcie:

Pozrite sa von oknom. Aké je teraz ročné obdobie? (jeseň). prečo?

Aké znaky jesene poznáte?

Áno, teraz je jeseň. Takmer všetky listy opadli. Dnes som išla do škôlky, lístie mi pod nohami príjemne šušťalo. Chcel som zobrať papier a priniesť ho sem. Ukázalo sa, že tento list nie je obyčajný, ale tajomný.

Vypočujte si hádanku:

Stále temnejšia tvár prírody:
Zeleninové záhrady sčerneli
Lesy sa stávajú holé,
Vtáčie hlasy sú tiché,

Medveď upadol do zimného spánku
V ktorom mesiaci k nám prišiel?

(november)

Presne tak, toto je tretí jesenný mesiac. Aké ďalšie jesenné mesiace poznáte?

I. Úvodná časť.

Pozrite sa na tabuľu, čo tu vidíte? Ide o reprodukcie obrazov. Ktorý z týchto obrazov zobrazuje jeseň? Tento obraz Issaka Iľjiča Levitana, ktorý je tzv "Zlatá jeseň" . Čo na ňom vidíš? (príroda). Sú tu aj iné maľby.

Issak Iľjič Levitan, ktorý tento obraz namaľoval, veľmi rád maľoval prírodu. Bol to slávny umelec.

Unavený? Poďme si trochu oddýchnuť.

Fyzické cvičenie.

Predstavte si, že sme v jesennom lese a kráčame po cestičkách. Tak sme sa zastavili a:

Ruky sa zdvihli a potriasli
Toto sú stromy v lese.
Ruky ohnuté
Štetce boli otrasené

Vietor odfúkne rosu
Na stranu ruky
Hladko zamávame
Sú to vtáky letiace na juh.

Ukážeme vám aj to, ako sedia.
Krídla boli zložené dozadu.

II. Hlavná časť

Chlapci, predstavte si, že ste všetci umelci. Ak sme umelci, čo robíme? (farba) Ako? Ako môžeme kresliť?

Čo nám pomôže? (náš asistent je trubica)Čo sa s ním dá nakresliť? (stromy). Ako? (toto je technika fúkania).

Začnime kresliť.

Samostatná práca detí. Individuálna pomoc tým, ktorým sa nedarí celkom dobre.

Pozrite sa na svoje obrazy, čo ste dostali? Aká bola nálada obrazu? Je to veľmi smutné, však? prečo? (stromy stoja bez svojich elegantných zlatých šiat). Z čoho sú vyrobené šaty stromov? (listy) K tomu nám pomôže naša magická špongia. Ako? (technika – maľovanie špongiou)

III. Záverečná časť

Čo sme dnes kreslili? Ako? (technici) Urobme zo všetkých tvojich obrazov obrovský les. Prineste sem všetku svoju prácu. Aký krásny, magický, elegantný jesenný les sa ukázal byť. Všetky stromy v tomto lese sú veľmi krásne. Máte radi jesenný les? (áno) A veľmi sa mi to páči! Takí ste dobrí umelci!