Роль динаміки у створенні образу. Конспект уроку з музики на тему: "Динаміка як засіб музичної виразності". Поширення звукових хвиль, фаза та протифаза

Педагог додаткового

освіти: Лисенко Наталія Анатоліївна

Група №4

Дата:

План-конспект заняття.

Тема: Динаміка як музичної виразності.

Мета заняття: Розширити та поглибити вже отриманізнання про динаміку музичного звуку, як засіб виразності. Ознайомити з динамічними відтінками та їх позначеннями.

Завдання

Освітні: дати визначення поняттю динаміка, динамічні відтінки. Навчити розрізняти динаміку голосу, музичних інструментів. Навчити чути динамічні відтінки у музичних творах. Сприйняття засобів музичної виразності через систему творчих завдань.

Розвиваючі: Розвивати свідоме, цілісне сприйняття музики. Розвивати творче мислення та уяву. Розвивати інтерес до класичній музиці, вміння слухати, аналізувати та говорити про музичний твор. Розвиток співочих навичок, навичок фразування вокального твору, використовуючи отримані знання.

Виховна: залучити учнів до активної діяльності, сприяти вільному спілкуванню у колективі з допомогою музичних ігор. Виховувати любов до музики, бажання слухати та виконувати її. Вдосконалити емоційну сферу, естетичний смак, долучити до музичних цінностей на прикладі музики Антоніо Вівальді.

Хід заняття.

Педагог: Музика здатна впливати на почуття людини, викликати в нас почуття радості чи навпаки смутку, тривоги чи захоплення. Ми з вами вже говорили про музичну інтонацію, як про мову музики, якою автор говорить з нами. А сьогодні ми поговоримо ще про один засіб музичної виразності, який допомагає та посилює вплив на наше сприйняття. І це музична динаміка. Хто може сказати, що таке динаміка?

(Відповіді учнів.)

Динаміка – це зміна сили звуку, гучності звучання музичного твору.

Які динамічні відтінки ви знаєте? (Відповіді учнів)

Правильно ми з вами вже знаємо, що гучне звучання називається форте, а тихе-піано. Але відтінків гучності дуже багато, як і відтінків одного кольору в живопису. І ми з вами слухаючи музику навчимося їх розрізняти. Перед вами (на слайді) таблиця динамічних відтінків. Як бачите музиканти використовують інші позначення гучності, такі як: не дуже тихо або навпаки дуже голосно та інші.

Динаміка допомагає композитору чи виконавцю правильно передати слухачеві потрібні почуття та настрої. Так колискова звучить особливо ніжно завдяки нюансу піано(тихо). Урочистість маршу надає Форті (гучне звучання) тощо.

Зараз я пропоную вам прослухати уривки з музичних творів, проаналізувати та пояснити як динаміка допомагає передати настрій музики. (Учні діляться на групи, слухають уривки, обговорюють їх у групі та дають відповіді)

Наступне завдання також виконується у групах.

Перед вами подано 4 схеми динамічного розвитку музичного твору. Ви прослухаєте 4 уривки зі скрипкових концертів А.Вівальді «Пори року». Ваше завдання визначити яка схема до якого з фрагментів, що прозвучали, підходить. (Учні виконують завдання та пояснюють свої відповіді)

Я думаю, ви вже добре розібралися в динамічних відтінках і тепер ми з вами самі попрактикуємося виконувати вокальні приклади з динамікою.

На прикладі вже вивченого матеріалу для розспівування і пісень учні виконують завдання. Заспівати на Форті; на піано; почати на піано та виконати крещендо; почати на піано та виконати дімінуендо. Завдання виконуються спочатку хором, потім індивідуально кожним учням. Учні разом з педагогом підбирають найбільш логічний варіант фразування і динаміки в пісні, що вивчається, і відпрацьовують правильне виконання.

Підсумок заняття:

Педагог ставить запитання учням, що нового вони дізналися і навчилися на уроці.

Сьогодні ми не тільки отримали уявлення про музичну динаміку, про те, як вона допомагає реалізувати задум автора в музичному творі, а й застосували ці знання на практиці, виконуючи вокальні вправи та пісні. Дякую всім за урок!

Музика – вид мистецтва, що апелює до нашої чуттєвої сфери за допомогою звуків. Мова звуків має у своєму складі різні елементи, які у професійній термінології називаються «засоби музичної виразності». Одним з таких найважливіших та найпотужніших за впливом елементів є динаміка.

Що таке динаміка

Це слово знайоме всім з курсу фізики та асоціюється з поняттями «маса», «сила», «енергія», «рух». У музиці воно визначає те саме, але по відношенню до звуку. Динаміка в музиці - це сила звуку, вона також може виражатися поняттями "тише - голосніше".

Гра на однаковому рівні звучності не може бути виразною, вона швидко втомлює. Навпаки, часта зміна динаміки робить музику цікавою, дозволяючи передавати широку гаму емоцій.

Якщо музика покликана висловити радість, торжество, тріумфування, щастя - динаміка буде яскравою та звучною. Для передачі таких емоцій, як сум, ніжність, трепетність, проникливість використовується світла, м'яка, спокійна динаміка.

Способи позначення динаміки

Динаміка в музиці – це те, що визначає рівень гучності. Позначень для цього існує зовсім небагато, реальних градацій у звучанні значно більше. Так що динамічні символи слід розглядати лише як схему, напрямок пошуку, де кожен виконавець виявляє повною мірою свою фантазію.

Рівень динаміки "голосно" позначається терміном "форте", "тихо" - "піано". Це загальновідомо. "Тихо, але не занадто" - "мецо піано"; "Не надто голосно" - "мецо форте".

Якщо ж динаміка в музиці потребує виходу на рівень крайнощів, використовуються нюанси «піаніссімо» – дуже тихо; або «фортисімо» - дуже голосно. У виняткових випадках кількість значків "форте" та "піано" може сягати п'яти!

Але навіть з урахуванням усіх варіантів кількість символів для вираження гучності не перевищує цифри 12. Це зовсім небагато, якщо врахувати, що на хорошому роялі можна отримати до 100 динамічних градацій!

До динамічних вказівок належать також терміни: "крещендо" (поступово посилюючи гучність) та протилежний за значенням термін "дімінуендо".

Музична динаміка включає ряд символів, що вказують на необхідність проакцентувати який-небудь звук або співзвуччя: > ("акцент"), sf або sfz (різкий акцент - "сфорцандо"), rf або rfz ("ринфорцандо" - "підсилюючи") .

Від клавесину до рояля

Примірники клавесинів і клавікордів, що збереглися, дозволяють нам уявити, що таке динаміка в музиці Механіка старовинних не дозволяла змінювати рівень гучності поступово. Для різкої зміни динаміки існували додаткові клавіатури (мануали), які могли додавати до звучання обертони рахунок октавных подвоений.

Спеціальна та ножна клавіатура на органі дозволяли домагатися різноманітності тембрів та посилення гучності, проте все одно зміни відбувалися раптово. Щодо музики бароко навіть існує спеціальний термін «терасоподібна динаміка», оскільки зміна рівнів гучності нагадувала уступи тераси.

Що ж до амплітуди динаміки, вона була зовсім невелика. Звук клавесину, приємний, сріблястий і тихий поблизу, майже не чути на відстані декількох метрів. Звучання клавікорду було жорсткішим, з металевим відтінком, але трохи більш звучним.

Цей інструмент був дуже улюблений І. С. Бахом за його здатність нехай у ледь помітній мірі, але все ж таки змінювати рівень динаміки в залежності від сили дотику пальців до клавіш. Це давало можливість надавати фразі певної опуклості.

Винахід на початку 18 століття фортепіано з його молоточковою системою справило революцію, розширивши можливості Динаміка в музиці, що виконується на сучасному роялі, має величезна кількістьградацій звуку та, головне, доступність поступових переходів від одного нюансу до іншого.

Динаміка велика та деталізована

Велика динаміка зазвичай виражається символами, викладеними у таблиці. Їх небагато, вони зрозумілі та певні.

Однак "всередині" кожного з цих нюансів може бути маса тонших звукових градацій. Для них не вигадано спеціальних позначень, проте ці рівні існують у реальному звучанні і саме вони змушують нас трепетно ​​вслухатися в гру талановитого виконавця.

Така дрібна динаміка називається деталізованою. Традиція її використання бере початок (згадайте можливості клавікорду).

Динаміка в музиці - це один із пробних каменів виконавської майстерності. Саме майстерне володіння тонким нюансуванням, легкими, ледь помітними її змінами вирізняє гру талановитого професіонала.

Втім, не менш складно буває рівномірно розподілити посилення чи ослаблення звучності, коли воно «розтягнуте» на великому відрізкунотний текст.

Відносність динаміки

Насамкінець варто зауважити, що динаміка в музиці - це дуже відносне поняття, як, втім, і решта в нашому житті. Кожен музичний стильі навіть кожен композитор має свою динамічну шкалу, а також свої особливості щодо нюансування.

Те, що добре звучить у музиці Прокоф'єва, абсолютно не застосовується під час виконання сонат Скарлатті. А нюанс piano у Шопена та у Бетховена звучатиме зовсім по-різному.

Це саме стосується і ступеня акцентування, тривалості збереження однієї й тієї ж рівня динаміки, способу його зміни тощо.

Щоб опанувати цей засіб музичної виразності на хорошому професійному рівні, необхідно, перш за все, вивчати гру великих майстрів, вслухатися, аналізувати, думати і робити висновки.

У попередній статті ми розглянули поняття темпу як засобу виразності в музиці. Також ви дізналися варіанти позначення темпу. Крім темпу, велике значення має гучність звучання музичного твору. Гучність - потужний засіб виразності у музиці. Темп твору та його гучність доповнюють один одного, створюючи єдину картину.

Динамічні відтінки

Ступінь гучності звучання музики називають динамічним відтінком. Відразу звертаємо увагу, що в рамках одного музичного твору можуть використовуватися різні динамічні відтінки. Нижче наведено список динамічних відтінків.

Постійна гучність
Повна назваСкороченняПереклад
fortissimo ff дуже голосно
forte f голосно
mezzo forte mf середня гучність
mezzo piano mp середньо-тихо
piano p тихо
pianissimo pp дуже тихо
.
Зміни гучності
.
Зміна гучності

Розглянемо приклади взаємодії гучності та темпу. Марш, швидше за все, звучатиме голосно, чітко, урочисто. Романс звучатиме не дуже голосно, у повільному чи середньому темпі. З великою часткою ймовірності, в романсі ми зустрінемо поступове прискорення темпу і гучність, що наростає. Рідше, залежно від змісту, можливе поступове уповільнення темпу та зниження гучності.

Підсумок

Для того щоб виконувати музику, необхідно знати позначення динамічних відтінків. Ви побачили, які знаки та слова використовуються для цього у нотах.

У цій статті Ви познайомитеся з базовими поняттями динаміки, дізнаєтеся найбільш популярні позначення та способи динамічної роботи, а також помилки та проблеми з якими стикаються музиканти-початківці.

Що таке динаміка загалом?

Якщо звернутися до етимології слова динаміка, ми дізнаємося, що з грецьк. δύναμις - сила, міць.

Відтінки музичні- Див. Нюанс.
Музична енциклопедія

Динамічні Завдання Теорії Пружності- - Коло питань теорії пружності, що відносяться до вивчення поширення коливань або стану коливань, що встановилися в пружних середовищах. У найпростішому і найбільш........
Математична енциклопедія

Динамічні Характеристики Психічних Процесів- важлива сторона будь-якої психічної діяльності, що включає її швидкісні та регуляторні аспекти. Син. психодинамічні властивості. Д. х. п. п. регулюються неспецифічними........
Психологічна енциклопедія

Формально-динамічні властивості- - див. Динамічні характеристики психічних процесів, Властивості індивідуальності, Темперамент.
Психологічна енциклопедія

Кольори, Відтінки- 1. Кольори з яскравістю темніші, ніж середні або нейтральний сірий. 2. Кольори з яскравістю світліше, ніж середні чи нейтральний сірий.
Психологічна енциклопедія

Динамічні Закономірності- більш менш загальні, необхідні, суттєві, повторювані зв'язки та залежності, що характеризують поведінку щодо ізольованих об'єктів, при дослідженні........
Філософський словник

Позначення

Гучність (відносна)

Два базові позначення гучності в музиці:

Помірні ступені гучності позначаються так:

Крім знаків f і p , є також

Для вказівки ще більш крайніх ступенів гучності та тиші використовуються додаткові літери f і p . Так, досить часто в музичної літературизустрічаються позначення fff і ppp . У них немає стандартних назв, зазвичай кажуть «форте-фортісімо» та «піано-піаніссімо» або «три форте» та «три піано».

У поодиноких випадкахза допомогою додаткових f і p вказуються ще крайні ступеня сили звуку. Так, П. І. Чайковський у своїй Шостій симфонії використав pppppp і ffff , а Д. Д. Шостакович у Четвертій симфонії - fffff .

Позначення динаміки мають відносний, а чи не абсолютний характер. Наприклад, mp вказує не на точний рівень гучності, а на те, що грати цей уривок слід трохи голосніше, ніж p , і трохи тихіше, ніж mf . У деяких комп'ютерних програмах запису звуку існують стандартні значення швидкості натискання клавіші, що відповідають тому чи іншому позначенню гучності, але, як правило, ці значення можна настроювати.

Поступові зміни

Для позначення поступової зміни гучності використовуються терміни крешендо(італ. crescendo), що означає поступове посилення звучання, і димінуендо(італ. diminuendo), або декрешендо(decrescendo) – поступове ослаблення. У нотах вони позначаються скорочено як cresc.і dim.(або decresc.). Для цих же цілей використовуються спеціальні знаки-"вилочки". Вони є парою ліній, з'єднаних з одного боку і розходяться з іншого. Якщо лінії зліва направо розходяться () – ослаблення. Наступний фрагмент нотного запису вказує на помірно гучний початок, потім посилення звуку і його ослаблення:

«Вилочки» зазвичай записуються під нотним станом, але іноді і над ним, особливо в вокальної музики. Зазвичай ними позначають короткочасні зміни гучності, а знаками cresc.і dim.- Зміни на більш тривалому інтервалі часу.

Позначення cresc.і dim.можуть супроводжуватись додатковими вказівками poco(поки - небагато), poco a poco(поки що поки - помалу), subitoабо sub.(субіто - раптово) і т.п.

Позначення сфорцандо

Різкі зміни

Сфорцандо(італ. sforzando) або сфорцато(sforzato) позначає раптовий різкий акцент і позначається sf або sfz . Раптове посилення кількох звуків або короткої фразиназивається ринфорцандо(італ. rinforzando) і позначається rinf. , rf або rfz .

Позначення fp означає "голосно, потім відразу тихо"; sfp свідчить про сфорцандо з наступним піано.

Музичні терміни, пов'язані з динамікою

  • al niente- буквально «до нічого», до тиші
  • calando- «знижуючись»; сповільнюючись та знижуючи гучність.
  • crescendo- підсилюючи
  • decrescendoабо diminuendo- знижуючи гучність
  • perdendoабо perdendosi- втрачаючи силу, зникаючи
  • morendo- завмираючи (затихаючи та сповільнюючи темп)
  • marcato- підкреслюючи кожну ноту
  • più- Більше
  • poco- трохи
  • poco a poco- Помалу, поступово
  • sotto voce- напівголосно
  • subito- раптово

Часто у розмові люди вживають слова, значення яких знають чи розуміють. У статті ми розглянемо, що означає слово форте.

Це слово, що походить із музичного середовища, сьогодні частіше може використовуватися в назві ліків, але й досі в музиці.

«Форте» у назві лікарських препаратів

Латинською мовою є слово forte. Російською мовою воно перекладається як "міцний", "сильний", "стійкий". У медицині цей термін вживається як "ударне дозування" або "сильна концентрація". Тому якщо на упаковці написано назву ліки та додано слово форте, це означатиме, що в даному препараті знаходиться подвійний вміст діючої речовини. Наприклад, Есслівер Форте чи Мезім Форте. Таким чином можна сказати, що це дві таблетки в одній. Однак це не означає, що, якщо вам прописали дві таблетки на день, ви можете замінити її на одну форте.

Пігулки зі словом форте на упаковці покриті спеціальною оболонкою. Вона добре розчиняється в кишечнику і (на відміну від звичайної таблетки) не перетравлюється відразу у шлунку. В основному препарати форте доходять до дванадцятипалої кишки, там і починається їхня дія.

«Форте» у музиці

Форте – це частина музичного твору, яка потребує гучного, посиленого звучання інструменту. Також це поняття має такі значення:

  • Форте означає голосно і вимагає максимального підвищення голосу співака.
  • Форте – це повнота сили звуку, яка протилежна піано – тихому звучанню.

З терміном "форте" асоціюють поняття "сильно", що стосується гучності виконання твору або окремої його частини. Це ж слово лягло в назву загальновідомого музичного інструменту – фортепіано, яке буквально перекладається з італійської як «гучно-тихо».

Форте може вказувати на рівень гучності:

  • Меццо-форте каже, що виконувати частину твору потрібно помірно-тихо.
  • Фортіссімо вказує на необхідність співати або грати дуже голосно.
  • Форте-піано говорить про стрибок гучності. При цьому спочатку потрібно грати голосно, а потім одразу тихо.

Лютий 18, 2016

Світ домашніх розваг досить різноманітний і може включати: перегляд кіно на хорошій домашній кінотеатральній системі; захоплюючий і захоплюючий ігровий процес чи прослуховування музичних композицій. Як правило, кожен знаходить щось своє в цій галузі або поєднує все відразу. Але якими б не були цілі людини з організації свого дозвілля і в яку крайність не вдарялися - всі ці ланки міцно пов'язані одним простим і зрозумілим словом - "звук". Справді, у всіх випадках нас буде вести за ручку звуковий супровід. Але питання це не таке просте і тривіальне, особливо в тих випадках, коли з'являється бажання досягти якісного звучання в приміщенні або будь-яких інших умовах. Для цього не завжди обов'язково купувати дорогі hi-fi або hi-end компоненти (хоча буде вельми доречним), а буває достатнім гарне знання фізичної теорії, яка здатна усунути більшість проблем, що виникають у всіх, хто поставив за мету отримати озвучення високої якості.

Далі буде розглянуто теорію звуку та акустики з погляду фізики. В даному випадку я постараюся зробити це максимально доступно для розуміння будь-якої людини, яка, можливо, далека від знання фізичних законів або формул, але пристрасно мріє втіленням мрії створення досконалої акустичної системи. Я не беруся стверджувати, що для досягнення хороших результатіву цій галузі в домашніх умовах (або в автомобілі, наприклад) необхідно знати ці теорії досканально, проте розуміння основ дозволить уникнути безліч дурних і абсурдних помилок, а також дозволить досягти максимального ефекту звучання від системи будь-якого рівня.

Загальна теорія звуку та музична термінологія

Що ж таке звук? Це відчуття, яке сприймає слуховий орган "вухо"(саме собою явище існує і без участі «вуха» в процесі, але так простіше для розуміння), що виникає при збудженні барабанної перетинки звуковою хвилею. Вухо у разі виступає у ролі " приймача " звукових хвиль різної частоти.
Звукова хвиляж є по суті послідовний ряд ущільнень і розряджень середовища (найчастіше повітряного середовища в нормальних умовах) різної частоти. Природа звукових хвиль коливальна, викликана і вироблена вібрацією будь-яких тіл. Виникнення та поширення класичної звукової хвилі можливе у трьох пружних середовищах: газоподібних, рідких та твердих. При виникненні звукової хвилі в одному з цих типів простору неминуче виникають деякі зміни в середовищі, наприклад, зміна щільності або тиску повітря, переміщення частинок повітряних мас і т.д.

Оскільки звукова хвиля має коливальну природу, то вона має така характеристика, як частота. Частотавимірюється в герцах (на честь німецького фізика Генріха Рудольфа Герца), і позначає кількість коливань за період часу, що дорівнює одній секунді. Тобто. наприклад, частота 20 Гц позначає цикл 20 коливань за одну секунду. Від частоти звуку залежить суб'єктивне поняття його висоти. Чим більше звукових коливань відбувається за секунду, тим вище здається звучання. У звукової хвилі також є ще одна найважливіша характеристика, що має назву - довжина хвилі. Довжиною хвиліприйнято вважати відстань, яка проходить звук певної частоти за період, що дорівнює одній секунді. Наприклад, довжина хвилі найнижчого звуку в чутному діапазоні людини частотою 20 Гц становить 16,5 метрів, а довжина хвилі найвищого звуку 20000 Гц становить 1,7 сантиметра.

Людське вухо влаштоване таким чином, що здатне сприймати хвилі лише в обмеженому діапазоні, приблизно 20 Гц - 20000 Гц (залежить від особливостей конкретної людини, хтось здатний чути трохи більше, хтось менше). Таким чином, це не означає, що звуків нижче або вище за ці частоти не існує, просто людським вухом вони не сприймаються, виходячи за кордон чутного діапазону. Звук вище чутного діапазону називається ультразвуком, звук нижче чутного діапазону називається інфразвуком. Деякі тварини здатні сприймати ультра та інфра звуки, деякі навіть використовують цей діапазон для орієнтування у просторі (кажани, дельфіни). У разі, якщо звук проходить через середовище, яке безпосередньо не стикається з органом слуху людини, такий звук може бути не чуємо або сильно ослабленим згодом.

У музичній термінології звуку є такі важливі позначення, як октава, тон і обертон звуку. Октаваозначає інтервал, у якому співвідношення частот між звуками становить 1 до 2. Октава зазвичай дуже добре помітна на слух, в той час як звуки в межах цього інтервалу можуть бути дуже схожими другна одного. Октавой також можна назвати звук, який робить удвічі більше коливань, ніж інший звук, в однаковий період часу. Наприклад, частота 800 Гц, є ні що інше, як вища октава 400 Гц, а частота 400 Гц у свою чергу є наступною октавою звуку частотою 200 Гц. Октава у свою чергу складається з тонів та обертонів. Змінні коливання в гармонійній звуковій хвилі однієї частоти сприймаються людським вухом як музичний тон. Коливання високої частоти можна інтерпретувати як звуки високого тону, коливання низької частоти як звуки низького тону. Людське вухо здатне чітко відрізняти звуки з різницею один тон (в діапазоні до 4000 Гц). Незважаючи на це, в музиці використовується дуже мало тонів. Пояснюється це з міркувань принципу гармонійної співзвучності, все ґрунтується на принципі октав.

Розглянемо теорію музичних тонів з прикладу струни, натягнутої певним чином. Така струна, залежно від сили натягу, матиме налаштування на якусь одну конкретну частоту. При дії на цю струну чимось із однією певною силою, що викличе її коливання, стабільно спостерігатиметься якийсь один певний тон звуку, ми почуємо шукану частоту налаштування. Цей звук називається головним тоном. За основний тон у музичній сфері офіційно прийнято частоту ноти "ля" першої октави, що дорівнює 440 Гц. Однак більшість музичних інструментів ніколи не відтворюють одні чисті основні тони, їх неминуче супроводжують призвуки, іменовані обертонами. Тут варто згадати важливе визначення музичної акустики, поняття тембру звуку. Тембр- це особливість музичних звуків, які надають музичним інструментам та голосам їх неповторну впізнавану специфіку звучання, навіть якщо порівнювати звуки однакової висоти та гучності. Тембр кожного музичного інструменту залежить від розподілу звукової енергії обертонами в момент появи звуку.

Обертони формують специфічне забарвлення основного тону, яким ми легко можемо визначити й дізнатися конкретний інструмент, а як і чітко відрізнити його звучання від іншого інструмента. Обертони бувають двох типів: гармонійні та негармонічні. Гармонічні обертониза визначенням кратні частоті основного тону. Навпаки, якщо обертони не кратні і помітно відхиляються від величин, вони називаються негармонічними. У музиці практично виключається оперування некратними обертонами, тому термін зводиться до поняття "обертон", маючи на увазі гармонічний. У деяких інструментів, наприклад, фортепіано, основний тон навіть не встигає сформуватися, за короткий проміжок відбувається наростання звукової енергії обертонів, а потім так само стрімко відбувається спад. Багато інструментів створюють так званий ефект "перехідного тону", коли енергія певних обертонів максимальна в певний момент часу, зазвичай на самому початку, але потім різко змінюється і переходить до інших обертонів. Частотний діапазон кожного інструменту можна розглянути окремо, і він зазвичай обмежується частотами основних тонів, який здатний відтворювати цей конкретний інструмент.

Теоретично звуку також є таке поняття як ШУМ. Шум- це будь-який звук, який створюється сукупністю неузгоджених між собою джерел. Всім добре знайомий шум листя дерев, колихається вітром і т.д.

Від чого залежить гучність звуку?Очевидно, що подібне явище безпосередньо залежить від кількості енергії, що переноситься звуковою хвилею. Для визначення кількісних показників гучності існує поняття - інтенсивність звуку. Інтенсивність звукувизначається як потік енергії, що пройшов через якусь площу простору (наприклад, см2) за одиницю часу (наприклад, за секунду). При звичайній розмові інтенсивність становить приблизно 9 або 10 Вт/см2. Людське вухо здатне сприймати звуки досить широкого діапазону чутливості, у своїй сприйнятливість частот неоднорідна не більше звукового спектра. Так найкращим чиномсприймається діапазон частот 1000 Гц - 4000 Гц, який найбільше широко охоплює людську мову.

Оскільки звуки настільки сильно різняться за інтенсивністю, зручніше розглядати її як логарифмічну величину та вимірювати в децибелах (на честь шотландського вченого Олександра Грема Белла). Нижній поріг слухової чутливості людського вуха становить 0 Дб, верхній 120 Дб, він ще називається "больовий поріг". Верхня межа чутливості також сприймається людським вухом не однаково, а залежить від конкретної частоти. Звуки низьких частот повинні мати набагато більшу інтенсивність, ніж високі, щоб викликати больовий поріг. Наприклад, больовий поріг на низькій частоті 31,5 Гц настає при рівні сили звуку 135 дБ, коли на частоті 2000 Гц відчуття болю з'явиться вже при 112 дБ. Є також поняття звукового тиску, яке фактично розширює звичне пояснення поширення звукової хвилі повітря. Звуковий тиск- це змінний надлишковий тиск, що виникає в пружному середовищі в результаті проходження через неї звукової хвилі.

Хвильова природа звуку

Щоб краще зрозуміти систему виникнення звукової хвилі, уявімо класичний динамік, що знаходиться в трубі, наповненій повітрям. Якщо динамік здійснить різке рух уперед, повітря, що у безпосередній близькості дифузора на мить стискається. Після цього повітря розшириться, штовхаючи тим самим стисну повітряну область вздовж труби.
Ось цей хвильовий рух і буде згодом звуком, коли досягне слухового органу і збудить барабанну перетинку. У разі звукової хвилі у газі створюється надлишковий тиск, надлишкова щільність і відбувається переміщення частинок з постійною швидкістю. Про звукові хвилі важливо пам'ятати те, що речовина не переміщається разом із звуковий хвилею, а виникає лише тимчасове обурення повітряних мас.

Якщо уявити поршень, підвішений у вільному просторі на пружині і здійснює повторювані рухи "вперед-назад", то такі коливання будуть називатися гармонійними або синусоїдальними (якщо уявити хвилю у вигляді графіка, то отримаємо в цьому випадку чисту синусоїду з спадами, що повторюються). Якщо уявити динамік в трубі (як і в прикладі, описаному вище), що здійснює гармонічні коливання, то в момент руху динаміка "вперед" виходить відомий ефект стиснення повітря, а при русі динаміка "назад" зворотний ефектрозрядження. У цьому випадку по трубі буде поширюватися хвиля стиснень і розріджень, що чергуються. Відстань уздовж труби між сусідніми максимумами або мінімумами (фазами) називатиметься довжиною хвилі. Якщо частки коливаються паралельно до напряму поширення хвилі, то хвиля називається поздовжній. Якщо ж вони коливаються перпендикулярно до напряму поширення, то хвиля називається поперечної. Зазвичай звукові хвилі в газах і рідинах - поздовжні, у твердих тілах можливе виникнення хвиль обох типів. Поперечні хвилі у твердих тілах виникають завдяки опору до зміни форми. Основна різниця між цими двома типами хвиль полягає в тому, що поперечна хвиля має властивість поляризації (коливання відбуваються у певній площині), а поздовжня – ні.

Швидкість звуку

Швидкість звуку безпосередньо залежить від характеристик середовища, в якому він поширюється. Вона визначається (залежна) двома властивостями середовища: пружністю та щільністю матеріалу. Швидкість звуку в твердих тілах безпосередньо залежить від типу матеріалу та його властивостей. Швидкість у газових середовищах залежить лише від одного типу деформації середовища: стиснення-розрідження. Зміна тиску в звуковій хвилі відбувається без теплообміну з навколишніми частинками і зветься адіабатичним.
Швидкість звуку в газі залежить в основному від температури - зростає у разі підвищення температури і падає при зниженні. Так само швидкість звуку в газоподібному середовищі залежить від розмірів і маси самих молекул газу, - чим маса і розмір частинок менше, тим "провідність" хвилі більша і більша відповідно до швидкості.

У рідкому та твердому середовищах принцип поширення та швидкість звуку аналогічні тому, як хвиля поширюється в повітрі: шляхом стиснення-розрядження. Але в цих середовищах, крім тієї ж залежності від температури, досить важливе значення має щільність середовища та її склад/структура. Чим менша щільність речовини, тим швидкість звуку вища і навпаки. Залежність від складу середовища складніше і визначається кожному конкретному випадку з урахуванням розташування та взаємодії молекул/атомів.

Швидкість звуку повітря при t, °C 20: 343 м/с
Швидкість звуку у дистильованій воді при t, °C 20: 1481 м/с
Швидкість звуку сталі при t, °C 20: 5000 м/с

Стоячі хвилі та інтерференція

Коли динамік створює звукові хвилі в обмеженому просторі, неминуче виникає ефект відображення хвиль від кордонів. В результаті цього найчастіше виникає ефект інтерференції- коли дві чи більше звукових хвиль накладаються друг на друга. Особливими випадками явища інтерференції є утворення: 1) биття хвиль або 2) стоячих хвиль. Биття хвиль- це випадок, коли відбувається складання хвиль з близькими частотами та амплітудою. Картина виникнення биття: коли дві схожі за частотою хвилі накладаються одна на одну. У якийсь момент часу при такому накладенні амплітудні піки можуть збігатися "по фазі", а також можуть збігатися і спади по "протифазі". Саме так і характеризуються биття звуку. Важливо пам'ятати, що на відміну стоячих хвиль, фазові збіги піків відбуваються не завжди, а через якісь тимчасові проміжки. На слух така картина биття відрізняється досить чітко, і чується як періодичне наростання і зменшення гучності відповідно. Механізм виникнення цього ефекту гранично простий: у момент збігу піків гучність наростає, у момент збігу спадів гучність зменшується.

Стоячі хвилівиникають у разі накладання двох хвиль однакової амлітуди, фази та частоти, коли при "зустрічі" таких хвиль одна рухається у прямому, а інша – у зворотному напрямку. У ділянці простору (де утворилася стояча хвиля) виникає картина накладання двох частотних амплітуд, з чергуванням максимумів (т.зв. пучностей) і мінімумів (т.зв. вузлів). У разі цього явища вкрай важливе значення має частота, фаза і коефіцієнт згасання хвилі у місці відбиття. На відміну від хвиль, що біжать, у стоячій хвилі відсутня перенесення енергії внаслідок того, що утворюють цю хвилю пряма і зворотна хвилі переносять енергію в рівних кількостях і в прямому і в протилежному напрямках. Для наочного розуміння виникнення стоячої хвилі, представимо приклад із домашньої акустики. Припустимо, у нас є акустичні системи підлоги в деякому обмеженому просторі (кімнаті). Змусивши їх грати якусь композицію з великою кількістюбаса, спробуємо змінити розташування слухача в приміщенні. Таким чином слухач, потрапивши в зону мінімуму (віднімання) стоячої хвилі, відчує ефект того, що баса стало дуже мало, а якщо слухач потрапляє в зону максимуму (складання) частот, то виходить зворотний ефект суттєвого збільшення басової області. При цьому ефект спостерігається у всіх октав базової частоти. Наприклад, якщо базова частота становить 440 Гц, то явище "додавання" або "віднімання" буде спостерігатися також на частотах 880 Гц, 1760 Гц, 3520 Гц і т.д.

Явище резонансу

Більшість твердих тіл є власна частота резонансу. Зрозуміти цей ефект досить просто на прикладі звичайної труби, відкритої лише з одного кінця. Уявімо ситуацію, що з іншого кінця труби приєднується динамік, який може грати якусь одну постійну частоту, її також можна змінювати. Так от, труба має власну частоту резонансу, кажучи простою мовою - це частота, на якій труба "резонує" або видає свій власний звук. Якщо частота динаміка (в результаті регулювання) співпаде із частотою резонансу труби, то виникне ефект збільшення гучності у кілька разів. Це відбувається тому, що гучномовець збуджує коливання повітряного стовпа в трубі зі значною амплітудою до тих пір, поки не знайдеться та сама «резонансна частота» і відбудеться ефект додавання. Виникне явище можна описати наступним чином: труба в цьому прикладі "допомагає" динаміку, резонуючи на конкретній частоті, їх зусилля складаються і "виливаються" в гучний ефект. На прикладі музичних інструментів легко простежується це явище, оскільки конструкції більшості присутні елементи, звані резонаторами. Неважко здогадатися, що має на меті посилити певну частоту або музичний тон. Для прикладу: корпус гітари з резонатором у вигляді отвору, що сполучається з об'ємом; Конструкція трубки у флейти (і всі труби взагалі); Циліндрична форма корпусу барабана, який сам собою є резонатором певної частоти.

Частотний спектр звуку та АЧХ

Оскільки практично практично не зустрічаються хвилі однієї частоти, виникає необхідність розкладання всього звукового спектру чутного діапазону на обертони чи гармоніки. Для цього існують графіки, які відображають залежність відносної енергії звукових коливань від частоти. Такий графік називається графіком частотного діапазону звуку. Частотний спектр звукубуває двох типів: дискретний та безперервний. Дискретний графік спектра відображає частоти окремо, розділені порожніми проміжками. У безперервному спектрі присутні відразу всі звукові частоти.
У випадку музики або акустики найчастіше використовується звичайний графік Амплітудно-Частота Характеристики(Скорочено "АЧХ"). На такому графіку представлена ​​залежність амплітуди звукових коливань від частоти протягом усього діапазону частот (20 Гц - 20 кГц). Дивлячись на такий графік легко зрозуміти, наприклад, сильні або слабкі сторониконкретного динаміка або акустичної системи в цілому, найбільш сильні ділянки енергетичної віддачі, частотні спади та підйоми, згасання, а також простежити крутість спаду.

Поширення звукових хвиль, фаза та протифаза

Процес поширення звукових хвиль відбувається у всіх напрямках джерела. Найпростіший прикладдля розуміння цього явища: камінчик, кинутий у воду.
Від місця, куди впав камінь, починають розходитися хвилі по поверхні води у всіх напрямках. Однак, уявимо ситуацію з використанням динаміка в певному обсязі, допустимо закритому ящику, який підключений до підсилювача і відтворює якийсь музичний сигнал. Неважко помітити (особливо за умови, якщо подати потужний НЧ сигнал, наприклад бас-бочку), що динамік здійснює стрімкий рух "вперед", а потім такий самий стрімкий рух "назад". Залишається зрозуміти, що коли динамік здійснює рух уперед, він випромінює звукову хвилю, яку чуємо згодом. А ось що відбувається, коли динамік здійснює рух назад? А відбувається парадоксально те саме, динамік робить той же звук, тільки поширюється він у нашому прикладі повністю в межах обсягу ящика, не виходячи за його межі (скринька закрита). В цілому, на наведеному вище прикладі можна спостерігати досить багато цікавих фізичних явищ, найбільш значущим є поняття фази.

Звукова хвиля, яку динамік, перебуваючи в обсязі, випромінює у напрямку слухача - знаходиться "у фазі". Зворотна хвиля, яка йде в об'єм ящика, буде відповідно протифазною. Залишається лише зрозуміти, що мають на увазі ці поняття? Фаза сигналу- Це рівень звукового тиску в даний момент часу в якійсь точці простору. Фазу найпростіше зрозуміти на прикладі відтворення музичного матеріалу звичайною стерео-парою підлоги домашніх акустичних систем. Уявімо, що дві такі колонки встановлені в деякому приміщенні і грають. Обидві акустичні системи у разі відтворюють синхронний сигнал змінного звукового тиску, причому звуковий тиск однієї колонки складається зі звуковим тиском інший колонки. Відбувається подібний ефект рахунок синхронності відтворення сигналу лівої і правої АС відповідно, іншими словами, піки і спади хвиль, випромінюваних лівими і правими динаміками збігаються.

А тепер уявімо, що тиск звуку, як і раніше, змінюються однаковим чином (не зазнали змін), але тільки тепер протилежно один одному. Подібне може статися, якщо підключити одну акустичну систему з двох у зворотній полярності ("+" кабель від підсилювача до "-" клеми акустичної системи, і "-" кабель від підсилювача до "+" клеми акустичної системи). У цьому випадку протилежний у напрямку сигнал викличе різницю тисків, яку можна представити у вигляді чисел наступним чином: ліва акустична система буде створювати тиск "1 Па", а права акустична система буде створювати тиск "мінус 1 Па". В результаті, сумарна гучність звуку в точці розміщення слухача дорівнюватиме нулю. Це називається протифазою. Якщо розглядати приклад більш детально для розуміння, то виходить, що два динаміки, що грають "у фазі" - створюють однакові області ущільнення та розряджання повітря, ніж фактично допомагають один одному. У випадку з ідеалізованою протифазою, область ущільнення повітряного простору, створена одним динаміком, буде супроводжуватися областю розрядження повітряного простору, створеної другим динаміком. Виглядає це приблизно як явище взаємного синхронного гасіння хвиль. Щоправда, практично падіння гучності до нуля немає, і ми почуємо сильно спотворений і ослаблений звук.

Найдоступнішим чином можна описати це так: два сигнали з однаковими коливаннями (частотою), але зрушені за часом. Зважаючи на це, зручніше уявити ці явища зміщення на прикладі звичайного круглого стрілочного годинника. Уявимо, що на стіні висить кілька однакових годин. Коли секундні стрілки цього годинника біжать синхронно, на одному годиннику 30 секунд і на іншому 30, то це приклад сигналу, який знаходиться у фазі. Якщо ж секундні стрілки біжать зі зміщенням, але швидкість, як і раніше, однакова, наприклад, на одному годиннику 30 секунд, а на іншому 24 секунди, то це і є класичний приклад зсуву (зсуву) по фазі. Таким же чином фаза вимірюється в градусах, у межах віртуального кола. У цьому випадку, при зміщенні сигналів один на 180 градусів (половина періоду), і виходить класична протифаза. Нерідко на практиці виникають незначні зміщення по фазі, які можна визначити в градусах і успішно усунути.

Хвилі бувають плоскі та сферичні. Плоский хвильовий фронт поширюється лише одному напрямку і рідко зустрічається практично. Сферичний хвильовий фронт є хвилі простого типу, які виходять з однієї точки і поширюється у всіх напрямках. Звукові хвилі мають властивість дифракції, тобто. здатністю огинати перешкоди та об'єкти. Ступінь обгинання залежить від відношення довжини звукової хвилі до розмірів перешкоди чи отвору. Дифракція виникає і у разі, коли на шляху звуку виявляється якась перешкода. У цьому випадку можливі два варіанти розвитку подій: 1) Якщо розміри перешкоди набагато більші за довжину хвилі, то звук відбивається або поглинається (залежно від ступеня поглинання матеріалу, товщини перешкоди і т.д.), а позаду перешкоди формується зона "акустичної тіні" . 2) Якщо ж розміри перешкоди можна порівняти з довжиною хвилі або навіть менше її, тоді звук дифрагує певною мірою в усіх напрямках. Якщо звукова хвиля під час руху в одному середовищі потрапляє на межу розділу з іншим середовищем (наприклад, повітряне середовище з твердим середовищем), то може виникнути три варіанти розвитку подій: 1) хвиля відобразиться від поверхні розділу 2) хвиля може пройти в інше середовище без зміни напрямку 3) хвиля може пройти в інше середовище зі зміною напряму на кордоні, це називається "заломлення хвилі".

Відношенням надлишкового тиску звукової хвилі до коливальної об'ємної швидкості називається хвильовий опір. Говорячи простими словами, хвильовим опором середовищаможна назвати здатність поглинати звукові хвилі або "опиратися" їм. Коефіцієнти відображення та проходження безпосередньо залежать від співвідношення хвильових опорів двох середовищ. Хвильовий опір у газовому середовищі набагато нижчий, ніж у воді або твердих тілах. Тому якщо звукова хвиля в повітрі падає на твердий об'єкт чи поверхню глибокої води, то звук або відбивається від поверхні, або поглинається значною мірою. Залежить це від товщини поверхні (води чи твердого тіла), яку падає шукана звукова хвиля. При низькій товщині твердого або рідкого середовища звукові хвилі практично повністю "проходять", і навпаки, при великій товщині середовища хвилі частіше відбивається. У разі відображення звукових хвиль відбувається цей процес за добре відомим фізичним законом: "Кут падіння дорівнює куту відображення". У цьому випадку, коли хвиля із середовища з меншою щільністю потрапляє на кордон із середовищем більшої щільності – відбувається явище рефракції. Воно полягає у вигині (заломленні) звукової хвилі після "зустрічі" з перешкодою, і обов'язково супроводжується зміною швидкості. Рефракція залежить також від температури середовища, в якому відбувається відбиття.

У процесі поширення звукових хвиль у просторі неминуче відбувається зниження їхньої інтенсивності, можна сказати загасання хвиль та ослаблення звуку. На практиці зіткнутися з подібним ефектом досить просто: наприклад, якщо двоє людей встануть у поле на деякій близькій відстані (метр і ближче) і почнуть щось говорити один одному. Якщо згодом збільшувати відстань між людьми (якщо вони почнуть віддалятися один від одного), той самий рівень розмовної гучності ставатиме все менш чутним. Подібний приклад наочно демонструє явище зниження інтенсивності звукових хвиль. Чому це відбувається? Причиною цього є різні процеси теплообміну, молекулярної взаємодії та внутрішнього тертя звукових хвиль. Найчастіше практично відбувається перетворення звукової енергії на теплову. Подібні процеси неминуче виникають у будь-якому з трьох середовищ поширення звуку і їх можна охарактеризувати як поглинання звукових хвиль.

Інтенсивність та ступінь поглинання звукових хвиль залежить від багатьох факторів, таких як: тиск та температура середовища. Також поглинання залежить від певної частоти звуку. При поширенні звукової хвилі в рідинах або газах виникає ефект тертя між різними частинками, що називається в'язкістю. В результаті цього тертя на молекулярному рівні і відбувається процес перетворення хвилі зі звукової на теплову. Іншими словами, чим вище теплопровідність середовища, тим менший ступінь поглинання хвиль. Поглинання звуку в газових середовищах залежить і від тиску (атмосферний тиск змінюється з підвищенням висоти щодо рівня моря). Щодо залежності ступеня поглинання від частоти звуку, то зважаючи на вищезгадані залежності в'язкості та теплопровідності, поглинання звуку тим вище, чим вища його частота. Наприклад, при нормальній температурі і тиску в повітрі поглинання хвилі частотою 5000 Гц становить 3 Дб/км, а поглинання хвилі частотою 50000 Гц складе вже 300 Дб/м.

У твердих середовищах зберігаються всі вищезгадані залежності (теплопровідність і в'язкість), проте до цього додається ще кілька умов. Вони пов'язані з молекулярною структурою твердих матеріалів, яка може бути різною, зі своїми неоднорідностями. Залежно від цієї внутрішньої твердої молекулярної будови, поглинання звукових хвиль у разі може бути різним, і від типу конкретного матеріалу. При проходженні звуку через тверде тіло хвиля зазнає ряд перетворень і спотворень, що найчастіше призводить до розсіювання та поглинання звукової енергії. На молекулярному рівні може виникнути ефект дислокацій, коли звукова хвиля викликає усунення атомних площин, які потім повертаються у вихідне положення. Або ж, рух дислокацій призводить до зіткнення з перпендикулярними ним дислокаціями або дефектами кристалічної будови, що викликає їхнє гальмування і як наслідок деяке поглинання звукової хвилі. Однак звукова хвиля може і резонувати з даними дефектами, що призведе до спотворення вихідної хвилі. Енергія звукової хвилі в останній момент взаємодії з елементами молекулярної структури матеріалу розсіюється внаслідок процесів внутрішнього тертя.

У я постараюся розібрати особливості слухового сприйняття людини та деякі тонкощі та особливості поширення звуку.

Конспект уроку музики «Динамічні відтінки» розроблено за програмою VIII виду для 5 класу автора В.В. Воронкової. Автор: Дубровіна Любов Анатоліївна – вчитель музики МБОУ ЗОШ №17 (філія) міського округу – місто Камишин Волгоградської області Тип уроку: Вивчення нового матеріалу та закріплення знань. Мета уроку: Сформувати в учнів усвідомлене уявлення про ритм як засіб музичної виразності. Мета: розширити вже отримані знання про динаміку звуку, як засіб виразності. Ознайомити з динамічними відтінками.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Конспект уроку музики« Динамічні відтінки»розроблено за програмою VIII виду для 5 класу автора В.В. Воронкової.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу та закріплення знань.

Мета уроку : Сформувати в учнів усвідомлене уявлення про ритм як засіб музичної виразності

Ціль: розширити вже отримані знання про динаміку звуку, як засіб виразності. Ознайомити з динамічними відтінками.

Завдання:

Навчальна: познайомити учнів із поняттям «динамічні відтінки»;

навчити розрізняти динаміку голосу людини; музичних інструментів; навколишніх предметів. Показати дітям значення динамічних відтінків у музичному творі. Сприйняття засобів музичної виразності через систему творчих завдань.

Корекційно - розвиваюча:розвивати творче мислення та уяву; розвивати інтерес до класичної музики; розвивати пізнавальний інтерес до навколишнього життя, вміти говорити про музику, застосовуючи музичні терміни; поповнювати словниковий запас; залучити учнів до активної діяльності; розвивати співочі навички.

Виховна: виховувати інтерес до класичної музики через слухання, виховувати навички самоконтролю у процесі формування вміння оцінювати свою роботу,спонукати учнів до адекватної самооцінки під час уроку.

Обладнання: мультимедіа, презентація, фонограми "Пісні друзів" Г.Гладкова; «Вальс» Е.Доги з к/ф «Мій ласкавий та ніжний звір»; В.Шаїнський «Блакитний вагон»

План уроку

1.Орг. момент. Вітання

3. Робота на тему уроку

Станція "Квіткова".

Станція Форте та Піано

4. Закріплення вивченого матеріалу.

Станція "Гірський перевал".

Станція "Загадкова".

5. Підсумок уроку.

6 . Перевір себе . Динаміка. Станція "Кінцева".

7. Рефлексія

Технологічна карта уроку

Етапи уроку

Організація етапу.

Оборудо-

вання.

До

зи

рів

ка

ре

ме

ні

Діяльність вчителя

Діяльність учня

УУД, що формуються

1.Орг. момент.

Привіт

ство.

Слайд 1

Доброго дня, добрий день

Зустрілися ми знову,

Слухати музику та співати

Ми вже готові.

Прийняття соціальної роліучня.

Розвиток мотивів навчальної діяльностіта формування особистісного сенсу вчення

2. Актуалізація опорних знань учнів на тему уроку.

Звучить «Вальс» Є.Догі з к/ф «Мій ласкавий та ніжний звір»

(На дошці у темі уроку дописую:Динамічні відтінки).

Хлопці! Давайте проаналізуємо музичний твір, що прозвучав:

Що ми можемо сказати про мелодію, яка зараз пролунала?

Що відбувається у цьому творі?

Про який засіб музичної виразності йдеться?

Мелодія з'являється з тиші, потім набирає максимальної сили і миттєво згасає, звучання набирає сили і втрачає її.

Прочитайте, будь ласка, виразно віршований текст Агнії Барто «Наша Таня». (щодо голосно і відносно тихо)

Поняття «гучно» та «тихо» дуже відносне.

Наприклад, коли у вас гарний настрій, ви вмикаєте магнітофон на всю гучність, а у сусіда цього дня поганий настрій. Тому він обурюється. Для нього цей звук здається надто гучним. Отже, який висновок можна зробити?

Але й звучати він також може неоднаково. Наприклад: звуки, тихі для труби, виявляються занадто гучними для гітари.

Проведемо експеримент:Постукайте по столу. Тихо... трохи голосніше... голосно... дуже голосно!

Зверніть увагу: що голосніше ми стукаємо, то більше сили нам доводиться прикладати. Так само і в музиці. Музика може бути тихою чи гучною, може різко чи плавно переходити з однієї гучності до іншої.

(Відповіді учнів)

Про силу звуку

Хлопці читають:

Наша Таня голосно плаче: голосно
Впустила в річку м'ячик. (форте)
- Тихіше, Танечко, не плач: тихо
- Не потоне у річці м'яч. (піано)
А.Барто

Один і той самий звук сприймається нами по-різному.

Стукають олівцем по столу

Вміння вступати у діалог та брати участь у колективному обговоренні проблеми, аргументувати свою позицію

Розвиток навичок співпраці з учителем та однолітками у різних навчальних ситуаціях.

Аргументація своєї думки та позиції у комунікації.

Вираз своїх думок із достатньою повнотою та точністю

Аргументація своєї думки

та позиції у комунікації.

Вміння організовувати навчальну співпрацю та спільну співпрацю з партнерами

3. Робота на тему уроку

Станція «Коліро

чна»

Станція «Форте та Піано»

Слайд 2

«Пісня друзів» із мультфільму «Бременські музиканти».

Слайди 3-5

Слайд 6

Додаток 1

Вірш Є.Корольової.

Звук баяна поступово

від тихого

до гучного.

Додаток 2

Слайди 7,8

Як називається сила звуку?

Правильно! Сьогодні ми розширимо знання динаміці. Ми познайомимося з динамічними відтінками. А щоб ви краще запам'ятали динамічні відтінки, і вам було цікавіше, ми подорожуватимемо на «Веселому експресі».

Хлопці, яку веселу пісню ми з вами знаємо? Я пропоную вам виконати «Пісню друзів» із мультфільму «Бременські музиканти».

Хлопці, ми з вами прибули на станцію «Квіткова».

Погляньмо, які перед нами красиві квіти. Зараз ми з вами їх нюхатимемо. Робимо короткий вдих та довгий уповільнений видих із рахунком: 1,2,3,4.5 тощо.

А зараз давайте подивимося на цю квіткову галявину, назвемо наші квіти Єгорками та спробуємо їх порахувати. Запам'ятовуємо фразу: «Як на гірці, на пагорбі, жили 33 Єгорки, раз Єгорка, два Єгорки, три Єгорки ...» і т.д.

Продовжуємо нашу подорож на «Веселому експресі».

Рухаємося до наступної станції з такими словами: «Тук, стулок, стукіт, стукають колеса, їде, їде паровоз. Повз ялинки, повз сосни – далеко він нас завіз».

Я вам розповім, які мешканці мешкають на цій зупинці.

Які слова найчастіше зустрічаються? Як ці слова позначаються у музиці:

Як ви. Хлопці, думаєте, хто живе на цій станції7

Увага! До нас наближається динамічний поїзд. Запишіть та запам'ятайте динамічні відтінки:

Динаміка

На експресі нашому швидкому

Нікому нудьгувати не можна.

В дорогу, веселі туристи,

В дорогу, веселі друзі!

А щоб ще цікавіше

І легше здавалося йти,

Заспіваємо – і весела пісня

Допоможе далекою дорогою.

(діти відповідають)

(Виконують 1 куплет)

Працюють над диханням

Щоразу при повторенні вправи видих подовжується за рахунок збільшення ряду цифр і поступового уповільнення темпу.

Працюють над диханням

(хлопці повторюють слова, при цьому голосно тупотять ногами)

(Гучно, тихо)

f - ФОРТЕ (гучно)

p - ПІАНО (тихо)

Отже, на цій зупинці живуть Форте та Піано.

Учні записують терміни з поясненням

Вміння організовувати навчальну співпрацю та спільну діяльність з партнерами

Готовність отримувати необхідну інформацію, відстоювати свою точку зору у діалозі та у виступі, висувати гіпотезу та докази

Встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.

висувати гіпотезу та докази

Давати визначення поняттям.

4. Закріплення вивченого матеріалу

Станція "Гірський перевал".

Станція «Зага

дачна».

(гра пропонується М.А.Михайло

виття).

Додаток 3

Ігровий матеріал: іграшка.

В.Шаїнський «Блакитний вагон»

Слайд 9

Додаток 4

Ми знаходимося на станціїФорте та Піано

Вони пропонують нам пограти в гру «Гучно – тихо заспіваємо»

Яким засобом виразності ми користувалися під час гри?

Якими?

Діти, щось ми засиділися на цій станції. Давайте вирушати далі.

Пам'ятаєте приспів пісні В. Шаїнського «Блакитний вагон»?

Давайте проспіваємо 1 частину приспіву тільки f.

Гарно пролунала у нашому виконанні пісня, коли ми прокричали її?

Як можна змінити звучання пісні, щоб зробити її більш виразною?

Які динамічні відтінки допомогли нам у створенні радісного настрою у цій пісні?

Ми з вами прибули на станцію, яка називається"Гірський перевал".

Хлопці, а ви знаєте, як відповідає луна в горах. Ось, наприклад, якщо я високо в горах крикну: Скільки часу зараз Що мені відповість луна? (година, година). А може луна відповісти: «Дві години, сорок хвилин»?

Давайте зараз зіграємо у гру, яка так і називається «Луна».

Я питатиму, а ви повторюватиму останній склад і при цьому плескатиму в долоні. Останній склад повторюємо двічі і двічі плескаємо в долоні, роблячи це одночасно. Починаємо!

Що нам допомагало у грі?

Розгадайте загадку:

До двох нот відомих

додамо прийменник,

вийде гучний

та довгий гудок

Грають у гру

Вибирається ведучий, який виходить із класу. Інші домовляються і ховають іграшку. Ведучий, зайшовши в клас, повинен її знайти, керуючись звучанням пісні, яку співають учні класу (з метою закріплення використовується пісня, яку щойно розучували)

Основне правило: звучання пісні посилюється з наближенням до іграшки і, навпаки, стихає, з віддалення від неї.

Динамічними відтінками

(Відповіді учнів)

(хлопці виконують приспів)

(Хлопці виконують).

(Відповіді дітей)

Потрібно змінити звучання пісні. Сила звуку має змінюватися протягом пісні. Давайте зупинимося на варіанті "чим ближче - тим голосніше" в першій частині і в другій частині приспіву "чим далі - тим тихіше".

крещендо та дімінуендо.

Ну, звісно ж, ні.

Динамічні відтінки

(СИРЕНА).

Вираз своїх думок із достатньою повнотою та точністю.

Вилучення з музичного твору необхідної інформації;

Вміння самостійно планувати шляхи досягнення цілей, усвідомлено вибирати найбільше ефективні способивирішення навчальних та пізнавальних завдань.

Вміння співвідносити свої дії з запланованими результатами

Вираз своїх думок із достатньою повнотою та точністю.

5.Підсумок уроку.

Станція кінцева.

«Перевір себе»

Динаміка.

Слайди 10-17

Наша подорож добігає кінця. Згадайте найприємніші моменти нашої подорожі.

- Чим ми сьогодні займалися на уроці?

Давайте перевіримо чи знаєте ви динамічні відтінки?

Пропонується тест «Перевір себе»

(Відповіді дітей)

(Відповіді дітей)

Вміння співвідносити свої дії з запланованими результатами

- аргументація своєї думки та позиції в комунікації

6.Реф

лексія.

Слайд 18

Вчитель: Наша подорож пройшла успішно. Ви навчилися розрізняти динамічні відтінки.

Володіння основами самоконтролю та самооцінки, прийняття рішень здійснення основного вибору у навчальній та пізнавальній діяльності.